
Harlekinkaticák lepték el egy kutya száját
2016. november 03., 06:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
Egyre rosszabb híreket hallani a nálunk is megjelent invazív harlekinkaticák agresszivitásáról. Nem is gondolnánk ezekről az apró, pettyes kis katicákról, de igen harciasak tudnak lenni - kutyánk is pórul járhat velük!
Szerencsére nagyon ritkán fordul elő az, ami egy Kansasben élő kutyussal történt meg: harlekinkaticák lepték el az állat szájüregét, sok apró sebet ejtve rajt. Gazdája, Frances Jiriks arra lett figyelmes, kedvence nagyon rosszkedvű, nem eszik, nem iszik. Lelkiismeretes gazdi lévén megpróbálta kideríteni, mi lehet Baileyvel - ekkor fedezte fel a kutya szájában a sok bogarat.

Fotó: dailymail.co.uk
Azonnal indultak is az állatorvoshoz. Lindsay Mitchell állatorvos (aki egyébként az esetet megosztotta Facebook oldalán) leírta, hogy Bailey nem az első kutya, aki ilyen bajba keveredett. Nagyon ritka ez a “támadás” de sajnos előfordul. Azt is leírta, mire kell figyelni: ha a kutya szája nyáladzik, vagy habzik folyamatosan, érdemes ellenőrizni, nem harlekinkatica van-e a dologban. Ha igen, azonnal ki kell szedni - minél többet késlekedünk, ez annál nehezebb lesz. Szerencsére ezek a harlekinkaticák nem olyan veszélyesek, mint a kullancsok, viszont harapásuk nagyon kellemetlen.

Fotó: dailymail.co.uk
De mi is a harlekinkatica, és hogy került hozzánk?
Ázsiából, méghozzá a Távol-Keletről terjedt el a harlekinkatica. Európai és észak-amerikai elterjedésében az embernek nagy szerepe volt: azért telepítették be őket, mert nagy segítséget reméltek tőlük a különféle levéltetvek elleni harcban. Természetesen a véletlen behurcolásnak is köszönhető a megtelepedése ezeken a kontinenseken. A jelenléte sajnos nem csak pozitívumokat jelent: az USA-ban gyorsan kiszorította az őshonos fajokat. Európában is igen gyorsan megtelepedett, itt is veszélyezteti az őshonos katicafajokat - Magyarországon a hét- és a kétpettyes, valamint a szemfoltos katicákat. (Ide kattintva bővebben olvashatsz arról, miről lehet felismerni pontosan, hogy harlekinkaticával van dolgod)

Fotó: ng.hu
Forrás: coleoptera.hu, borsonline.hu
Indexkép forrás: dailymail.co.uk
Szánkázás, avagy miért dörgöli a kutya a fenekét a földhöz?
A rövid válasz annyi lenne, "hogy megtörölje" vagy "mert viszket”. Szerencsés esetben hamar enyhül a probléma, de nem feltétlen garantált a megoldás. Mit tegyünk, ha kutyánkat szánkázni látjuk, és hogyan segítsünk neki?
Bélférgesség kutyáknál - Típusai, tünetei és a megelőzés lehetőségei
Belső élősködők? Egy téma, amiről nem szívesen beszélünk, mégis nagyon fontos, hogy tudjunk róla - nemcsak a kutya egészsége, de a gazdi szempontjából is. Átfogó útmutatónkkal ehhez szeretnénk egy kis segítséget nyújtani.
Fülproblémák kutyáknál – Tünetek és teendők
A kutyafül. Kicsi, nagy, háromszögalakú, ovális vagy kerek. Hegye mutathat felfelé, lóghat lefelé vagy hetykén megtörik, és igazán bájos megjelenést kölcsönöz viselőjének. De mi történik, ha a fül megbetegszik? Hogyan segíthetünk kedvencünknek?
Kullancsveszély: 6 pont a kutya testén, melyet feltétlenül nézz át
A kullancsok által terjesztett fertőző betegségek komoly veszélyt jelenthetnek kedvenceinkre és ránk nézve is! Sétát, kirándulást követően vizsgáljuk át alaposan kutyánk testét, különös figyelmet fordítva e kiemelt területekre!
Allergia kutyáknál - Kisokos gazdiknak
Viszketés, könnyezés, vakarózás... Lehet, hogy kedvencünk allergiás? Bár a téma rendkívül komplex, összefoglalónkkal szeretnénk egy kis segítséget nyújtani az eligazodásban.