Eltűnhetnek az adatok a PetVetDatáról?
2019. november 22., 06:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Közérdekű
Riasztó hír kapott szárnyra a kutyás csoportokban, miszerint a kutyák chipjén lévő regisztrált adatok egyszer csak eltűnnek. Komoly probléma lehet ez, különösen így szilveszter előtt! Megkerestük a Magyar Állatorvosi Kamarát is az üggyel kapcsolatban.
Minden gazdi számára kötelező kutyájának mikrochippel való ellátása, és azon az érvényes adatainak regisztrálása. A lelkiismeretes, felelős gazdik nem mulasztják el ezt, hiszen a saját érdekeiket szolgálják: ha ne adj’ isten elszökik/elveszik/ellopják a kutyát, a chip életmentő lehet - enélkül szinte esélytelen, hogy a kutya hazakerülhessen gazdájához.
De mi van akkor, ha mi lelkiismeretesen megtesszük a kötelességünket, ám mégis hiba csúszik a rendszerbe?
Pont ez történt Bettyvel, aki a 16. kerületi kutyások csoportban írta meg tapasztalatait. Betty új oltási könyvet igényelt kutyusának, és mikor az állatorvosuk egyeztette volna az adatokat, kiderült: a chipen egyáltalán nincsenek regisztrált adatok. A chip másfél évvel ezelőtt került a kutyába, minden adattal együtt - ezek azonban mintha egyszerűen felszívódtak volna.
Mit mond a Kamara?
Az üggyel kapcsolatban megkerestük a Magyar Állatorvosi Kamarát is. Dr. Horváth László főtitkár úr kérdésünkre elmondta, hogy a fenti és a hasonló esetekben valószínűleg az a probléma léphetett fel, hogy az adatok regisztrációjakor a chip 15 számjegyből álló kódjában elütés történt. "Ritkán, de előfordul ez a hiba, hiszen a számsort kézzel viszik fel az állatorvosok a rendszerbe. A hiba általában akkor szokott kiderülni, amikor egy új chipet ültet be egy állatorvos és regisztrálná be rá a gazdi és a kutya adatait. A rendszer azonban jelez hogy a megadott számon már regisztrálva van egy kutya. A Kamaránál ügyintézés során pár nap alatt orvosolható ez a hiba, de ez az oka, hogy a chipszám alapján nem ad ki adatot a rendszer, hiszen oda más számsorral lettek az adatok regisztrálva. "
A Kamaránál egyébként a rendszer adminisztrátorai le tudják szűrni az adatok alapján, hol lehet a hiba. Ehhez általában elég a gazdi neve és címe, ami a chipre regisztrálva lett.
Dr. Horváth László rámutatott: adatvesztés nincs a PetVetData rendszerében, így ettől nem kell tartani.
Annak pedig, hogy a chipen nem találhatók adatok, sok oka lehet: az egyik, hogy az állatorvosoknak nyolc napjuk van arra, hogy a beültetett chipre vonatkozó adatokat beregisztrálja a rendszerbe. Előfordulhat olyan eset, hogy az adott kutya e nyolc napon belül szökik el és bár sikerül megfogni, chipet olvasni, eredménye nem lesz, mert az orvos még nem regisztrálta be azokat. Sajnos akkor is szembesülhetünk regisztrálatlan chippel, ha szaporítótól veszünk kutyát. Ők ugyanis sokszor úgymond “fű alatt” szerzik be a chipeket, amiket ők maguk ültetnek a kutyába - de csak azokba, amelyiket sikerül eladniuk. Hozzáférésük azonban nincs a PetVetData rendszeréhez, így nyilvánvalóan regisztrálni sem fogják az adatokat. Ilyen esetben a gazdán múlik a regisztráció: általában a következő oltáskor derül ki, hogy hiányoznak az adatok.
Mit tehetünk, ha ilyen problémával találkozunk?
- Különösen oda kell figyelni a gazdinak és az állatorvosnak is a regisztrációkor, hogy az adatok helyesen legyenek feltüntetve a rendszerben, ne történjen elütés!
- Mindenképp hasznos lehet, ha időről időre ellenőriztetjük a chipet az állatorvosunkkal! Sajnos előfordulhat az is, hogy néha “elfelejtődnek” a regisztrálások: a gazdik gyakran nyugodtan vannak, hiszen kutyájukban ott a chip, minden rendben. Igen ám, de a chipen nem találhatók regisztrált adatok. Ritkán, de előfordulhat az is, hogy valamilyen okból a chip tönkremegy, nem ad jelet.
- Különösen fontos ez olyan kritikus időszakok előtt, mint a szilveszter, vagy az augusztus 20-i tűzijáték előtt!
- Ha adatainkban, elérhetőségeinkben bármilyen változás lenne, azt is jelezzük az állatorvosnál, hogy frissíthesse az újakra a chipen szereplőket!
Forrás: Kutyabarathelyek.hu
Az állatorvosi asszisztensek mindennapjai
Személyes tapasztalataimat szeretném megosztani Veletek az állatorvosi asszisztensi munkakörről. Én nagyon szerettem, és a mai napig hiányzik. Ajánlom-e másoknak, akik érdeklődnek a szakma iránt? Nos, röviden és tömören igen, de azért fel kell készülni a nehézségeire.
Őszi kirándulás kutyával - Első lépés, a Tervezés
Napsütés, kellemes meleg, friss levegő. Mi is lehetne jobb alkalom egy kis kutyás kimozdulásra, mint az ősz? Mire figyeljünk, mielőtt elindulnánk?
Így segíthetsz a tűzijáték alatt eltűnt kutyáknak hazatalálni
A tűzijátékok miatt az egyes ünnepek – mint az augusztus 20. vagy a szilveszter – a kutyák számára elviselhetetlenné válhatnak. Országszerte 204 MOL töltőállomáson található ingyenes mikrochip-leolvasó, mely segíti az elkóborolt állatok minél előbbi hazajutását. A mikrochip-leolvasók kihelyezése óta, az elmúlt 6 évben több ezer kutyát sikerült azonosítani a MOL töltőállomásokon.
Babesiosis (babézia) kutyáknál - az életveszélyes kór, és amit tudnunk kell róla
Azonnali állatorvosi beavatkozás nélkül a babesiosis halálos kimenetelű lehet kedvencünkre nézve – ezért is olyan fontos tisztában lennünk terjedésével, tüneteivel és a megelőzéssel!
Idős kutya a családban – 6 tipp az egészségesebb és boldogabb nyugdíjas évekhez
Kisöregünk a legjobb barátunk, természetes, hogy azt szeretnénk, minél tovább együtt maradhassunk. Megfelelő gondoskodással örömtelivé varázsolhatjuk ezüst éveit is.