Hogyan óvjuk kutyáinkat Szilveszterkor?
Petárdamentes Boldog Új Évet!
2015. december 29., 13:00
Szerző: kiberov
Kategória: Egészség
A kutyák nagy része fél a dörgéstől, a villámlástól és ugyanígy a tűzijáték és petárda hangjától. Ezért is fontos tudni, hogy a nagy szilveszteri égzengést hogyan vészeljük át velük.
Állandóan visszatérő probléma Szilveszter környékén, hogy a napokon át tartó petárdázást, tűzijátékot nagyon sok kutya rosszul viseli. Képesek annyira pánikba esni, hogy akár magukban, akár környezetükben kárt tesznek. A kinti kutyák például (érdekes módon nagyon sok, egyébként bátor házőrző is) darabokra kaparják a bejárati ajtót, illetve a legrosszabb esetben elszöknek, világgá mennek.
Hogy jobban el tudjuk képzelni, hogy milyen hanghatás érheti ilyenkor őket, nem kellene mást tennünk, csak egy teljes hangerőre állított fülhallgatón keresztül hirtelen egy nagyon magas hangot meghallgatni! A szilveszteri petárdázáskor ez a hatás folyamatosan és meghatározhatatlan helyről éri őket, ezért is reagálnak erre nagyon sokszor pánikszerűen!
Sajnos az embereket nem lehet önmérsékletre rávenni, pedig ez is sokat segítene a helyzeten.
Megelőzés?
A legnehezebb és legidőigényesebb módszer, ha megpróbáljuk kutyánkat még fiatalon hozzászoktatni a szilveszteri „őrülethez”.
Ennek az a lényege, hogy ezekhez a hangokhoz pozitív élményt csatoljon kutyánk. Ilyenkor azonnal oda kell menni hozzá és próbáljuk játékkal lefoglalni és elterelni a figyelmét. Nagyon fontos, hogy ebben a helyzetben sem szabad „babusgatni” hiszen ezzel megerősítjük benne, hogy nem ok nélkül fél!
Mit tegyünk, ha lehetetlen olyan helyre költöznünk, ahol nincs petárdázás?
Még a petárdázás előtt próbáljunk elmenni kutyánkkal sétálni, és olyan nyakörvet tegyünk rá, amiből biztosan nem tud kibújni.
Amennyiben közben elkezdődik a szilveszteri hangzavar, őrizzük meg nyugalmunkat, hiszen a kutya mindig a falkavezér utasításait követi, aki jelen esetben a kutya gazdája.
A séta befejezése után, a kertben lakó kutyát is vigyük be a házba, esetleg garázsba, mindenképpen olyan helyre, ami zárható és ahová kevésbé hallatszik be a zaj!
A nyugodt pihenést az is elősegítheti, ha előtte nap jól kifárasztjuk, így aznap már gyorsan és mély álomba tudnak szenderülni.
Természetesen van lehetőség nyugtatót is adni a kutyáknak, amit állatorvosnál fel tudunk íratni. Ezen kívül a kereskedelmi forgalomban több olyan, kifejezetten állatok számára készült nyugtató is kapható, amelyet ilyenkor felhasználhatunk. Ezek párologtató és spray formájában is elérhetőek.
Szilveszterkor a kutyát ne hagyjuk egyedül, különösen akkor, ha tudjuk, hogy mennyire félős.
Abban az esetben, ha a sok elővigyázatosság ellenére a szilveszteri őrületben mégis csak megszökik házi kedvencünk, azonnal értesítsük a közeli állatorvost vagy menhelyet és jelezzük nekik, hogy kutyánk eltűnt. Természetesen ezzel együtt kezdjük el mi is keresni a megszokott és kedvelt helyein!
Forrás: kutyabarathelyek.hu
Indexkép forrás: 3milliondogs.com
Cikk első megjelenése: 2014. december 30.
Miért dől nekem a kutyám?
Figyelemre vágyik vagy inkább biztonságos menedéket keres nálunk? Netán aggódnunk kellene amiatt, ha kutyánk nekünk dől? Tudj meg többet e viselkedésről!
Kínzó viszketés? Miért vakarózik állandóan a kutyám?
Nem jó érzés látni, amikor imádott kutyusunk szenved. Folyton viszket valamije, alig tud pihenni, türelmetlenné válik, nem tud figyelni... Szóval vacakul érzi magát. De mitől?
Tűzijáték Augusztus 20-án - Mit tehetsz kutyád védelmében?
Évről-évre felmerül a kérdés, hogyan vigyázhatunk még jobban kedvencünk testi-lelki épségére ezen a napon. Következő tanácsainkkal ebben szeretnénk segíteni a kedves Olvasót.
Mi a különbség a kutya és az ember bőre között?
Gondoltad volna, hogy a kutyák bőre vékonyabb az emberénél? Emiatt pedig sokkal érzékenyebb is, és különös ápolást igényel?
Ezekből a jelekből tudhatod, hogy tényleg nagyon szeret a kutyád
Jó érzés szeretni, és annak is nagyon tudunk örülni, ha viszontszeretnek minket. De miből tudhatjuk, hogy kutyánk is így érez irántunk?