Így hazudnak a kutyák a méretükről
2020. augusztus 02., 08:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
A kistestű kutyák mindent megtesznek, hogy nagyobbnak higgyük őket valós termetüknél, ezáltal mondhatni komolyabbnak vegyük őket nem csak mi, de a többi kutya is.
Bizonyára minden gazdi számára ismerős a szituáció, mikor séta közben kan kutyusa szinte minden bokornál, fánál megáll és otthagyja névjegyét, sokuk ráadásul egy tornászt megszégyenítő hajlékonysággal célozza be a fatörzset. Arra viszont már lehet, hogy kevesebben gondolnak, hogy kedvencük ilyesfajta gimnasztikájának bizony megvan a jelentése, legalábbis a kutatók előálltak egy elmélettel a lehetséges magyarázatról.
Mint tudott, a kutyák az úgynevezett jelöléskor egyedi szagmintát hagynak az útvonalukon, mely mintegy névjegyként funkcionál a többi kutya számára. A szag alapján azonban a többi eb nem tudja azt, milyen termetű kutya hagyhatta azt ott - éppen ezért a kisebb termetű kutyák igyekeznek minél magasabbra jelölni. A szagminta magassága az egyetlen ugyanis, amiből a többi kutya esetleg a társuk méretére tud következtetni, feltételezhető tehát, hogy a kisebb ebek így próbálják nagynak (és félelmetesnek) mutatni magukat, ledolgozva így valamennyire a hátrányukat a rangsorban.
A Cornell Egyetem kutatói figyelték meg a kutyákat jelölés közben: videóra vették a jelölő ebeket, megfigyelve a “célzáshoz” emelt láb szögét. A felvételeken látható volt, hogy a nagyobb testű kutyák sokkal ritkábban “lőnek fölé” jelöléskor, mint kisebb termetű társaik.
A fent már leírt elmélet mellett az is oka lehet a magasra jelölésnek, hogy egy nagyobb kutya által otthagyott szagmintát igyekeznek így felülírni.
Forrás: qubit.hu
Indexkép forrás: cuteness.com
Cikk első megjelenése: 2018. szeptember 04.
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
A kistestű kutyák védelmében
Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Megsimogathatom a kutyád?
Nemcsak a gazdi, de a kutya beleegyezése is kell ehhez. Hogyan feleljünk a kérdésre, amikor a válasz nem is olyan egyszerű?