Hallottál már Gyomkereső kutyáról?
Ilyen is létezik!
2018. március 18., 07:15
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Igen, jól olvastad: gyom-kereső-kutya. Ausztráliában alkalmazzák őket, méghozzá egy agresszív gyomnövény felkutatásában segédkeznek az ebek. Nagyszerű szaglásuk ugyanis nem ismer határokat!
Az ausztráliai Új-Dél-Wales állam egy egészen újfajta kihívással kényszerült szembenézni. Az újkeletű problémát egy díszes virágú növény okozza: a rezes hölgymál (Hieracium aurantiacum). A hegyi rétek növénye, Közép-Európában igen ritka, a Tátrában fordul elő. Ausztráliában nem honos, kerti dísznövénynek szánva importálták az országba. Való igaz, hogy virágai gyönyörűen pompáznak élénk narancssárga színben.
Az invazív növény azonban rövid úton meghódította Tasmániát, valamint a Canberra és Melbourne között elnyúló Ausztrál Alpok magas hegyeit. A magas területek hűvösebb éghajlatát kedvelő virág gyorsütemben terjeszkeni kezdett, kiszorítva az itt őshonos növényeket.
A Nemzeti Park botanikus szakértői különleges segítséget hívtak a probléma megoldására. Dorgkeresésre kiképzett kutyákat tanítanak meg arra, hogy felismerjék ezt a tájidegen növényt, és jelezzék azt a gazdájuknak. Két fiatal kutyával kezdték meg a kísérletet, az eredmények eddig igen bíztatóak! Ily módon a szakemberek sokkal könnyebben nyomon tudják követni a kis növény jelenlétét, terjeszkedését.
A gyomnövény terjedésének megfékezése nem egyszerű feladat, hiszen hegyvidéki terepen kell dolgozni, mintegy 1,3 millió hektáros területen! Ilyen körülmények között a kutyák óriási segítséget jelentenek. Hillary Cherry, a Nemzeti Park gyomszakértője szerint a kutyák segítségével nagyobb eséllyel tudják visszaszorítani a rezes hölgymált. A cél természetesen az, hogy az idegen faj el is tűnjön a területekről.
Forrás: smh.com.au, novenyhatarozo.info, agroinform.com
Indexkép forrás: abc.net.au
Cikk első megjelenése: 2016. április 19.
Kutyára mérgező növények 2. rész
Imádjuk a növényeket az otthonunkban. Télen a kertekből sok esetben bekerülnek a házba a növények, amik akár veszélyt is jelenthetnek kutyáink számára. Mely növényekkel kell vigyáznunk?
Kutyára mérgező növények
Imádjuk a növényeket az otthonunkban. Télen a kertekből sok esetben bekerülnek a házba a növények, amik akár veszélyt is jelenthetnek kutyáink számára. Mely növényekkel kell vigyáznunk?
Miért mászkál cikk-cakkban a kutyám a sétán?
Kiborít, amikor kedvenced ide-oda jön-megy, össze-vissza kóvályog a sétán? Miért nem tud egyszerűen "csak" sétálni? Szépen, nyugodtan, okosan... Lássuk, mi okozhatja ezt a viselkedést, és hogyan javíthatunk a helyzeten!
Ízlelés kutyáknál – Hogyan érzik kedvenceink az ízeket?
Bár a kutyák elsősorban orrukat használják a világ felfedezéséhez, a többi érzékszervüket is segítségül hívják, így az ízlelésnek is nagyon fontos szerepe van. De milyen ízeket éreznek?
Miért szaglásszák a kutyák egymás hátsóját?
Zavarba ejtőnek tűnhet, ám a kutyák számára a kommunikáció lényeges részét képezi az, hogy megszimatolják egymás intim területeit. Miben segíti ez őket?