
Csöndes kutyák, avagy ők miért nem ugatnak?
2020. április 11., 08:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
A kutyák ugatnak. Ezt már egészen pici korunkban megtanuljuk, azonban gazdiként a későbbiekben megfigyelhetjük, hogy e tekintetben sem egyformák kedvenceink: van, amelyiknek be sem áll a szája, míg néhányuk csak komoly dolog esetén ugat. És vannak olyan ebek is, akik szinte soha nem vakkantanak.
A legtöbb gazdi pont hogy le akarja szoktatni a kutyáját az ugatásról, hiszen rendkívül kellemetlen, ha az eb átugatja az időt, míg mi házon kívül vagyunk. A szomszédok dühösek, a sétákon is furcsán néznek, ha mindent és mindenkit megugat a kutya. Ehhez képest előfordulnak olyan ebek is, akik a világért sem vakkantanának egyet sem. A csendességnek több oka is lehet, de előfordulhat, hogy az ugatás hiány egy tünet, mely jelzi: kutyusunk nem érzi jól magát. Nézzük, mitől is lehet csöndes a kutya:
Fajtajelleg
A különböző fajták kitenyésztésénél más-más tulajdonságokat, jellemzőket preferáltak őseink: ezek fényében született meg és fejlődött egy-egy fajta. Egyes fajtákat kifejezetten azért kedveltek, tenyésztettek, mert hangos jelzéssel figyelmeztette az embereket a veszélyre, míg más fajták esetében a hanggal való jelzésre nem volt olyan nagy szükség. Például a basenji fajtájú kutyák különös ismertetőjegye, hogy ők nem ugatnak: adnak ki hangot, de az inkább visításhoz, nyüszítéshez hasonlít.

Fotó: dogtime.com
Egyedi személyiség
Minden kutya más, egyedi személyiségjegyekkel rendelkezik nem csak fajon, de fajtán belül is. Néhányan mindent megtesznek azért, hogy a figyelem középpontjába kerüljenek, mások inkább nyugodtan elfekszenek a helyükön, meghagyják másnak a bohóckodást - és a hangoskodást.

Fotó: Vetstreet.com
Egészségügyi probléma
Betegségre utalhat, ha az egyébként ugató kutya teljesen abbahagyja az ugatást. A gazdinak kell ismernie a kedvencét, hogy az mennyit, hogyan szokott ugatni , ennek fényében kell felismernie, a csendet, mint tünetet. Emellé levertség, és egyéb tünetek is társulhatnak.
Múltbeli tapasztalatok
Főleg örökbefogadott kutyusok esetében játszhat szerepet a számunkra gyakran ismeretlen előélete. Előfordulhat, hogy korábban olyan gazdánál volt, aki nem riadt vissza a fenyítéstől, az agresszió alkalmazásától, ha kutyája valamiért ugatott. Márpedig a kutyák nem felejtik el könnyen, amit “beléjük neveltek” - ahogy az erős ütéseket sem. Az “önmegtartóztatása” ilyen, vagy hasonló okokból is fakadhat.
Forrás: iheartdogs.com
Cikk első megjelenése: 2018. március 07.
Hagyjunk égve lámpát kutyánknak a sötétben, ha elmegyünk otthonról?
Kedvenceink jobban látnak a sötétben, mint mi, de ettől még egyáltalán nem biztos, hogy jól is érzik magukat, amikor egyedül kell lenniük napnyugta után. Kapcsoljuk fel nekik a lámpát vagy szükségtelen?
Boldog a kutyám? Íme 16 jel, melyből kiderül!
Te is elgondolkodtál már azon, mi lenne, ha kedvenced elmesélhetné, mit érez? Az alábbi jelek segítségével megtudhatod a választ az egyik legfontosabb kérdésre is: boldog-e a kutyád?
Miért szeretik olyan nagyon a kutyák a különféle hangokat adó, sípolós, csipogós játékokat?
Elég egyetlen csippanás, és kedvencünk teljesen odáig lesz a játéktól? Vajon mi lehet a titka?
Miért ugatják a kutyák a postást?
Ki ne ismerné az ominózus jelenetet? Közeledik a postás. Szegény ember egész nap tapossa a bicikli pedálját, gyalogol. Jókora súlyt cipelve magával. Elérkezik a kertvárosi részhez, ahol egyik kutya ugatja a másik után. Ádázul, félig kilógva a kerítésen. Más kutyák a fejüket gyömöszölik át a kapu rácsán, úgy csattogtatják a fogaikat. Miért fordulnak ki ilyenkor magukból a kutyák? Mi játszódik le fejükben? Nézzük együtt a válaszokat és azt, hogyan szelídítheted meg kutyatársad, ha fejébe vette, hogy megeszi a kézbesítőt!
Miért félnek egyes kutyák a hangos zajoktól és a tűzijátéktól, míg mások nem?
Tomboló vihar nyáron, tűzijáték ünnepségekkor és újévkor… Rengeteg kutyát tölt el rettegéssel a velük járó hangzavar, de akadnak olyanok is, akiknek szinte fel sem tűnik, hogy mi zajlik körülöttük. Érdekes eredményeket mutatnak a kutatások is!