
Életveszélyes szúnyogok fenyegetik a Horvátországban nyaraló gazdikat és kutyáikat
2020. július 16., 11:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
Emberre és állatra egyaránt veszélyt jelent a Balkánon élő lepkeszúnyog, amely a kutyák esetében akár halálos kimenetelű is lehet. A Leishmánia a horvátországi nyaralásokon jelent komoly veszélyt az ebekre, a lepkeszúnyog egyetlen csípése hegesedéssel járó sebeket, vese- vagy májelégtelenséget, valamint a száj és az orrgyulladást is előidézhet náluk. A betegség kezelésére nincs igazán hatékony megoldás, ezért érdemes a megelőzésre koncentrálni, és repellens hatású készítménnyel megelőzni a bajt.
A Leishmanózis, vagy Leishmaniasis nevű parazita a balkáni térségben fenyegeti a háziállatokat, amely a lepkeszúnyog csípésével okozhat problémát. Az élősködő, ugyan az emberre is veszélyt jelent, a kutyák és macskák esetében viszont halálos kimenetelű betegségeket is előidézhet. A kórra azoknak a magyar gazdiknak érdemes ügyelni, akik a nyaralásukra magukkal viszik a kedvencüket.

A lepkeszúnyog leginkább a molylepkére emlékeztetheti az óvatlan nyaralókat, akik Horváthországban, Szlovéniában és Szerbiában is találkozhatnak a rovarral. A csípésével a Leishmaniasis nevű parazitát juttatja az állatok vérébe, és a szervezet immunvérsejtjeit támadja meg. A fertőzöttség sokszor akár évekig is lappanghat a szervezetben, és ráadásul többféle tünetet is produkálhat egyszerre. A Leishmania okozhat bőrfelszíni sebeket a fejen és a szem körül, megtámadhatja a májat, lépet és a csontvelőt, de jelentkezhet a száj és az orr szöveteinek gyulladásával is.

Mivel a betegséget nagyon nehéz időben diagniosztizálni és gyógyítani, a legkézenfekvőbb megoldás a megelőzés. A lepkeszúnyog csípését repellens hatású – a csípéseket megakadályozó – élősködők elleni készítménnyel kerülhetik el a gazdák, amelyek nyakörv és rácseppentő oldat formájában itthon is megvásárolhatók.
Rovarcsípés kutyáknál – Tünetek és teendők
A rovarcsípések gyakran bosszantó viszketést hagynak maguk után, máskor azonban komoly fájdalommal járhatnak, és életveszélyes állapotba is sodorhatják a kutyát. Hogyan óvhatjuk meg kedvencünket?
Május 10-e a szívférgesség napja Magyarországon - A parazita ellen a megelőzés a legerősebb fegyverünk
Május 10-e a szívférgesség napja hazánkban. Jelenleg a kutyák 4-5%-a lehet fertőzött a hivatalos adatok alapján, de vannak olyan területek, elsősorban az ország Dunától keletre eső régióiban, a déli országhatár közelében, valamint a folyók mentén, ahol magasabb a fertőzésveszély. Az Elanco, vezető innovatív állatgyógyszergyártóként felvette a kesztyűt az alattomos betegséggel. Céljuk felhívni a figyelmet a szívférgesség veszélyeire, a szűrővizsgálatok jelentőségére és a prevenció fontosságára. Dr. Fok Éva ny. tudományos főmunkatársat, PhD-t, állatorvost, parazitológust kérdeztük, hogyan védekezhetünk: külön csak a szúnyogok vagy külön csak a szívférgesség elleni védelem nem elég.
Kölyökkutyád van? Íme 10 gyakori betegség, melyről tudnod kell
Bármennyire is nem szeretünk gondolni rá, fontos, hogy tisztában legyünk azokkal a betegségekkel, melyek hamar leverhetik lábukról kiskedvencünket. Ismerjük fel a jeleket!
Egyre több kutyát érint a szívférgesség
Az egyik legalattomosabb betegség a kutyák körében a szívférgesség, amely Magyarországon egyre több kutyát érint. A megelőzés sokkal hatékonyabb módja a betegség leküzdésének, mint a kezelése, a gazdiknak pedig fontos szerepük van ebben a folyamatban, a rendszeres szűrővizsgálatok és a rendszeres megelőzés ugyanis hozzátartoznak a felelős állattartáshoz – derül ki az Elanco vezető innovatív gyógyszergyártó vállalat összefoglalójából. Május 10-e a szívférgesség napja hazánkban, amely célja, hogy minél több állatbarát megismerje a szívférgesség veszélyeit és a védekezési lehetőségeket.
Babesiosis (babézia) kutyáknál - az életveszélyes kór, és amit tudnunk kell róla
Azonnali állatorvosi beavatkozás nélkül a babesiosis halálos kimenetelű lehet kedvencünkre nézve – ezért is olyan fontos tisztában lennünk terjedésével, tüneteivel és a megelőzéssel!