"Az embereket nevelem - a kutyákat rehabilitálom" - Cesar Millan Live Budapesten!
2015. december 20., 15:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Könnyű
Megtelt szombat este a budapesti Papp László Sportaréna - első ízben érkezett Magyarországra a Csodálatos Kutyadoki, Cesar Millan élő showjával! Mi is ott voltunk a Cesar Millan Live-on!
Első alkalommal tartott élő showt hazánkban a Csodálatos Kutyadoki. A közönség élő tréninget láthatott magyar kutyák részvételével, valamint megismerkedhetett a legújabb technikákkal - mindezt szinkrontolmács segítségével.
Bár a show fél órás késéssel kezdődött el, a látottak bőségesen kárpótoltak mindenkit. Igazi show - látványos, lebilincselő, mindez remek humorral fűszerezve.
A bevezető videón Cesar kutyáin kívül még Jumpyval, a kaszkadőrkutyával.is találkozhattunk.
A csodálatos kutyadoki stílusosan magyar nyelven köszöntötte budapesti közönségét „Szeretlek, Magyarország!” felkiáltással. Szavaink kiejtése igazi kihívásnak bizonyult számára, ezért előadása további részében inkább kutyául szólt hozzánk. Lelkesedése hatalmas tapsvihart váltott ki a résztvevőkből, és pillanatok alatt ráhangolódtunk a showra.
Van itt olyan ember, aki szereti a kutyákat? - kezdte Cesar. Azt fogom ma este megmutatni, elmondani, hogyan éljünk a kutyánkkal boldogan. Mert valljuk be, vannak pillanatok, amikor a kapcsolat nem felhőtlen, legszívesebben a hajunkat tépnénk. Pedig a kutyának nincs más célja, csak az, hogy minket, embereket, gazdikat boldoggá tegyen.
Cesar mesélt nekünk családjáról, a mexikói farmon töltött gyerekkoráról, ahol páratlan lehetősége volt a falkában élő kutyák viselkedésének megfigyelésére. Ekkor ismerte fel azt az örökérvényű törvényt, mely ma is tanítása alapját képezi: "Soha ne dolgozz az anyatermészet ellen!". 21 évesen a tiltott határt átlépve jutott Amerikába, ahol két évvel később első tanácsadása alkalmával jött rá, hogy valójában nem a kutyákat kell tanítania, hanem az embereket. Azokat a gazdikat, akiknek négylábú barátai rehabilitációra szorulnak.
Hogyan viselkednek a kutyák? És hogyan viselkedünk mi, emberek? Ez a kulcsa a kutya-ember kapcsolatnak. A megfelelő hozzáálláson és viselkedésen múlik minden. A mai pörgős, kapkodó világban nincs időnk egymásra, nincs idő az odafigyelésre. Ezért alakulhattak ki olyan problémák a kapcsolatainkban, mint az elidegenedés, a magány, a szerepek felcserélődése.
A kutya-ember kapcsolat sem kivétel ez alól. Ha nem kezeljük megfelelően a kedvencünket, akkor a helytelen viselkedést erősíthetjük meg benne, idővel pedig a kapcsolat elmérgesedhet, fejünkre nőhet az eb. Nem meglepő, hogy napjainkban egyre nő a viselkedészavaros, szorongó kutyák száma.
A helyes nevelést már egészen fiatalon, kölyökkorban célszerű elkezdeni. Az alábbi életszakaszoknak megfelelően foglalkozzunk kedvencünkkel:
- 2-4 hónap: a követés szakasza
- 4-6 hónap: a játék szakasza
- 6-8 hónap: a felfedezés szakasza
Ahhoz, hogy kutyáinkkal megfelelő kapcsolatot alakíthassunk ki, meg kell értenünk az ösztönös oldalukat. A kutyák számára energia vagyunk, az energia pedig a természet nyelve. Ha a gazdi labilis, izgatott vagy ideges, akkor mellette kutyája is azzá válhat. Az egyetlen helyes energia a nyugodt, asszertív (önérvényesítő) energia. Ez az a belső erő, melynek segítségével hatékonyan befolyásolhatjuk kutyánk viselkedését. Ha megértjük, hogyan működik az energia, és odafigyelünk a kutya ösztöneire, szándékainkat tisztán és érthetően kommunikáljuk felé, akkor egy boldogabb, kiegyensúlyozottabb életet biztosíthatunk neki.
