Így készüljetek időben a tűzijátékra!
2023. december 27., 13:00
Szerző: Panyi Zita
Kategória: Nevelés
Nem titok: bizony idén is eljön a szilveszteri durrogtatások ideje. Hasznos, ha nem aznap este döbbentek rá ijedten kutyusoddal, már megint lekéstétek a felkészülést. Felkészülés? Olyat lehet? Mi az, hogy! Erről írtam nektek e cikkem.
Aktivitás a gazdival, nevelés, szeretet – ezek biztosítják kutyája jólétét.
Panyi Zita kutyaviselkedés terapeuta segít a kutya-gazdi kapcsolat harmonizálásában.
Hogy felvértezzétek magatokat, mielőtt szinte a nyakatokon pukkan egyik petárda a másik után. Tekintsünk most el attól, mennyire értelmes vagy kreatív ez a fajta módja az új esztendő megünneplésének. Egyáltalán ez az-e, nem csupán egy ürügy a féktelen duhajkodásra? Egy a lényeg: a félősebb vagy korábban traumatizált kutyusok esetén valamit tenni kell.
Gondolom, számtalanszor olvastad már, legjobb a csendes vidék, ahol ember hétmérföldes körzetben egy szál se. Igen ám, de nem mindenki olyan szerencsés, hogy eljusson a nyugalom ilyesfajta szigetére az év végén. Mit tudtok tenni, ha mondjuk a belvárosban ragadtatok vagy hiába laktok kertvárosi körzetben, a szomszédok totál megvadultak? Nos, ha abban az órában próbálod kedvenced meggyőzni arról, nincs oka a pánikra, nem fogsz sikerrel járni. Legjobb, ha időben elkezded hozzászoktatni őt a furcsa hangeffektekhez.
A hozzászoktatást itt most általános érvénnyel értem. Nem célzottan a habituációról beszélek, mely eljárásnak a lényege, hogy az egészséges idegrendszerű és tapasztalat-rendszerű, tehát a nem traumatizálódott kutyák esetén, ha kellős ismétlésszámmal találkoznak egy adott inger alacsony vagy maximum közepesen erős intenzitású válfajával, akkor megtörténik a kutyus ahhoz való hozzászokása.
A szilveszteri tűzijáték durranó, pattogó, sivító hangokból áll. A kutyusod egész évben nem, vagy alig találkozik ezekhez hasonló hanghatásokkal. Érthető, az ő fejével gondolkozva, hogy mindez ismeretlen a számára és félelemmel tölti el. Különösen, ha kölyök vagy fiatal kutya, aki sosem találkozott még hasonló audiális élménnyel. Általában ezek a típusú hangok erősek és váratlanok. Ebből a két jellemzőből kiindulva két lehetőség közül is választhatsz, honnét és hogyan kezded el a munkát. Eldöntheted, hogy a tűzijáték rész-hangjainak változó hangerősségű variációival kezded a cselekvést. Másik verzió, hogy különböző hangeffektek váratlanságához társítasz számára kellemes élményt. Elsőnél a szisztematikus deszenzitizáció, másodiknál a klasszikus ellenkondicionálás technikájával élsz.
Mindez előtt viszont egy nagyon fontos tanács: amennyiben kutyusod a közepes intenzitású félelmi jelzéseknél erősebbeket mutat, nem érdemes kísérletezned a szoktatással. Az ugyanis kontraproduktív lesz: pont az ellenkező hatást fogod elérni, csak erősödik rettegése. Miért? Mert sajnos az ilyen kutyus általában korábban már telítődött a hangingerrel, azaz túl erős volt számára. Mert például a közelében robbant fel egy petárda, esetleg hosszan volt kénytelen hallgatni a szomszéd durrogtatását. Ilyenkor beszél a szakirodalom felérzékenyítődésről, amikor megtörténik a kutya diszhabituációja.
Amennyiben kedvenced sikítva menekül, nagyon szaporává válik a légzése, szinte zihál és nyálzik is mindeközben, a stressztől kiüríti bűzmirigyét vagy hirtelen elvégzi a kisdolgát úgy, hogy korábban már nem mutatkoztak szobatisztasági gondok, hasznosabb, ha állatorvossal konzultálva enyhe nyugtatóval vészeli át az év utolsó napját. Ez a legtöbb, amit tehetsz érte. Biztosítva persze a zárt kaput és a zárt ablakokat a házon, lakáson belül, a leeresztett redőnyöket, egy kellemesen nyugtató zene közepesen halk bekapcsolását. Ha módodban áll, érdemes indigószín világítással, akár aromaterápiával, nyugi-kötéssel megtámogatni a helyzetet. Nem baj, ha kutyatársad több oldalról kap segítséget. Ne feledkezz meg a chip adatainak frissítéséről, esetleg egy bilétáról sem a nevével és a te elérhetőségeddel a nyakörvére, hámjára felhelyezve. Hogy ha mégis bekövetkezik a legrosszabb forgatókönyv, a szökés, azonnal tudj cselekedni. Ezekkel az előkészületekkel plusz betárazva telefonodba a közeli menhelyek, állatorvosok, szilveszteri állatmentők és a gyepmesteri telepek számát, gyorsabban a nyomára bukkanhatsz.
Vissza a deszenzitizációhoz (1) és az ellenkondicionáláshoz (2)!
