Gyógynövényes fürdő átfagyott kutyánknak? - Egészség
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Gyógynövényes fürdő átfagyott kutyánknak?

2017. december 21., 13:30


Szerző: Marton Zsófia


Kategória: Egészség




A tél során az egyik legnagyobb kihívás - különösen a kistestű és idősebb, beteges kutyáknak - a hideg. Ha magunkra gondolunk, igazán jót tud tenni egy fagyasztó séta vagy kintlét után egy jó, forró fürdő. De vajon kutyánknak is jót tesz-e a fürdőzés?



A kutyák fürdetése sok vitára ad okot, mert a bőr és bunda zsírosodását, esetleg allergiás érzékenységét fokozhatják a különböző, fürdetés során használt kemikáliák. Sok állatorvos azon a véleményen van, hogy a kutyákat jobb ritkábban, és lehetőleg vegyszermentesen fürdetni, mert így kisebb a bőrirritáció kialakulásának esélye. E célra gyógynövényes készítmények is számításba jöhetnek.

 

A másik ellenérv – különösen télen – az aljszőrzet megszárításának nehézsége. Rövid szőrű ebeknél ez kisebb gondot jelent, de sokkal körültekintőbbnek kell lenni náluk is, mint például a tavaszi vagy őszi időszakban. Néhányan arról számolnak be, hogy kutyájuk télen is beugrik a vízbe a séta során, és rövidebb-hosszabb ideig úszkál a jégtáblák között. Ne felejtsük el, hogy sok kutyafajta olyan bundával van megáldva, melynek tömött alsó rétege egy ideig vízálló és nem ereszti át a vizet. Ha viszont  samponnal mosott, fésült kutyáról van szó, ott már nem feltétlenül marad meg ez a rideg viszonyokra tervezett védőréteg. A jégben úszkálás a húgyúti problémák, megfázás, ízületek keringése miatt sem szerencsés, ha lehet, ezt ne hagyjuk a kutyának!

 

Visszatérve a kinti átfázás és az után következő forró fürdő kérdésére: semmiképpen nem tesz jót az állatnak, ha kihűlt végtagokkal beletesszük a forró vízbe, mert kellemetlen, sőt fájdalmas élményben lehet része. A hideg végtagokat jobb szárazra törléssel, finom dörzsöléssel felmelegíteni, mint a bőrt forró víznek kitenni. A masszázs az egyik legősibb, melegítő-lazító hatású gyógymód, mely sokkal biztonságosabb, mint a fürdőzés.

 

Gyógynövényes fürdő átfagyott kutyánknak?

 

További ellenérv a fürdőzés ellen, ha kint tartott a kutya, és rövid időre szeretnénk neki kedveskedni. A kinti hőmérséklethez többé-kevésbé alkalmazkodott kutya termoregulációját megzavarhatja egy ilyen forró élmény, és hiába az alapos szárítás, a fokozatos visszahűlés, sokkal kellemetlenebb lesz neki utána a kinti hideg, mint korábban. A szervezet alapból nehezen alkalmazkodik a nagy hőmérsékletkülönbségekhez, és finom rendszerét könnyen összezavarhatja egy ekkora behatás. Idős kutyáknál akár a keringés zavarát is okozhatja egy nem megfelelően kivitelezett fürdetés (pl. túl meleg víz, túl nagy testfelület felhevülése).

 

A teljes testes fürdő alternatívája lehet, hogy átfagyott kutyánkat a szárazra dörzsölés, masszírozás után csak meleg lábmosásban, jobban mondva lábáztatásban részesítjük, és hagyjuk, hogy a tappancsok lassan, fokozatosan melegedjenek át. Praktikus, ha a hasát már nem éri el a vízszint az álló kutyának. Figyelni kell az kezdetben alacsonyabb hőmérsékletű vízre, hiszen a hideg bőr számára még a hideg-langyos víz is forrónak érződik először. Illetve, ha a só kimarta kutyánk talpát vagy seb van rajta, akkor jót tesz, ha kamillás vízben mossuk le a lábakat, ami bőrvédő, gyulladást gátló hatású.