A harmonikus kutya-gazdi kapcsolat három alapköve a testedzés - fegyelem - szeretet. Ha felborul a sorrend, akkor a kutya kiegyensúlyozatlan lesz, viselkedészavarok jelenhetnek meg nála, mint például a szeparációs stressz, az unalom, a hiperaktivitás vagy az agresszió. Egy unatkozó kutya könnyen rögeszméssé vagy depresszióssá válhat, s megváltozott, "helytelen" viselkedésének "javítására" irányuló minden próbálkozásunk káoszba fulladhat.
A kutyák természetükből fakadóan ösztönös lények, fizikai és mentális tevékenységekre van szükségük. Mozgassuk kedvenceinket rendszeresen, adjunk nekik feladatot - olyan célt, melyet beteljesítve harmonikusabbá tehetjük az életüket, s általa a miénket is. Cesar kiemelte a séta, illetve a sétára történő felkészülés fontosságát is. Egy kellemes, stresszmentes séta ugyanis alapvető a kutya-gazdi kapcsolat pozitív alakulásában. Ideális esetben ez a "happy hour" mindkét fél számára örömteli élményt okoz.
A boldog együttéléshez elengedhetetlen, hogy mindenki megismerje saját szerepét, és azt, hogyan kell viselkednie ebben a szerepben. Valós példákkal, megmosolyogtató történetekkel szemléltette, milyen hibákat követünk el (és valljuk be, hangsúlyairól, mozdulatairól mindannyian magunkra ismerhettünk), és ezeket hogyan tudjuk korrigálni.
Magyar kutyák segítségével egy-egy problémás esetre is választ kaphattunk - Alfi, a beagle megtanulta, hogyan hagyja figyelmen kívül séta közben a csalogató falatokat, Káró, a magyar vizsla pedig legyőzte a féktelen izgatottságát Cesar kutyája láttán - végeredményként már nem Juniorra, hanem Cesarra koncentrált. De találkozhattunk két kölyökkel is, akiken keresztül láthattuk, hogyan kell viselkedni a kutya életkorának megfelelően.
A kutya saját magunkért fogad el minket, feltétel nélkül szeret minket. A feltétel nélküli szeretet lényege, hogy önmagáért szeretjük, becsüljük, tiszteljük a másikat. Így kell nekünk is szeretnünk kutyáinkat!
Hasznos tanácsait szem előtt tartva mindannyian közelebb kerülhettünk egy boldogabb, kiegyensúlyozottabb gazdi-kedvenc kapcsolathoz. Mindezt egy hihetetlen élménnyel gazdagítva!
Köszönjük, Cesar!
Forrás: Összeállította: Maurer Lilla, Schmidt Zsófia. Fotók: Máté Krisztián
Indexkép forrás: kutyabarathelyek.hu
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Megsimogathatom a kutyád?
Nemcsak a gazdi, de a kutya beleegyezése is kell ehhez. Hogyan feleljünk a kérdésre, amikor a válasz nem is olyan egyszerű?
Miért néz rám a kutyám, miközben a nagydolgát végzi?
Szimatol, fel-alá járkál, köröz, míg végül megtalálja a tökéletes pontot. Művelet közben pedig le nem venné rólunk a szemét. Vagy inkább elbújik? Mit szeretne üzenni kutyánk, amikor ürítés közben ránk néz?
Mit jelent, ha a kutya körkörösen csóvál a farkával?
Helikopterezik, propellerezik? Ismerős kifejezések, amik biztosan jelzik: kedvenced boldognak érzi magát!