
Boldogabbak a jól nevelt kutyák gazdái
2019. február 01., 06:30
Szerző: László Enikő
Kategória: Jó tudni!
Egy mexikói tanulmányból kiderült, kevésbé stresszesek azok a tulajdonosok, akik kedvence jó magaviseletű.
M.T González-Ramírez és munkatársai a gazdák és kutyáik boldogság- és stresszintjét vizsgálták olyan helyzetekben, amikor a kedvencek egyedül maradtak otthon. A magányt rosszul tűrő ebek esetében a gazda stresszesebb volt a távollét során, mert tudta, kedvence nem viseli jól az egyedüllétet. Ilyen esetekben az ember már eleve feszült a helyzet miatt, és ha az eb valóban rosszalkodik, az még több stresszt okoz a gazdának, aki ezáltal nem feltétlen kezeli jól a helyzetet. Ennek pedig az állat issza meg a levét. Ez leginkább olyan formában nyilvánul meg, hogy emiatt egyre inkább eltávolodnak az emberek kedvenceiktől, mert azok nem viselkednek jól. Ez a kutyákban még több feszültséget és szorongást kelt, ezáltal még többet rosszalkodnak. A gazdák csalódottak, amikor kiderül állataikról, hogy nem tökéletesek. Pedig azok lehetnének, ha jól nevelték volna őket. Ezt viszont soha nem késő elkezdeni! Mivel a kutya rossz magatartásából következtethető az események negatív kölcsönhatása, érdemes minél hamarabb, már kölyökkorban hozzászoktatni a kellemetlenebb helyzetekhez is, mint például az egyedüllét.

Fotó: imgur.com
A kutatók 36 rosszul és 40 jól viselkedő kutyát vizsgáltak meg. Gazdáikkal előtte kérdőívet töltettek ki, hogy megtudják, ki melyik kategóriába tartozik. Arra voltak kíváncsiak, a kutyák remegnek, nyüszítenek vagy rombolnak-e mikor gazdájuk magára hagyja őket. Azok a kutyák, akik jól viselték a magányt, képzettebbeknek is számítottak - míg akik kevésbé, neveletlenebbek. Jellemzően azok, akik nem szorongtak, több időt töltöttek tulajdonosaikkal együtt, mint feszültebb társaik. A szeparációs gondokkal küzdő ebek sokkal jobban ragaszkodnak gazdáikhoz, ám kapcsolatuk minősége rosszabb, mint a másik kategóriába tartozóké.

Fotó: Cesar’s Way
Ebből is látszik, hogy minden kutyát meg kell tanítani arra, mi helyes és mi nem. Ha elég időt és energiát szánunk rá, kedvencünk nem fog azon izgulni, vajon hazaérünk-e hozzá és eközben nem szedi szét a lakást sem. Ez mindkettőnk érdeke és boldogságának alapköve. Kutyáinkért felelősséggel tartozunk és nem hibáztathatjuk őket a nem megfelelő viselkedésért.
Indexkép forrás: insidedogsworld.com
Cikk első megjelenése: 2018. október 25.
Leírhatatlan a kutyus reakciója, amikor meglátja az utcán kedvenc kozmetikusát
Teljesen ledöbbent, hogy mit keres itt, hiszen mindig csak a szalonban találkozott vele...
6 ok, amiért a kutyád nyüszíthet
A szűkölés különböző okainak megismerése segíthet jobban megérteni a kutyát és erősítheti a kötődést. Segíthet továbbá a kiképzésben is, mert ha rosszul értelmezzük a kutya nyüszítő jelzéseit, előfordulhat, hogy nem megfelelően reagálunk rá. Az alábbiakban felsoroljuk a hat legfontosabb okot, amiért a kutyák ehhez a hangjelzési formához fordulnak.
Miért dől nekem a kutyám?
Figyelemre vágyik vagy inkább biztonságos menedéket keres nálunk? Netán aggódnunk kellene amiatt, ha kutyánk nekünk dől? Tudj meg többet e viselkedésről!
10 dolog, amit a kutyák nem szeretnek – mi emberek mégis csináljuk
Vannak azonban a szeretetnek olyan kifejezési módjai, ami emberek között rendben van, a kutyák viszont nem szeretik, de a gazdájuk iránti odaadásból mégis eltűrik. Aztán olykor, ha túlmegyünk egy ponton, akkor bizony odakapnak. Sok ember pedig ilyenkor meglepődik és nem is érti, hogy miért történt a baleset. Rosszabb esetben pedig a kutyát hibáztatják. Nézzünk meg néhány ilyet.
Fokozott nyáladzás kutyáknál - mi okozhatja?
A kutyanyál. Csöpög, nyúlik, ragad… Nem éppen a kedvencünk, de hozzátartozik kedvencünkhöz. Lássuk hát, mi minden állhat a túlzott nyálzás hátterében!