Jön a szilveszter – Készenlétben az állatmentők
A te kisállatodnak van chipje? A helyes adatokkal van regisztrálva? – 10 tény és tévhit a chipről
2022. december 29., 11:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Közel 1000 bejelentés érkezik a Szilveszteri Állatmentő Ügyelet önkéntesek által fenntartott Facebook-oldalra és telefonos bejelentő számra talált, vagy elveszett állatok miatt a szilveszter utáni néhány napban. Ilyen esetben mind a gazdák, mind az állatmentők munkáját megkönnyítené, ha minden megtalált kutyában chip lenne, amit megfelelően regisztráltak. 2023. január 1-jén lesz 10 éve, hogy kötelező a chip használata, de még mindig sok az ezzel kapcsolatos tévhit, és sok kutyában nincs chip. Itt az állatmentők 10 pontos listája a tévhitek eloszlatására.
Évente közel 500 önkéntes állatbarát vesz részt a Szilveszteri Állatmentő Ügyelet munkájában azért, hogy a durrogatás miatt elszaladt kutyák keresésében részt vegyenek, és a megtalált állatokat haza juttassák a gazdáiknak.
December 31-ig még lehet jelentkezni állatmentő feladatokra ezen a linken: https://forms.gle/y3QZRTZeGPKTSux77
Az állatmentők önkéntesek. Vagyis a munkájuk, a családjuk, illetve a saját állatuk gondozása mellett, szabadidejükben, a saját autójukkal és költségükön segítik az elkóborolt állatok hazajutását. Az egyik, amivel közösség segíteni tudja az állatmenők munkájukat, az a megelőzés. Azaz, ha a gazdák olyan feltételeket biztosítanak a kisállatuknak ebben az év végi időszakban, hogy ha meg is ijednek, nem tudnak elkóborolni. A másik fontos eszköz a megfelelően regisztrált chip megléte. A chip ugyan az elkóborlást nem akadályozza meg, de egy talált kutya esetében nagyban segít a gyors hazajuttatásban. Chip, vagy megfelelően regisztrált chip nélkül a talált kisállatokat menhelyre, vagy telepre tudják beadni.
Nem elég a chip, a helyes adatokkal kell regisztrálni!
„A chip megléte nagyban megkönnyíti, hogy egy megtalált kutyát gyorsan hazajuttassunk. Önkénteseink chipolvasóval vannak felszerelve, így - ha a chip megfelelően regisztrált-, akkor a leolvasást követően azonnal tudjuk, hogy kit kell hívni és hova kell a kutyát hazajuttatni” – nyilatkozta Pintér Attila a Szilveszteri Állatmentő Ügyelet egyik alapítója.
2013. január 1-től a 4 hónaposnál idősebb kutyák kizárólag microchipes megjelöléssel tarthatóak az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVII törvény módosítása szerint. A microchippel nem rendelkező kutyákat veszettség ellen sem lehet beoltani, és a chip meglétét minden beavatkozás előtt ellenőrizni kell. Így ha egy kutyának nincs chipje, akkor a gazda két szabálysértést is elkövet. A chip és a veszettség elleni oltás elmaradása akár több 100 ezres büntetéssel is járhat.
„Tételezzük fel, hogy van a kutyában chip. A bajok akkor kezdődnek, ha a chip nincs felregisztrálva az online adatbázisba, vagy téves adatokkal vezették fel. Például a kutya tulajdonosának neve, telefonszáma, egyéb elérhetősége nem stimmel. Ilyenkor hiába találjuk meg a kisállatot, nem tudjuk hazajuttatni, így menhelyre, ideiglenes befogadóhoz vagy gyepmesteri telepre kell vinnünk” – figyelmeztet Pintér Attila.
Hogyan tudja a gazdi ellenőrizni, hogy helyesek-e a chip adatai az online adatbázisban?
A helyes adatok regisztrálása kettős felelősség. Egyrészt a chip beültetése a kutyába nem elég, az állatorvosnak a chipet regisztrálnia kell a kutyatulajdonos adataival egy online rendszerbe. A kutya gazdák az állatorvost megkérve ellenőrizhetik le, hogy ez valóban megtörtént-e a helyes adatokkal.
A kutyatulajdonosnak is van felelőssége: a beültetéskor a megfelelő adatokat kell megadni a regisztrációhoz, illetve ha az adatokban bármilyen változás történik, 8 napon belül jeleznie kell az állatorvosnak. „Szilveszter előtt még időben vagyunk, ha tehát időközben változtak az adatok, a gazdák még gyorsan kérhetik a frissítést” – hívja fel a figyelmet Pintér Attila.
