A Te kedvenced felismeri, ha ugyanolyan fajtájú kutyát lát?
2024. február 15., 16:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Nem titok, hogy a gazdik erős érzelmeket táplálnak kedvenceik iránt, és gyakran úgy vélik, különleges szuperképességeknek vannak birtokában. Van, aki esküdni merne rá, hogy bundása bármikor felismerné, ha saját fajtájának képviselője jönne szembe az utcán. Valóban így van, vagy puszta ábránd?
Az ember legjobb barátja számtalan tanulmány résztvevője volt a múltban, és napjainkban is. Lenyűgöző világukról szeretnénk mindent megtudni, amit csak lehet, annyi azonban bizonyos, hogy hihetetlenül értelmes, intelligens, okos lények, és sokkal összetettebbek, mint valaha hittük volna.
Hűséges társaink, akiknek sohasem lehetünk eléggé hálásak azért, hogy mellettünk vannak. Olvashatunk kutyákról, akik megmentették gazdájuk életét, évek múltán találták meg a hazavezető utat, miután elvesztek, és még hosszan sorolhatnánk. Hatodik érzékük is segíti őket abban, hogy felismerjék, amikor fajtársukkal, fajtatársukkal találkoznak.
Tudósok és állatorvosok véleménye alapján lehet némi alapja e feltételezésnek. Az állatfajok sokszínűségét tekintve a kutya mint faj előkelő helyet foglal el azok listáján, ahol óriási különbségek akadnak a fajták és egyedek között, megjelenés és viselkedésbeli tulajdonságok tekintetében is. Ennek ellenére képesek kapcsolatot teremteni fajtársaikkal, talán még saját fajtájukat is felismerik. Azokban a kutatásokban például, ahol kutyáknak mutattak fényképeket, melyen ugyanolyan fajtájú eb szerepelt, előfordult, hogy nagyobb érdeklődést tanúsítottak más fotókon látható kutyákhoz képest.
Milyen jelekből tudhatjuk, hogy felismerte fajtáját?
Az emberi beavatkozásnak köszönhetően ma már több száz kutyafajta létezik, és időről-időre újabbak is felkerülnek a Nemzetközi Kinológiai Szövetség (FCI) jegyzékébe. És akkor még nem beszéltünk a hibridekről, illetve a keverékek kavalkádjáról - milliónyi mix, a minitől az óriásig, mindenféle színben, szőrtípusban, néha a legelképzelhetetlenebb formában. Hogyan is gondolhatná bárki, hogy fajtatiszta kedvence tényleg tudja, ha ugyanolyan fajtával találkozik?
A fajta elsősorban nekünk, embereknek fontos, hiszen bizonyos célokra, feladatokra lettek kitenyésztve. Tovább segít megkülönböztetni a kutyákat, a legismertebb fajtákat még azok is be tudják azonosítani, akik amúgy nem igazán kutyások. De négylábú barátaink számára jóval kisebb jelentőséggel bír mindez.
Lehet, hogy azért jön ki olyan jól egymással két vizsla, két spániel, labrador vagy németjuhász (hogy csak pár népszerűbb fajtát említsünk), mert hasonló fajtajegyek és habitus jellemzi őket, így hamarabb „megvan az összhang”, de az is lehet, hogy mindkét fél szeret ismerkedni, játszani, és örül, ha végre lehetősége akad erre.
Kis odafigyeléssel mi is meg tudjuk mondani annak jeleit, ha egy kutya felismeri fajtársát: lelkesen szimatol, érdeklődve oldalra dönti fejét, hegyezi füleit, barátságosan csóvál, testtartása, hangadása jelzi, hogy szívesen barátkozna. Az érzés fokozottabb lehet, ha fajtatársát véli felfedezni.
De mivel minden kutya egyedi, a csak rá jellemző vonásokkal, tulajdonságokkal, fontos, hogy minél behatóbban ismerjük meg viselkedését, így egy-egy mozdulatából is sejteni fogjuk, mi járhat a fejében, hogyan érezheti magát, milyen lépést fontolgat.
Bár vonzónak tűnhet az ötlet, hogy egy ugyanolyan fajtájú kutya láttán rögtön menjünk oda ismerkedni, egyáltalán nem biztos, hogy kedvencünk és a másik kutya, pláne a gazdája is így gondolja. Nem szabad erőltetni az interakciót, ha úgy látjuk, nem igazán nyitottak rá.
Egy kis tudomány
Látás, hallás, szaglás – három fontos érzék, mely segít a kutyáknak eldönteni, hogy fajtásukkal találkoznak-e. Rendszerint akkor is működik, amikor olyan fajtájú vagy megjelenésű eb jön szembe, amelyikkel még életükben nem találkoztak. Emellett olyan kognitív folyamatok is segítik őket, mint a kategorizálás - Dr. Autier-Derian, neves állatorvos egyik tanulmányában rámutatott arra, hogy gyakran vizuális jelek alapján is képes megállapítani egy kutya, hogy a különféle állatfajokat tartalmazó fényképek közül melyik az, amelyiken fajtársa portréját látja.
Tanulmányozták azt is, hogyan reagálnak a kutyák mamájuk és testvéreik, valamint más, az alanyéval megegyező színezetű fajtatiszta ebek fényképére. Nagyon is elképzelhető, hogy a kutyák képesek felismerni anyukájuk képét, amennyiben kellő időt tölthettek el egymás társaságában, de valóban be tudják azonosítani saját fajtájuk bizonyos jegyeit, tulajdonságait is? Nos, több részvevő képes volt megkülönböztetni saját fajtáját a többitől. Mindenesetre érdekes kihívás lenne igazolni ezt a feltevést, remélhetőleg erre vonatkozóan még több tanulmány készül a jövőben.
Meg lehet tanítani a kutyát arra, hogy felismerje saját fajtája egyedeit?
… merülhet fel a kérdés, ugyanakkor azt is érdemes megfontolni, szükség van-e rá? Ha sokat járunk olyan helyre, ahol kutyánk fajtatársaival találkozhat, bevezethetünk egy szót, amely a későbbiekben, máshol, más körülmények között is segíthet neki abban, hogy felismerje, ha ugyanolyan fajtájú kutyával találkozik. Ez lehet a fajta neve, beceneve vagy egy jellemzője (például pöttyös, hosszú, fekete, stb). Mutathatunk neki képeket és videókat is ehhez – meglepő, akár mulattató reakcióknak lehetünk szemtanúi.
Felismeri magát a kutya a tükörben? - Kutyabarát helyek
Aranyosnak tűnhet, ahogy kedvencünk a tükör előtt állva megpróbálja játékra hívni vagy ugatással elijeszteni tükörképét. Tisztában van vele, hogy mit lát?
Forrás: wagwalking.com
Indexkép forrás: Pixabay
Cikk első megjelenése: 2022. március 03.
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
A kistestű kutyák védelmében
Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
A doodle kutyák
Bizonyára hallottál már doodle kutyákról. Goldendoodle, labradoodle, bernedoodle, cockapoo, maltipoo, stb. A doodle nem utal másra, mint az uszkárra. Ezek a kutyák az uszkár és valamilyen más kutya keresztezéséből születtek.