Állatoknál is létezik Alzheimer-kór
2020. január 30., 06:30
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Egészség
Amikor az idősödő eb megfeledkezik a szobatisztaságról, megváltozik a jelleme, nem vesz tudomást gazdájáról, vagy szeretett játékáról, aggódni kezdünk, hogy mi történhetett. Ezek a demencia kezdeti tünetei is lehetnek.
Az Alzheimer-kór - egy gondolkodási rendellenesség tünet együttes – állatoknál, főként kutyáknál és macskáknál ugyanúgy megjelenik. Az életkor előrehaladtával egyre gyakoribb a betegség előfordulása, egyes egyedek határozott szenilitást mutatnak. A folyamat visszafordíthatatan, azonban lassítható.
A tünetek nagyon hasonlóak az emberekéhez, a kedvenc szétszórttá válik, el-el botlik, vagy eltéved. Előfordul, hogy a hosszú évek alatt jól megjegyzett dolgokat sem ismeri fel, csak bambán bámulja. Amikor kinyílik az ajtó elfelejt kimenni pisilni, inkább csak mélázik a küszöbön Nekimegy bútoroknak, embereknek, és nem ismeri fel a családtagokat. Gyakran nem reagál sem szólongatásra, sem hívásra, vagy dicséretre. A napi ritmusa teljesen megváltozik. Felkel éjjel, zajong, vonyít, mászkál, kapar. Nem kell haragudni kedvenceinkre, nem direkt csinálják.
Az is aggodalomra adhat okot, ha megváltozik az állatka személyisége. Amennyiben a kutyus pörgős, önfejű volt, és nyugodt megadó ebbé változott feltételezhetjük a demencia megjelenését. A viselkedés hullámzó, lehetnek jobb és rosszabb napok. A legjellemzőbb tünet, hogy a szobatisztaságot is elfelejti, valamint, hogy a nap bármely szakában, még a vacsorája után is ugyanolyan mohón fal.
Okai a kialakult fehérjezárványok, valamint az, hogy idős korra az agy erei elmeszesednek, elsorvadnak, ahogy az inak, idegek, a szemük, vagy a hallásuk is. Csökkenhet az agytérfogat, az idegsejtek száma, emellett rendellenes szerkezetű fehérjék szaporodnak el. Ez az idős korral jár, ahogy nálunk embereknél is.
A tünetek hátterében állhat ízületi fájdalom, a hallás, vagy látás romlása. Mivel az állatok nem jelzik úgy a fájdalmat, mint mi emberek, ezért nehéz kialakítani a helyes diagnózist. Gyakran agyvérzés a tünetegyüttes okozója. Ez hirtelen leépülést okoz, az ebben szenvedő állatok gyakran nem élnek innentől már sokáig. Az agyvérzéssel ellentétben a demencia nem okoz gyors egészségügyi romlást, ha 12-13 éves korban alakul ki, a kutya vagy cica akár 4-5 évet is gazdájával tölthet még. Megjelenése egyébként 10 éves kor felett a legjellemzőbb. Kutyáknál átlagosan 13 éves korban, míg macskáknál 14-15 évesen kell számolni a betegséggel.
Az Alzheimer-kórban szenvedő állatok ugyanolyan magas felügyeletet igényelnek, mint mi, emberek. Leromlott állapotban nehezebben mérnek fel különböző helyzeteket, nem tudnak elmenekülni a veszélyes szituációkból. Vigyázzunk rájuk!
Forrás: origo.hu
Indexkép forrás: i.huffpost.com
Cikk első megjelenése: 2016. május 14.
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.
A Szivárványhíd felé - 10 lehetséges jel, hogy a kutya búcsúzni készül
Mindennél jobban szeretjük őt, ezért is olyan fájdalmas belegondolni, hogy kedvencünk élete végéhez közeledik. Legyen bár idős vagy gyógyíthatatlan beteg, a döntés meghozatalában csak ránk számíthat. De honnan tudhatjuk, hogy lassan elérkezik a búcsú ideje?
17 év után vesztette el társát a tacskó, majd megtalálta „ikertesóját”
A tacskóplüss egy picit segített enyhíteni a kedves kisöreg fájdalmát.
Kékesen csillog a kutya szeme – Mire utalhat ez a tünet?
Ahogy öregszik kedvencünk, gyengülhet a látása. Mintha homály fedné szemeit, vagy valami másról van szó?