Így legyen fitt a kutyád szellemileg is
2019. február 23., 14:30
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Nevelés
Ahogy mi, emberek, úgy kutyáink is beleunnak a megszokott napi rutinba. A szellemi frissességük fenntartása, és az, hogy kitegyük őket új ingereknek emiatt épp oly fontos, mint a mindennapi séta, és mozgás. Az unatkozó kutyák negatív energiáikat rosszabb esetben a bútorokon vezetik le…
Íme néhány nagyszerű mód az eb szellemi fáradtságának biztosítására:
Mindig taníts új trükköt!
Minden alkalommal, amikor tanítjuk a kutyát, mentális kihívást biztosítunk a számára. Keressünk újabbnál újabb trükköket, emelve a nehézségi fokot, és egymásra építve a korábbi tudást. Ha már nincs ötletünk, fellapozhatunk könyveket, körülnézhetünk az interneten, vagy kikérhetjük speciális trénerek segítségét. A trükkök tárháza végtelen, és kimeríthetetlen, bármi megtanítható, ami eszünkbe jut, és nem ártalmas a kutya egészségére.
Játssz interaktív játékokkal!
Érdemes beszerezni néhány logikai játékot, vagy kutya puzzle-t, memória játékot. Ezek többségében jutalomfalat rejthető el, lényege, hogy az ebnek rá kell jönnie, hogyan juthat hozzá a nasihoz. Léteznek olyan darabok, melyben nehezítésre is lehetőség van.
Némelyekben csak orral odébb kell tolni a fa fedőket, és máris megszerezhető a falat, másokban ki is kell emelni a kuglibábúhoz hasonló darabokat, és csak akkor válik láthatóvá az elrejtett nasi. Egyes kutyák hamar rájönnek, míg mások több segítséget igényelnek. Bogár kutyám például a tologatós típust körülbelül egy perc alatt elsajátította, míg a kiemelőset először kaparni, rágni próbálta, csak aztán jött rá a nyitjára. A játék közben látható volt az arckifejezésén, hogy minden erejével gondolkozik, és azon van, hogy megtalálja a megoldást.
Biztosíts új ingereket!
Még egy gyors futás a postaládához, egy látogatás a szomszéd házához, vagy, hogy megfordulhat velünk az autómosóban, ingerekkel teszi gazdagabbá négylábúnk napjait. Ha csak autókázni visszük, azzal is számos új látnivalónak, idegen területnek tesszük ki, melyben új szituációkkal ismerkedhet meg. A legtöbb kutya imád velünk tartani, izgatottá válik, bárhova is megyünk, majd a hazaérkezés után azonnal lepihen.
Adj neki feladatot!
A legtöbb kutya munkára lett kitenyésztve, akárcsak a vadászat, a terelés, vagy az őrző-védő feladatok ellátása. Napjainkban ezeket az elfoglaltságokat sokunk nem tudja biztosítani, ezért fontos, hogy másképp kössük le az energiákat. Űzhetünk velük kutyás sportokat, agilityzhetünk, flyballozhatunk, vagy frizbizhetünk. Ha ezekhez nincs affinitásunk, vagy kutyánk nem az a sportoló típus, akkor iktassunk be a hetünkbe hosszú sétákat, kirándulásokat, egy-egy több kilométeres futást. Fontos, hogy megleljük a kedvencünk fajtájához megfelelő sportot, és akkor se találjunk kifogást, ha kistestű eb a társunk!
Találkozzon új arcokkal!
Minden alkalommal, amikor az eb új emberekkel, vagy kutyákkal találkozik, lehetősége nyílik megismerni az új látványt, hangot és szagot. Emiatt is érdemes levinni kutyánkat a parkba, vagy kutyafuttatóba, bevinni a városba, és alkalmanként kutyás rendezvényekre látogatni vele. Nyugodtabbá, kiegyensúlyozottabbá válik ezáltal, valamint kevésbé lesz érzékeny bármire, ami idegen számára.
Adj neki új játékokat, és cseréld a régieket!
Mi sem akarnánk ugyanazzal játszani minden nap, tehát nem várhatjuk el kutyánktól, hogy ugyanaz a játék még hónapok múltán is érdekes legyen számára. Adjunk neki egy játékot, hogy játsszon vele néhány napig, majd amikor ráunt, cseréljük ki egy másikkal. Sokkal nagyobb örömmel fogadja majd az akár régi, de több hete használt labdát, és néhány napig leköti a figyelmét vele.
Fontos leszögezni, hogy ezek az elme frissítő feladatok bármilyen kutyával elvégezhetőek, sőt szükséges is minden ebet kitenni efféle ingereknek, típusuktól függően!
Forrás: cesarsway.com
Cikk első megjelenése: 2016. január 29.
Sokan miért kontrollmániásak kutyasétáltatás közben?
Feszes póráz, kemény szavak, a kutya szigorúan előre vagy a gazdájára néz. Ismerős? Miért lett trendi a kutyákból szófogadó kis katonákat nevelni?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Kutya tanítás: a leghasznosabb vezényszavak
Akár kölyökkutya érkezett a családba, akár felnőtt kutyát fogadtál örökbe, szinten minden gazdi tanítással kezdi a kutyatartást. Miért hasznos a tanulás, és mik azok a vezényszavak, amik elengedhetetlenek?
Edzés kutyával - 10 tipp, hogy mindkettőtök számára élvezetes legyen a testmozgás
A rendszeres testmozgás fontos része a kutya életének: hozzájárul fizikai egészségéhez, elősegíti, hogy kiegyensúlyozott és boldog legyen. Ha pedig kutyánkkal együtt végezzük, kapcsolatunk is erősebbé válik. Milyen szempontokra figyeljünk, ha belevágunk a közös edzésbe?