Gondoltad volna, hogy nem az egyensúlyozás a kutyafarok fő funkciója?
2024. február 18., 14:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Bár a mozgásban is nagyon fontos, egy kutatás szerint a kutyafarok elsődleges szerepe a hangulatjelzés.
Ránézésre azt gondolhatnánk, kutyusunk farkincájának legfontosabb feladata az, hogy segítsen a testnek megtartani az egyensúlyt és a stabilitást. Egy friss tanulmányból azonban kiderül, hogy fő szerepe talán nem is ebben rejlik. Persze ettől még ugyanolyan fontos testrész, mint az összes többi – csakhogy még ennél is nagyobb a jelentősége, méghozzá a kutyakommunikációban.
Mennyire befolyásolja mozgásában a kutyát a farok?
„Teljességgel meg voltunk győződve arról, hogy a kutyák biomechanikai okok miatt használják a farkukat, legalábbis eleinte így gondoltuk” - mondta el Dr. Martin Fischer, a Friedrich-Schiller Egyetem Zoológia és Evolúciókutató Intézetének professzora. 17 éve tanulmányozza a kutyák mozgását, ő maga is részt vett a kutatásban.
A tanulmány vezető szerzője, Dr. Ardian Jusufi így folytatta: „Azt találtuk, hogy a kutyafarok rotáló mozgása nagyon hasonlít a gyíkok és mókusok farkának mozgásához. Emiatt eléggé nagy a kísértés, hogy azt higgyük, ugyanazt a szerepet töltik be mint a kisebb gerinces állatok esetében.” A Max Planck Intézet kutatója elsősorban intelligens rendszerek vizsgálatával foglalkozik, azon belül is az állati mozgás, helyváltoztatás és a robotika összefüggése a fő szakterülete.
Elmondása szerint a gyíkok és a mókusok méretes farka rendkívül fontos szerepet játszik az állat mozgásának szabályozásában, úgymint a test orientációja (térbeli eligazodás, irányváltoztatások, stb.) és rotációja (forgómozgások, forgás, elfordulás, stb.). Nincs is ebben semmi meglepő, hacsak arra gondolunk, milyen ügyesen tudnak ezek az állatok mászni és a levegőben ugrani.
Ám a kutyák egészen másként „manővereznek” - rájuk nem jellemzőek az extrém mozgások. Kísérleti adatok és szimulációk kiterjedt matematikai modellezését és elemzését követően arra jutottak a kutatók, hogy eredeti elképzelésük a kutyafarok mozgásának jelentőségéről aligha állja meg a helyét*.
Akkor mégis mire használják a farkukat a kutyák?
… tették fel a következő kérdést. A tanulmány azt sugallja, hogy a kutyafaroknak szinte elhanyagolható a szerepe a mozgás során, amikor a kutya például futás vagy ugrás közben helyet- vagy irányt változtat. Ha eddig úgy véltük, ausztrál juhászkutyánk hátrányból indul az agility versenyen rövidke farkincája miatt, itt az idő újragondolni a dolgot.
Fontos megjegyezni, hogy a szerzők elismerték, hogy a tanulmány limitált választ ad a felvetett kérdésekre, így az eredményeket sem szabad feketén-fehéren értelmezni. Dr. Fischer és Dr. Jusufi véleménye szerint a kutyák egészen apró, szinte az emberi szemmel alig látható mértékben is képesek mozgatni a farkukat, hogy kiemeljék az általa közvetített üzenet jelentőségét. Viszont „ezt rettentően nehéz kísérleti modellekkel kimutatni a hibalehetőségek miatt”.
Rámutatnak arra is, hogy a tanulmányban megfigyelésen alapuló adatokra támaszkodtak, melyeket Border colliek ugró mozgása során gyűjtöttek be. Amikor a későbbiekben ezen adatokból készült mintákat más kutyafélékre is szerették volna ráilleszteni, enyhe eltéréseket tapasztalhattak a kutyafajták és a jelentős méretkülönbségek miatt.
Például egy hosszú farokkal rendelkező kistestű fajtánál segíthet, ha megfordítjuk az adatokat, mivel nála magasabb a farok-index, vagyis nagyobb a faroknak a testhez viszonyított aránya. Ezzel szemben egy hosszabb testű kutyánál viszont kisebb lehet a farok mérete, ily módon pedig kisebb a farok-index is.
Miért olyan fontos a farok a kutyakommunikációban?
Habár a tanulmány szerint a kutya farkincája kevésbé járul hozzá a mozgás javításához, a szerzők szerint figyelembe kell venni szerepét, vagyis „nem lehet kijelenteni, hogy a kutya farka csupán amolyan csökevényes szerkezet, aminek semmi haszna sincs”. Csökevényesnek tekinthető az a testrész vagy szerv, melynek a múltban volt valamilyen feladata, de mára már elvesztette azt, vagy más feladatot tölt be. Ilyen például a röpképtelen madarak szárnya, vagy az embereknél a féregnyúlvány.
A kutyák esetében viszont nagyon is fontos testrész a farok, megannyi érzelmet tudnak kifejezni általa. Nemcsak fajtársaik, de más állatok és természetesen az emberek irányába is. Erről itt írtunk részletesebben:
* Forrás: https://www.akc.org/expert-advice/news/new-study-what-do-dogs-use-tail-for/
Forrás: akc.org
Indexkép forrás: Unsplash/@janek_m_holoubek
Cikk első megjelenése: 2023. szeptember 05.
Mit jelent, ha a kutya körkörösen csóvál a farkával?
Helikopterezik, propellerezik? Ismerős kifejezések, amik biztosan jelzik: kedvenced boldognak érzi magát!
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!
Egészségesebbek a dizájner kutyák, mint a fajtatiszták?
Egy friss kutatás nem talált jelentős eltéréseket a „tervezetten keresztezett” kutyák és fajtatiszta társaik általános egészségi állapota között.
Miért szaglásszák a kutyák egymás hátsóját?
Zavarba ejtőnek tűnhet, ám a kutyák számára a kommunikáció lényeges részét képezi az, hogy megszimatolják egymás intim területeit. Miben segíti ez őket?
Komoly sérülések, betegségek forrása lehet a túl hosszú kutyakarom
Ha kutyánk nem koptatja megfelelően karmait, túlságosan hosszúra nőhetnek, ez pedig fájdalmas sérülésekhez, és idővel ízületi problémákhoz vezethet. Fordítsunk kiemelt figyelmet a megelőzésre!