1. A tűzijáték durranó, pattogó, sivító hangjai kapcsán a deszenzitizáció lényege, hogy a heves reakciót generáló ingerből annak igen alacsony intenzitási szintű válfajával találkozik a kutya. Ami szinte semmilyen reakciót nem vált ki belőle. Amikor nyugalmat mutat mellette, akkor növelheted az inger intenzitási szintjét.
Mindez a gyakorlatban: elsőnek megteszi, ha buborékfóliával pattogtatsz egy csendes szobában. Ha nem emelgeti rá a fülét, nem megy ki a helyiségből, nem tekergeti a buksiját, ellenben leteszi a mancsára és a nagy séta után kényelmesen horpaszt tovább, áttérhetsz egy nagyobb buborékokat tartalmazó fóliára. Amiből lehet később kisebb nylonzacskó, közepes, nagyobb, papírzacskó. Lehet, azt gondolja, a gazdinak nagyon furcsa szokása mostanában, hogy hangoskodik, de egy biztos: nem jelent majd a durranó, erősen pattogó hang számára félelemre okot szilveszterkor. Vásárolhatsz az internetről hangeffekteket is, amikkel ugyanezt végig tudod csinálni. Lejátszhatod őket a szobában, a kocsiban kvázi egy szűkebb, zártabb helyen egyre erősödő hangerőséggel és egyre hosszabban, akár perceken keresztül a legvégén. Érdemes minden (kezdetben 15-20 mp-es, tehát rövid) gyakorlást egy kiadós mozgás utánra időzíteni.
2. Ellenkondicionáláskor egy a kutyus számára kellemetlen (averzív) ingert követ egy számára erősen kellemes (appetitív) inger. Itt a „váratlansággal” tudsz játszani és ezáltal segíteni kutyatársadnak.
Mindez a gyakorlatban: a nap legváratlanabb pillanataiban ejts le a földre valamit: egy fakanalat, egy tányér fedőjét, egy fém evőeszközt. Bármit, aminek kellemetlen hangja van leeséskor. Nyilván ott és akkor, ahol és amikor egy helyiségben vagy kutyusoddal. A leesés pillanata után azonnal szórj szét néhány nagyon nagy értékű jutalomfalatot a kutyusod közelében. Így megtanulja: minden furcsa hanghatás után rendkívül sok és finom falat következik számára. Két-három durranás-csattanás és lakmározás után jöhet egy kiadós fülvakargatás. Érdemes ennél a speciális feladatnál mindig ugyanazt a nagyon nagy értékű jutifalatot alkalmazni. Egyre azért hasznos még figyelni: soha ne alvásból riaszd fel kutyusod! Akkor pottyanjanak a földre a tárgyak, amikor felébredt, teljesen éber.
Váltogathatod a két technikát akár. Egyik nap a hangerő változásán, másik nap a hangeffektek váratlanságán, kiszámíthatatlanságán lehet a fókusz. Légy találékony és bátran fedezz fel egyedi megoldásokat!
Forrás: panyizita.hu
Indexkép forrás: Unsplash - T. R. Photography
Cikk első megjelenése: 2022. december 21.
A szilveszter háború az állatoknak! Vigyázzunk rájuk!
Tíz éve szervezik meg azt az egyedülálló összefogást, amire korábban nem volt példa, mindezt azért, hogy a szilveszteri petárdázás miatt elszökő állatokat hazajuttassák. Most pedig ismét új dologba fogtak: rendezvényt szerveznek állattartóknak és állatbarátoknak azért, hogy fel tudjanak készülni a szilveszteri veszélyekre, és az ünneplés alatt is biztonságban tudhassák kedvenceiket. Ezt pedig egy szórakoztató programokkal együtt teszik meg, a Kutya 1 szilveszter! eseményen.
Augusztus 20-i tűzijáték – Így védd meg kutyádat
Ünneplő tömeg kontra rettegő, összezavarodott házi- és vadállatok. Az augusztus 20-i tűzijátékra ugyanúgy fel kell készülnie az állattartóknak, mint a szilveszterire. Felelős gazdiként kötelességünk felkészülni és megvédeni kedvenceinket.
Így segíthetsz a tűzijáték alatt eltűnt kutyáknak hazatalálni
A tűzijátékok miatt az egyes ünnepek – mint az augusztus 20. vagy a szilveszter – a kutyák számára elviselhetetlenné válhatnak. Országszerte 204 MOL töltőállomáson található ingyenes mikrochip-leolvasó, mely segíti az elkóborolt állatok minél előbbi hazajutását. A mikrochip-leolvasók kihelyezése óta, az elmúlt 6 évben több ezer kutyát sikerült azonosítani a MOL töltőállomásokon.
Tűzijáték Augusztus 20-án - Mit tehetsz kutyád védelmében?
Évről-évre felmerül a kérdés, hogyan vigyázhatunk még jobban kedvencünk testi-lelki épségére ezen a napon. Következő tanácsainkkal ebben szeretnénk segíteni a kedves Olvasót.
Gondoskodjunk kedvenceink nyugalmáról az ünnepek alatt is!
Ovádi Péter, az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos figyelmezteti az állattartókat, hogy az augusztus 20-i tűzijátékok idején is kiemelten gondoskodjanak kedvenceik biztonságáról, akárcsak szilveszterkor.