Ismét itt a hőgutaveszély!
2018. április 25., 06:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
Bár naptárunkon még bőven a tavaszi napokat látjuk, időjárásunk erősen nyáriasra fordult. Ez pedig azt jelenti, hogy már most olyan figyelmet kell fordítanunk kutyánkra, a napi séta-rendünkre, mint a nyári hónapokban.
A hosszú borongós tél után egy csapásra ideért a tavasz - bár ha a naptárunk helyett a hőmérőnkre pillantunk, inkább gondolhatnánk, hogy itt a nyár. Jól jelzi ezt kutyánk lógó nyelve is! Figyeljünk a jelekre, a baj nagyon gyorsan megtörténhet!
A hőguta akkor jön létre, ha kedvencünk szervezete nem képes megfelelő mértékben leadni a termelődő hőt. A legfontosabb a megelőzés: a napon parkoló autóban ne hagyjuk bent kedvencünket - sajnos még mindig ez a leggyakoribb oka a hőgutának. Nem kell kánikulának lennie ahhoz, hogy a napon álló autó veszélyes mértékűre melegedjen…
A sétákat, aktívabb testmozgást a reggeli és esti órákra időzítsük - a déli órákban az aszfalt forrósodása miatt is szerencsés kerülni a napon való sétát.
Ha olyan útvonalon sétálunk, ahol nincs lehetőség az itatásra, vigyünk magunkkal kutyusunk számára is vizet, tálkát. A hidratálás létfontosságú!
A idős, esetleg beteg kutyák, valamint a nyomott orrú fajták különösen nehezen bírják a meleget, fordítsunk rájuk kellő figyelmet!
Kulcsfontosságú, hogy időben felismerjük, ha kutyánk teste veszélyes mértékig túlhevül, így időben segíthetünk!
A hőguta tünetei:
- Gyors lihegés: A kutyák legfontosabb eszköze szervezetük lehűtésére a lihegés. A megszokott, nyugodt lihegés megváltozása, felgyorsulása, erősödése jelzi: valami nincs rendben! Ez alapján gyanakodhatunk a túlhevülésre, azonban nem szabad elfelejteni, hogy a túlzott lihegés más baj okozója is lehet! (Ide kattintva olvashatsz bővebben az okairól!)
- A nyál megvastagodása
- Vörös nyelv és íny: Jól jelzi a dehidratáltságot: ha a kutya ínye, nyelve pirossá válik, ilyenkor adjunk neki azonnal vizet! A szín változása mellett a nyelv duzzadtsága is jelzi a bajt!
- Hányás, hasmenés: akár véres hányás, hasmenés is lehet a tünetek között!
- Szédelgés, koordinálatlan mozgás: Ha a kutya szédeleg, bizonytalanul, billegve jár, akkor nagy a valószínűsége, hogy hőgutát kapott. Gyorsan segítségre van szüksége, nehogy elveszítse eszméletét, normalizálni kell a testhőmérsékletét!
- Szapora szívverés
- Tágra nyílt pupillák
- Megemelkedett testhőmérséklet: A kutya testhőmérséklete 38-39°C. Hőguta esetén ez emelkedik: ha eléri a 41°C-ot, azonnali sürgős cselekvésre van szükség! Ezt a magas testhőmérsékletet már nem képes a szervezet kezelni, agykárosodás, szerv-leállás lehet a következménye.
- Eszméletvesztés, kóma
Hogyan segíthetsz, ha a hőguta tüneteit észleled kutyádon?
- Hőguta esetén a legfontosabb a testhőmérséklet normalizálása! Nem szabad hirtelen azonban lehűteni a kutyát, csak szép fokozatosan!
- Vigyük hűvös, árnyékos helyre, vagy egy légkondicionált helységbe!
- Adjunk neki vizet (de ne jéghideget!), így megszüntethető a dehidratált állapotot. Ha nem akar inni, ne erőltessük, csak nedvesítsük meg a nyelvét, száját.
- Hűsítsük a testét is vízzel: fokozatosan vizezzük be, törölgessük nedves ruhával vagy szivaccsal a hasát, ágyékát. Nedves törölközőt is tehetünk a fejére, nyakára, vagy a hasára, ez is segíti a hűtést.
- Hőguta esetén elengedhetetlen, hogy állatorvos is lássa! Ha a hűtés hatására jobban lesz, akkor is el kell vinni, hogy szakértő szemek is megvizsgálják, szükség lehet további kezelésre.
Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?
Szénanátha kutyáknál - Tünetek és teendők
Az emberekhez hasonlóan a kutyák is szenvedhetnek a szénanátha kellemetlen tüneteitől, bár esetükben elsősorban a bőr érintett. Mit érdemes tudni az állapotról és hogyan segíthetünk kutyánknak?
Légkondicionálás, klíma, hűvös levegő otthon – Hogyan hat a kutyákra?
Tikkasztó hőség, az elviselhetőség határát súroló hőmérsékletek… Mi sem könnyebb, mint bekapcsolni a klímát. Mire kell figyelnünk, hogy kedvencünk is jól érezze magát?
Hőgutát kapott egy kóbor kutya Ózdon – az utolsó pillanatban érkezett a segítség
Ne menjünk el a kóbor állatok mellett se a melegben! Életek múlhatnak azon, észrevesszük-e őket, és segítünk-e rajtuk! Így történt ez Apollóval, az idős kutyával is Ózdon: az utolsó utáni pillanatban érkezett hozzá a segítség.
Életveszély nyáron: hőguta kutyáknál
Nem kell ahhoz kánikula, hogy a hőguta fenyegesse kedvencünket: már a tavaszi meleg napokon is megtörténhet a baj - nem beszélve a nyári forró napokról! De hogy előzhetjük meg, hogyan ismerhetjük fel, és mit tehetünk, ha már megtörtént a baj?