Apró hibák – így nevelheted félre kutyusod, ha emberrel barátkozik!
2021. június 25., 12:00
Szerző: Panyi Zita
Kategória: Nevelés
Melyik gazdinak ne lenne álma, hogy az ő kutyusa mintakutya legyen? Barátságosan csóváljon a lépcsőházban az idős lakókra, bárki beszállhasson mellé a liftbe és persze gond nélkül beengedje a pizzafutárt, vagy a csomagszállítót. Egy vakkantás nem sok, annyi se hagyja el a pofikáját. Ha első kutyás gazdi vagy, azt mondhatod ezekre, semmi extra, teljesen normális alap-elvárások. Ami tulajdonképpen így is van.
Aktivitás a gazdival, nevelés, szeretet – ezek biztosítják kutyája jólétét.
Panyi Zita kutyaviselkedés terapeuta segít a kutya-gazdi kapcsolat harmonizálásában.
Van azonban néhány tanítási, nevelési típushiba, amit kezdő gazdik hajlamosak elkövetni. Ha figyelsz ezekre, te egész biztosan nem fogod olyanra tanítani a kutyusod, amire valójában nem szeretnéd.
1. Az én kutyám partiarc. Minden embert imád, azonnal felugrál rájuk.
Nagyon nem! Épphogy tiszteletlenül viselkedik velük. Ráadásul a te jelenlétedben. Ez azt jelenti kutyául, hogy képtelen vagy szabályokat és korlátokat állítani a számára. Kutyád akaratgyengének tarthat. Belegondoltál, mennyire vágynál rá, hogy mondjuk kisbabát várva nagy pocakkal vagy idősen, fájós végtagokkal, netán műtét utáni varratokkal, fémekkel a lábadban nekiugorjon egy kutya a testednek? Vajon honnét veszi sok ember, hogy ezt a kutyája szabadon megteheti bárkivel és mindez még cuki is? Más élőlénnyel, legyen az ember vagy állat, nem cuki, hanem ciki figyelmetlennek és tapintatlannak lenni! Te sem akarnád, hogy ismeretlenek az engedélyed és a hívásod nélkül betörjenek az utcán a személyes teredbe. Megérintsenek, végigtapogassák a táskád vagy a ruhád. Akkor miért hagyod ezt kutyádnak? Sokkal menőbb, ha megtanítod a kutyusod vezényszóra leülni, hogy aki akar, lehajoljon hozzá és megsimogassa. Partiarc akkor lesz egy kutya, ha nyugalommal barátságos, nem pedig, ha megtartani alig bírod és neveletlenül azt csinál, amit akar.
2. Simogassák csak a gyerekek, majd így hozzászokik.
Vagy nem. És előbb-utóbb megkapja valamelyik gyereket. Leghamarabb azt, aki sivalkodva, karjaival csapkodva közelíti meg. Aki játékot, botot lóbál felé és egyik szülője sem tanítja meg arra: kutya társaságában nyugodtan célszerű viselkedni. Utána jön majd a szokásos „de hát semmi jele nem volt” és a „soha nem csinált még ilyet” klasszikus. Nem beszélve az öt perccel ezelőtti „az én gyerekem minden kutya imádja” vagy „a gyerekem azt csinál, amit akar” hozzáállás gyors átalakulásáról… Valójában ezer jelét adja ilyenkor egy kutya, hogy nem kívánja az izgága emberi társaságot. Elfordítja a fejét, kitér a simogatás, az érintés elől. Igyekszik minél messzebbre baktatni a neveletlen gyerektől. Nyalogatja a száját, ásít zavarában, sűrűsödő hunyorgást, pislogást mutat, esetleg hátat fordít. Ha te nem ismered ezeket a jelzéseket és továbbra is erőlteted, hogy jófej legyél mások szemében, könnyen megtörténhet a baj. Ahogyan tőled sem várja el senki, hogy rajongj az összes emberért, ugyanígy a kutyádra sem kell ilyet erőltetni! Hagyd meg neki, kivel szemben érez szimpátiát! Tanuld meg az elkerülő viselkedés jeleit felismerni és tartsd tiszteletben ebbéli döntését! Nem minden kutya alkalmas arra, hogy óvóbácsi legyen. Gyerekhez szoktatni természetesen lehet és érdemes is a kutyák legtöbbjét. Azonban érdemes ezt azután kezdened, hogy megtanulod értelmezni a kutyák testbeszédének alap jelzéseit és képes vagy korrigálni őt.
3. Nekem is puszikat ad, nincs abban semmi.
Személy szerint imádom, amikor Felhőcske nagy ritkán leken nekem egy puszkost. Ő inkább bújós, mint puszis típus. Ennélfogva igazán nagy kincs és megtiszteltetés, ha így fejezi ki a szeretetét. De ettől még nem gondolom, minden ember arra vágyik, hogy a kutyám váratlanul nyalja össze az arcát, a kezét. Ugye, mondanom sem kell, vannak, akik allergiásak a kutyaszőrre, a kutyák nyálában lévő fehérjékre. Ha ez asztmával párosul, be is fulladhat az illető az ártatlan kutyapuszitól. Nem beszélve arról, ha nagytestű, óriás méretű ebzeted nyalja csatakosra az imádott szomszéd öltönyét, aki épp tárgyalásra siet… Kisgyereknek pedig kifejezetten riasztó lehet, ha egy nagyobb méretű szőrgombóc arca és szája hirtelen közel kerül az ő arcához… Érdemes megelőzni az efféle traumatikus élményt.
Forrás: panyizita.hu
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Szeretik a kutyák, ha megpusziljuk őket?
Van, aki szereti a kutyapuszit és van, aki a gondolatától is irtózik. Mit gondolhatnak erről kutyáink? Értik-e, ha puszit adunk nekik, és egyáltalán szeretik-e?
Hallásproblémák kutyáknál - 10 tipp a nyugodt mindennapokhoz
Legyen bár veleszületett vagy szerzett a károsodás, egy hallásproblémás kutya gazdijának lenni kisebb-nagyobb kihívásokkal járhat. A békés együttéléshez kínálunk most egy kis segítséget.
Miért félnek egyes kutyák a víztől, és hogyan segíthetünk nekik túllépni rajta?
Napsütés, lengedező szél, nyár… Mi is lehetne kellemesebb kikapcsolódás, mint kedvencünk társaságában ellátogatni a partra és megmártózni a vízben. És ha ő másként gondolja?