 

Seb és kimaródás esetén ne áztassuk a talppárnákat, ha eleve felpuhultak. Viszont ha kiszáradt, repedezett a bőr a talppárnákon, és emiatt vált sérülékennyé, akkor rövid ideig puhíthatjuk a bőrt áztatással (3-5 percig). Utána jó, ha körömvirágos kenőccsel átkenjük a szárazra törölt talpakat, és hagyjuk pihenni a kutyát (ne mászkáljon a kutya kenőcsös lábbal, mert eleshet, arról nem beszélve, hogy zsíros nyomokat is hagy maga után). Jó tudni, hogy a száraz, repedezett talppárnák belső anyagcserezavarra utalnak, és belsőleg (etetve) gyógynövényekkel kúrálhatóak!

 

Ha mégis úgy döntünk, hogy kutyánkat meleg fürdőbe ültetnénk, akkor választhatunk gyógynövényeket akár tisztító célzattal (csalán), akár azért, hogy a légutakat fertőtlenítsük (kakukkfű), akár sportoló kutyáknak izomlazításra (erdei fenyő), az idős kutya merev, fájdalmas ízületeit kissé felmelegíteni (rozmaring), netán nyugtató céllal (citromfű). Fürdőzésnél inkább az illóolajos herbák jöhetnek szóba, melyekből főzetet készíthetünk, azt leszűrjük, és a fürdető vízhez adagoljuk. Jó, ha ez nem megy a kutya szemébe, mert esetleg csípheti, de ha pl. egyet-kettőt belelefetyel, akkor ezek ártalmatlanok. Az illóolajok alkalmazását jobb kerülni, mert azok tömény anyagok, és könnyebben nyálkahártya- vagy bőrirritációt okozhatnak. A szárításnál legyünk extrém körültekintőek, és ha lehet, aznap már ne vigyük a szabadba a kutyát.

 

 

A kutyák körül és étrendjében, gyógykezelésükben alkalmazható gyógynövényes lehetőségekről bővebben a  Gyógynövények kutyáknak című könyvben olvashatsz. A magyar agrármérnök-állatorvos szerzőpáros saját tapasztalatok és a legújabb kutatások alapján írta meg gyönyörű szakkönyvét, mely akár remek ajándék is lehet kutyás ismerőseidnek.

 

 

 

Témába vág

Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?

Őszi kirándulás kutyával - Első lépés, a Tervezés Őszi kirándulás kutyával - Első lépés, a Tervezés
Napsütés, kellemes meleg, friss levegő. Mi is lehetne jobb alkalom egy kis kutyás kimozdulásra, mint az ősz? Mire figyeljünk, mielőtt elindulnánk?

Minőségi kutyaházakat kapnak az árva állatok, amikben átvészelhetik a hideget Minőségi kutyaházakat kapnak az árva állatok, amikben átvészelhetik a hideget
Minőségi kutyaházakat kapnak az árva állatok, amikben kényelmesebben átvészelhetik a hideg hónapokat, míg nem találnak gazdára.

Kínzó viszketés? Miért vakarózik állandóan a kutyám? Kínzó viszketés? Miért vakarózik állandóan a kutyám?
Nem jó érzés látni, amikor imádott kutyusunk szenved. Folyton viszket valamije, alig tud pihenni, türelmetlenné válik, nem tud figyelni... Szóval vacakul érzi magát. De mitől?

Mozgáshiány: nem csak nyugtalanságot, hanem alvászavart is okozhat a kutyáknál Mozgáshiány: nem csak nyugtalanságot, hanem alvászavart is okozhat a kutyáknál
A kutyák alvását megzavaró tényezők között gyakori probléma a mozgáshiány, amely szellemi és fizikai szinten egyaránt megjelenhet. Az alvászavarokat gyakran a kutyák elégtelen lefárasztása és a szellemi stimuláció hiánya okozza. Ugyanakkor a testmozgás jó hatással van a hangulatra: gazdinál és kedvencénél egyaránt!

Állatok kedvence a Vauu vitamin

hirdetés (X)

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

JULIUS-K9 EB OVO Közhasznú Egyesület Ebugatta AEGON Magyarország Zrt.

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely
Ennél édesebb kutya-baba fotókat még nem láttunk! Hírek - Címlapon
Ennél édesebb kutya-baba fotókat még nem láttunk!
Különleges kinézetű kutya került egy orosz menhelyre: ő a „medvekutya” Hírek - Címlapon
Különleges kinézetű kutya került egy orosz menhelyre: ő a „medvekutya”