Harc az agárversenyek betiltásáért – egy év alatt ezer agár vesztette életét Nagy-Britanniában
2019. június 20., 06:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Sajnos a hosszú múltra visszatekintő agárversenyek rengeteg halálos, és ami még fájóbb, felesleges halállal járnak. Sok agarat futtató tulajdonos – hasonlóan a szaporítókhoz – csak jó bevételi forrásnak, pénzkeresési eszköznek tekinti kutyáit, ez a hozzáállás pedig az állatkínzás melegágya…
Kivételek természetesen mindig vannak, tisztelet is nekik, ám ebben az esetben is csak a szabályt erősítik. Világszerte sok a probléma az agárversenyek körül: rengeteg sérülés, értelmetlen halál követi a megmérettetéseket. Az állatvédő szervezetek igyekeznek tenni ez ellen, ám mint oly sok területen, itt is a pénz beszél…
A pénz, amit egyébként sok tulajdonos sajnál a négylábú versenyzőjétől (aki egyébként pénzt hozna a konyhára), ha egy-egy sérülés kezeléséről lenne szó, amit a veszélyesen kialakított pályákon szereznek. Az állatorvosok drágák, egyszerűbb egy injekciót beadni a kutyának, úgyis lesz másik. Hasonló a helyzet a nem jól teljesítő, vagy kiöregedett kutyákkal is. Elaltatják őket, sokukat egyszerűen csak sorsukra hagynak, de az sem ritka, hogy állatkísérletekre „ajánlják fel” őket. A versenyzésben már nem résztvevő kutyák közül sokat tenyésztési célokból tartanak meg: szűk ketrecekben kénytelenek tengetni életüket, és egyáltalán nem megfelelő körülmények között kell világra hozni a következő generációt… Néhány szerencsés kutya új otthonra talál, ahol megkap mindent, amire egy kutyának szüksége van: biztonságot, szeretetet… de sajnos ők vannak kevesebben.
A brit Greyhound Board of Great Britain (GBGB) nevű állatjogi szervezet adatai szerint az elmúlt évben csak Nagy-Britanniában hozzávetőleg ezer agár vált a versenyek áldozatává, márpedig ezen esetek nagy részét meg lehetett volna előzni – írja a Qubit a The Guardianra hivatkozva.
Ezzel párhuzamosan megfigyelhető, hogy folyamatosan ürülnek az agaras versenypályák lelátói. Folyamatosan csökken az érdeklődés a versenyek iránt, több pályán már nem is rendeznek versenyt. A brit állategészségügyi miniszter szerint nincs tervben, hogy betiltsák az agárversenyeket, azonban mindenképp átláthatóbbá kellene tenni azokat.
A világban sajnos sok helyen küzdenek hasonló problémával az állatvédők. Ausztráliában is elkeserítőek az adatok: a versenyzésre tenyésztett agarak 74-96 százaléka végzi a halálsoron életének valamely pontján pusztán azért, mert nem elég erős vagy gyors. Az Egyesült Államokban már sikerült bezáratni a floridai versenypályát (pontosabban 2020-ig meg kell szüntetni itt minden agárversenyt.) Hasonlóan végezte Makaó legkegyetlenebb agárpályája, ahol szintén több tízezer kutya halt meg az elmúlt évtizedek során.
Indexkép forrás: bordermail.com.au
Segítség, túl sovány a kutyám!
Kutyádnak kilátszik a bordája, keskeny a válla, felhúzott a hasa? Nem feltétlen szimplán csak atletikus alkat, lehet, hogy kórosan sovány.
Kutya és népmese: Magyar népmese napja
Benedek Elek (1859.szeptember 30. – 1929.augusztus 17.) születésnapjának emlékére tartjuk a magyar népmesék napját.
Bélyegekre kerültek a magyar vadászkutyák
Gyönyörű bélyegeket adott ki a Magyar Posta, melyek a magyar vadászkutyákat ábrázolják.
A csodálatos magyar kutyák - ismerd meg a kilenc őshonos magyar kutyafajtát!
Igazi kincseink ők: sokoldalúak, hűségesek és hatalmas a szívük! Ismerd meg a kilenc őshonos magyar kutyafajtát!
A spanyol tradíciók négylábú áldozatai - A Galgok világnapja
Miért ragaszkodik az ember valamihez, ami embertelen. Ami másokat bánt. Csak azért, mert hagyomány? Tényleg e mögé bújunk? Tényleg elegendő ezt az egy szót kimondani, és máris tisztára mostuk magunkat?