Hogyan kezeljük a hiperaktív kutyát?
Egyszerű, ám hatásos trükkök
2016. június 13., 06:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Nevelés
Úton, útfélen hallani a kijelentést, miszerint bármennyit sétál az eb, akkor sem fárad el, szétszedi a lakást, elrohan a macska után, vagy megállás nélkül ordít. A hiba általában nem csak a kutyában keresendő, a gazdi ugyanúgy ludas lehet.
Igazán hiperaktív, munka vonalú kutyát főként sportolók vásárolnak, akiknek fontos az ösztön és az eb teljesítési vágya, teherbírása. Már egészen kicsi korban látható, hogy ki lesz a munkásabb. Nevelésüket már ekkor el kell kezdeni, hogy erejük teljében, felnőve már engedelmesek legyenek. Könnyen motiválhatóak, akár egy labda vagy húzós játék is elegendő nekik a feladat elvégzéséhez és az azt követő jutalmazáshoz.
Örökösen elkövetett hibaként megemlítenénk, hogy nem az a fontos, kinevelni a pörgést az ebből, vagy, hogy teljes mértékben elnyomjuk, hanem meg kell tanulnunk kezelni az ő saját szokásait, kitöréseit. Itt a gazdának is jelen kell lennie mind fejben, mind a figyelem tekintetében. Ha a négylábú macskakergetésre hajlamos, vegyük előbb mi észre a cicát, és szóljunk kedvencünknek, hogy figyeljen ránk. Folyamatos munka és figyelemelterelés közben haladjunk tovább a megszokott útvonalon, így a macska emlékének kikerülésével újult erővel folytathatjuk a sétát bármilyen gond nélkül. Érdemes a figyelemelterelést fokozatosan bevezetni, hogy egyre hosszabban kelljen ránk koncentrálnia, maradjunk érdekesek a lehető leghosszabb ideig. Fontos a szemkontaktus, de eleinte gyakorolható kézben lévő nasival vagy játékkal is, amit fokozatosan közelítünk szemünkhöz. Amikor ránk néz, tegyük hozzá a „figyelj rám” vezényszót, dicsérjük, és kezdjük elölről.
Tanítsuk a pörgős kutyát feladatokra. A „lábhoz”, „marad”,”állj meg”, és a „figyelj rám” különösen hasznosak lehetnek. Ezek egy nehéz helyzetben is elgondolkodtatják az éppen kitörni vágyó ebet. Ugyanilyen tanítható művelet az ajtón előreengedés, vagy a vacsora vezényszóra való elfogadtatása. Ezek csak a mozgásában korlátozzák a négylábút, de olyan feladatnak sem utolsóak, melyek megkönnyítik az életünket. Ezek a”gyere ide”-től eltérő vezényszavak kicsit kizökkentik a négylábút a veszélyes gondolatból, egy nagy roham közben lehet, hogy elgondolkodik, hogy „vajon miért azt üvölti állj meg helyett, hogy fekszik”?,
Ahhoz, hogy a munkakutya figyelme teljesen le legyen kötve, nagyon sokat kell vele dolgozni. A gazdával történő közös munka során megtanul folyamatosan figyelni, még az utcán is, parancsra rögtön ülni vagy megállni. Az edzés az alapja mindennek. Folyamatosan gyakorolni kell, de ennek ára kifizetődik, amikor a boldogan szaladgáló ebet nem féltjük, hogy elrohan.
A másik lehetőség (abban az esetben, ha családi kutyáról van szó, és nem várt a hiperaktivitás) a falkából való kizárás. Ha túlzottan pörög, ugrál, ugat, vagy nyüszít, kizárhatjuk egy sötét, és kicsi helyiségbe néhány percre. Amint megnyugodott, jöhet is vissza, így megtanulja, hogy a nem várt viselkedés negatív kimenetelű, ám ha nyugodt marad, akkor nem kell elhagynia a családi kört. Ezt mindig ismételni kell, a kívánt eredmény eléréséig.
A hiperaktív ebek kordában tartásának legjobb módja egyébként a folyamatos szellemi és fizikai torna. Reggel munka vagy iskola előtt, ha tudunk, keljünk nagyon korán és sétáljunk 1-2 órát kedvencünkkel. Egy 5-6 kilométeres futás megrövidítheti ezt az időtartamot, és elegendő lehet a nap hátralevő részére. Ezek mellett természetesen a kutyás sportok (pl. agility, flyball) és a hétvégi hosszú programok sem maradhatnak el, még a végén nem lesz elég fáradt hétfőre!
Tanítsunk újat! Az agymunka jó, legjobb, ha minden nap előrukkolunk valami új trükkel, természetesen a régiek gyakorlása mellett. A szellemi megerőltetés sokkal hamarabb fáraszt, mint a fizikai. Ekkor ebünk is elfogadja, hogy aznap már foglalkoztunk vele, és különösebb pörgés nélkül fog lepihenni.
Indexkép forrás: charlasplace.com
Cikk első megjelenése: 2015. szeptember 11.
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Mennyire etikus szobakennelbe zárni a kutyát?
Mentális gondokat is okozhat a hosszabb időn át tartó bezártság, nem beszélve arról, milyen problémákat vet fel a kutyák általános jóléte, egészsége szempontjából.
Egyedül otthon – Így teheted színesebbé kutyád számára a magány óráit
Legszívesebben a nap minden percét együtt töltenénk imádott kedvencünkkel, ám sokunk számára ez sajnos nem lehetséges. Mivel varázsolhatjuk komfortosabbá az egyedüllét idejét?
Miért kaparják a földet a kutyák kis- és nagydolguk után?
Mintha balettmozdulatokat gyakorolna... Mókás látvány, ahogy kedvencünk mindent beleadva próbálja elfedni végtermékét. Tényleg erről van szó? Normális viselkedés, vagy aggódnunk kellene miatta? És egyáltalán: miért csinálja?