![Egy kanadai kórház, ahol megengedték, hogy a betegekhez bevigyék háziállataikat Egy kanadai kórház, ahol megengedték, hogy a betegekhez bevigyék háziállataikat](/images/news/258x169/kutya-a-korhazban.jpg)
Életveszélyes szúnyogok fenyegetik a Horvátországban nyaraló gazdikat és kutyáikat
2020. július 16., 11:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
Emberre és állatra egyaránt veszélyt jelent a Balkánon élő lepkeszúnyog, amely a kutyák esetében akár halálos kimenetelű is lehet. A Leishmánia a horvátországi nyaralásokon jelent komoly veszélyt az ebekre, a lepkeszúnyog egyetlen csípése hegesedéssel járó sebeket, vese- vagy májelégtelenséget, valamint a száj és az orrgyulladást is előidézhet náluk. A betegség kezelésére nincs igazán hatékony megoldás, ezért érdemes a megelőzésre koncentrálni, és repellens hatású készítménnyel megelőzni a bajt.
A Leishmanózis, vagy Leishmaniasis nevű parazita a balkáni térségben fenyegeti a háziállatokat, amely a lepkeszúnyog csípésével okozhat problémát. Az élősködő, ugyan az emberre is veszélyt jelent, a kutyák és macskák esetében viszont halálos kimenetelű betegségeket is előidézhet. A kórra azoknak a magyar gazdiknak érdemes ügyelni, akik a nyaralásukra magukkal viszik a kedvencüket.
![A lepkeszúnyogok terjeszthetik a Leishmanózis, vagy Leishmaniasis nevű parazitát A lepkeszúnyogok terjeszthetik a Leishmanózis, vagy Leishmaniasis nevű parazitát](/images/images/2048x2048/10147242655f1010be216c0.jpg)
A lepkeszúnyog leginkább a molylepkére emlékeztetheti az óvatlan nyaralókat, akik Horváthországban, Szlovéniában és Szerbiában is találkozhatnak a rovarral. A csípésével a Leishmaniasis nevű parazitát juttatja az állatok vérébe, és a szervezet immunvérsejtjeit támadja meg. A fertőzöttség sokszor akár évekig is lappanghat a szervezetben, és ráadásul többféle tünetet is produkálhat egyszerre. A Leishmania okozhat bőrfelszíni sebeket a fejen és a szem körül, megtámadhatja a májat, lépet és a csontvelőt, de jelentkezhet a száj és az orr szöveteinek gyulladásával is.
![A Leishmánia ellen a legjobb módszer a megelőzés! A Leishmánia ellen a legjobb módszer a megelőzés!](/images/images/2048x2048/9933858215f1010be7f588.jpg)
Mivel a betegséget nagyon nehéz időben diagniosztizálni és gyógyítani, a legkézenfekvőbb megoldás a megelőzés. A lepkeszúnyog csípését repellens hatású – a csípéseket megakadályozó – élősködők elleni készítménnyel kerülhetik el a gazdák, amelyek nyakörv és rácseppentő oldat formájában itthon is megvásárolhatók.
Kullancs kiszedése a kutyából – Így távolítsd el biztonságosan!
Kullancs van a kutyán? Nem kellemes látvány. Valahogy mégis ki kell szednünk, hiszen az apró élősködő súlyos fertőző betegségeket hordozhat. Ezért is fontos tudnunk, hogyan lehet gyorsan és helyesen eltávolítani a kullancsot. Lássuk a lépéseket!
Szánkázás, avagy miért dörgöli a kutya a fenekét a földhöz?
A rövid válasz annyi lenne, "hogy megtörölje" vagy "mert viszket”. Szerencsés esetben hamar enyhül a probléma, de nem feltétlen garantált a megoldás. Mit tegyünk, ha kutyánkat szánkázni látjuk, és hogyan segítsünk neki?
Bajt is jelezhet, ha a mancsát nyalogatja a kutya
Folyton nyalogatja, rágcsálja a tappancsait? Mintha abba sem tudná hagyni... Miért csinálja a kutya, és hogyan segíthetünk neki?
Babesiosis (babézia) kutyáknál - az életveszélyes kór, és amit tudnunk kell róla
Azonnali állatorvosi beavatkozás nélkül a babesiosis halálos kimenetelű lehet kedvencünkre nézve – ezért is olyan fontos tisztában lennünk terjedésével, tüneteivel és a megelőzéssel!
Rovarcsípés kutyáknál – Tünetek és teendők
A rovarcsípések gyakran bosszantó viszketést hagynak maguk után, máskor azonban komoly fájdalommal járhatnak, és életveszélyes állapotba is sodorhatják a kutyát. Hogyan óvhatjuk meg kedvencünket?