
Alattomos betegség - Lyme borreliosis
Amit a kullancsok által terjesztett kórról tudni illik...
2015. július 28., 06:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Egészség
Hazánkban - a babesiosis mellett - a legveszélyesebb kullancsok által terjesztett betegség. Hosszú lappangási ideje miatt a kezelése nehézkes, gyógyulás után is járhat maradandó elváltozásokkal.
Mi a Lyme borreliosis?
Ismertebb nevén Lyme-kór, egy kullancsok által terjesztett bakteriális megbetegedés. A kullancsokból származó kórokozó neve a Borrelia, mely a gazdaszervezet petéiben, és a halott állatban is megtalálható, ezáltal több generáción át képes életben maradni. A betegség emberre és állatra egyaránt veszélyes!
A fertőzés kialakulása
Leggyakoribb a kullancsok (Ixodes ricinus) vérszívása során kialakult eset, de előfordulnak szélsőséges megbetegedések is. A kullancsok petéinek, ürülékének vagy tetemének beszippantása, borreliákkal fertőzött tej fogyasztása (tehát anyáról kölyökre terjed), valamint fertőzött helyen szerzett bőrsérülés is kialakíthatja a Lyme-kórt.

Forrás: http://influentialpoints.com/
Tünetek
Elnyújtott lappangási ideje, és a kezdeti enyhe tüneteknek köszönhetően a Lyme borreliosis egy igen nehezen, és későn diagnosztizálható fertőzés. A kezdeti állapotban láz, bágyadtság, és étvágytalanság tapasztalható, melyek nem feltétlen utalnak a kórokozó jelenlétére. Sántaság megjelenésekor erős lehet a gyanú, hogy a kórról van szó. Ennek az egy, vagy akár egyszerre több helyen megjelenő ízületi gyulladás az oka, mellyel egyidejűleg szívbántalmak, idegrendszeri- és bőrproblémák is felléphetnek. Ebben az esetben a kutyában már hónapok, rosszabb esetben évek óta lappang a betegség, mely jelen lehet tünetek megjelenése nélkül is, ha az eb immunrendszere elég erős. A kór diagnosztizálása vérrel történik, antitest meghatározásával.
Kezelés
A gyógyulás hosszú, akár hónapokig eltartó folyamat. Nehezíti, hogy a baktériumok képesek a vérkeringésen kívülre jutni, vagy a szervezet olyan zugait elfoglalni, melyekbe a gyógyszer nem, vagy csak kis mennyiségben hatol be. Az elnyújtott, tabletta formájában adható gyógyszeres kezelés megterhelő a kutya számára, így érdemes probiotikummal kiegészíteni az étrendjét. A régóta beteg kutyáknál kicsi a gyógyulási arány, még a legnagyobb odafigyeléssel sem biztos a siker.

Forrás: http://www.dogwallpapers.net/
Megelőzés
A Lyme borreliosis ellen létezik védőoltás, melyet célszerű minden év tavaszán beadatni. Európában két vakcina van forgalomban, melyek a különböző kullancsfajták által terjesztett kórokozók ellen biztosítanak védelmet. Az egyik, a talán legveszélyesebb Borrelia burgdorferi sensu stricto ellen jelent védelmet, a másik pedig a B. garinii és B. afzelii változatokat nem engedi kialakulni. Az utóbb említett kórokozókról nincs egyértelmű bizonyíték, hogy képesek betegséget kialakítani kutyákban is, így érdemes az első vakcinával oltatni a négylábút.
További megelőzési lehetőség lehet egy hosszú hatóidejű, jó minőségű nyakörv, a speciálisan erre a célra kifejlesztett cseppek, valamint az új fejlesztésű tabletták is.
Magyarország kullancstérképe itt található, valamint a kullancsokról, és az általuk terjesztett betegségekről szóló korábbi cikkünkben Dr. Varjú Gábor álláspontja olvasható.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Forrás: http://www.tappancsvilag.hu/
Indexkép forrás: upload.wikimedia.org
„Ő az életem fénypontja” - 16 évesen is remek formában van Venus Williams kedvence
Különleges kapcsolatot ápol kutyusával a világhírű teniszezőnő. Minden győzelme eltörpül amellett, mennyire szeretik egymást Harryvel, a kisöreggel.
A kutyák 5 érzékszerve: Tudtad, hogy egész másképp működnek, mint az emberé?
Ha jobban elmélyedünk benne kiderül, hogy bizony sokkal több mindenben tér el érzékelésük az emberétől. Ennek köszönhetően pedig másképp fogják fel a körülöttük lévő világot. Így már talán érthető, hogy miért is találnak bizonyos dolgokat például ijesztőnek, ami nekünk fel sem tűnik.
De nézzük, hogy hogyan is működik az 5 érzékszerv szőrös barátainknál!
Fülproblémák kutyáknál – Tünetek és teendők
A kutyafül. Kicsi, nagy, háromszögalakú, ovális vagy kerek. Hegye mutathat felfelé, lóghat lefelé vagy hetykén megtörik, és igazán bájos megjelenést kölcsönöz viselőjének. De mi történik, ha a fül megbetegszik? Hogyan segíthetünk kedvencünknek?
Itt a tavasz – így védekezz a kullancsok ellen!
Egész évben támadnak a kullancsok, a tavasz kirobbanásával azonban még többel találkozhatunk természetjárás, de akár egy városi kutyaséta alkalmával is. Mire figyeljünk, hogy megóvjuk kutyánkat az akár életveszélyes betegségeket is terjesztő vérszívóktól?
Új kutya érkezik a családba – 8 érv a mielőbbi állatorvosi látogatás mellett
Az új családtag érkezése megannyi izgalommal jár, akkor is, ha négylábú. Ahogy magunkhoz vesszük választottunkat, felkerülhet a rózsaszín szemüveg is, hiszen olyan édes! Szeretnénk, hogy jól érezze magát és egészséges legyen – ehhez pedig elengedhetetlen egy látogatás az állatorvoshoz, minél előbb!