
Egyre növekszik az aranysakál populáció Magyarországon
2025. július 17., 06:30
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Jó tudni!
Elképesztő mértéket ölt az aranysakál populáció növekedése Magyarországon. Az utolsó ismert egyedet 1942-ben lőtték le, majd évtizedekig kihaltnak hitték a nádi farkast. A délszláv háborút követően egyre északabbra húzódtak a nagyragadozók, azonban mára újra elterjedtek hazánkban.
Friss adatokat közölt a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem az aranysakál populáció mértékéről hazánkban, melynek állománya elképesztően gyors, évi 40%-os növekedést mutat. Feltételezhetően az állomány hamarosan eléri végleges mértékét, ugyanis az elmúlt években csökkenő tendenciát mutatott a növekedési ütem.
Az aranysakál kezdetben a délnyugati régióban, a Dráva felett telepedett meg, majd az ország északkeleti és északnyugati részén is stabilan meghódította a területeket, a legészakibb csücskök kivételével lényegében mindenhol. A medvével és a farkassal ellentétben stabil állományt hozott létre.

Forrás: erdo-mezo.hu
" A különböző aranysakálok állománynövekedése összefügg az antropogén táplálékforrások rendelkezésre állásával, mezőgazdasági intenzitással, a hulladékgazdálkodással, és főleg az éghajlat változásával. Az organikus hulladék létfontosságú táplálkozásuk szempontjából, valamint a földhasználat és éghajlat változásai is kedvezően befolyásolták elterjedésüket" - írja honlapján a MATE összegzésként az elterjedés okát.
"2021-ben több, mint 12 ezer állatot lőttek ki a vadászok. A szakemberek szerint mintegy 60 ezer nádi farkas élhet ma Magyarországon."
Az aranysakál veszélyes a háztáji állatokra, kisebb kutyákra nézve, azonban emberként nem kell tőlük tartani. Testméretét tekintve valamivel nagyobb, és eltérő színű a rókától, valamint testalkati különbségek is vannak. Tart az embertől, és rendkívül érzékeny, így megfigyelni még éjjellátó távcsővel is nehézkes.
Forrás: welovedogz.hu
Indexkép forrás: www.boon.hu
Hogyan válasszak olyan játékot a kutyámnak, amilyet ő is szeretni fog?
Gömbölyű, pattogós, csipogós vagy sípolós, rágcsálható… Bármilyen is legyen a kedvenc játékszere, látványára kutyánk tekintete egyből felcsillan. Mire figyeljünk, amikor a megfelelőt keressük?
Tudtad, hogy vannak vadászok, akik kutyák és madarak segítségével dolgoznak? Interjú egy solymász-kutyatenyésztővel.
Sinisa Gojkov igen egyedien dolgozik: amellett, hogy saját tenyésztésű breton spánieljei segítségével vadászik, még egy erős “fegyvere van”: a sólymok.
Hajtóvadászatok zajlanak: érintettek lehetnek az ismert turistaútvonalak
Enyhe idő ígérkezik a hétvégére, ami sokakat a szabadba csábít. Tájékozódjunk a kirándulás előtt, hogy a terület nem érintett-e hajtóvadászat szempontjából!
Szeptemberben az erdőben – kezdődik a szarvasbőgés!
Augusztus végétől október közepéig tart a szarvasbőgés. Kutyáink és saját biztonságunk érdekében erdei kirándulásaink alkalmával és az autóutakon is figyeljünk fokozottabban!
Figyelmeztet a Nébih: Veszett kutyát találtak Magyarországon
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) vizsgálatai az év eleje óta kutyánál és aranysakálnál is igazolták a veszettség fertőzöttséget. Az ukrán határ közelében kimutatott újabb fertőzések miatt a Magyar Állatorvosi Kamara (MÁOK) és a Nébih felhívja az állattartók figyelmét a veszettség elleni védőoltás és a megelőzést biztosító előírások betartásának fontosságára.