A Szilveszteri Állatmentő Ügyelet önkéntesei az elmúlt években végzett állatvédő munkájuk során úgy tapasztalták, hogy a chippel kapcsolatban még mindig sok a tévhit. Ezért, hogy segítsék a kisállat-tulajdonosokat, összeállítottak egy 10 pontból álló listát ezeknek a tévhiteknek az eloszlatásáról.
10 FONTOS TÉNY A CHIPPEL KAPCSOLATBAN:
1. A chip beültetése gyors és egyszerű!
A chipet egy tűszúrással, pillanatok alatt juttatják a kutya bőre alá, műtéti beavatkozást nem igényel.
2. A chip behelyezése nem okoz fájdalmat a kutyának!
Maximum annyira fájdalmas, mint az évenkénti kötelező oltás beadása.
3. A chip allergiás reakciót nem vált ki!
A chip egy körülbelül rizsszemnyi méretű szövetbarát anyagból készült. Úgy tervezték, hogy allergiás reakciót ne váltson ki.
4. A chip nem egy GPS jeladó!
A chip nem egy GPS jeladó, nem sugároz jelet, nincs áramforrása, azzal önmagában nem tudjuk megtalálni a kutyát.
5. A chipet nem elég behelyezni, regisztrálni is kell!
A chip egy számsort tartalmaz, amit az állatvédők vagy állatorvosok a megfelelő eszközzel tudnak leolvasni. Hiába van chip a kutyában, ha a hozzá tartozó számsor nem a megfelelő adatokkal van regisztrálva a PETVETDATA online nyilvántartási rendszerben, akkor a leolvasás után a chip semmit nem ér. A számsort regisztrálni kell a kutya és a gazda adataival.
6. A gazdi a telefonszámát is regisztráltassa be!
Fontos, hogy a telefonszám megadása nem kötelező a chip regisztrációjakor, viszont ha a gazda telefonszáma is rögzítve a rendszerben, akkor a talált kutya gazdájával azonnal fel lehet venni a kapcsolatot telefonon, és hamar hazajuthat a kutya. Ezért érdemes a helyes telefonszámot megadni a chip regisztrációjakor.
7. A regisztrált adatok változtatása a rendszerben gyors, könnyű és díjmentes!
Ha változik a tulajdonos, vagy a telefonszáma, az adatok frissítését érdemes haladéktalanul megtenni. A változtatást csak állatorvos tudja megtenni, ilyenkor a kutyát már nem kell magunkkal vinnünk, elég csak az oltási könyvét, benne a chipszámmal. Tehát ha elveszett a kutya, akkor is érdemes az oltási könyvvel felkeresni az állatorvost ellenőrizni az adatokat! Az adatok módosítása a jogszabály értelmében díjmentes.
8. A chip beültetése nem drága!
A jogszabály szerint a chip beültetése és annak regisztrációja együtt nem lehet több mint 3.500 forint. Nyilván, ha szükség van rá, akkor vizsgálati, ügyeleti, vagy kiszállási díjat felszámíthat az állatorvos. Ez a költség egyszeri, és a kutya 10-12 éves tartásának költségei mellett elhanyagolható. Akinek erre nincs kerete, annak arra sincs, hogy megfelelően körülmények között tartson kutyát.
9. A jogszabály szerint kutyát 4 hónapos kora, vagy a tulajdonosváltás előtt chipezni kell!
Tehát új gazdához csak úgy kerülhet kutya, ha már van chipje. Egy felelős tenyésztő, vagy állatvédő soha nem ad ki a kezéből chippel nem rendelkező kutyát.
10. Gazdaváltásnál minél előbb módosítsuk az adatokat!
A chip megléte nem elegendő. Új kutya befogadásánál azonnal keressük fel vele az állatorvost, és írassuk át a nevünkre a kisállatot!
A szilveszter háború az állatoknak! Vigyázzunk rájuk!
Tíz éve szervezik meg azt az egyedülálló összefogást, amire korábban nem volt példa, mindezt azért, hogy a szilveszteri petárdázás miatt elszökő állatokat hazajuttassák. Most pedig ismét új dologba fogtak: rendezvényt szerveznek állattartóknak és állatbarátoknak azért, hogy fel tudjanak készülni a szilveszteri veszélyekre, és az ünneplés alatt is biztonságban tudhassák kedvenceiket. Ezt pedig egy szórakoztató programokkal együtt teszik meg, a Kutya 1 szilveszter! eseményen.
Őszi kirándulás kutyával - Első lépés, a Tervezés
Napsütés, kellemes meleg, friss levegő. Mi is lehetne jobb alkalom egy kis kutyás kimozdulásra, mint az ősz? Mire figyeljünk, mielőtt elindulnánk?
Így segíthetsz a tűzijáték alatt eltűnt kutyáknak hazatalálni
A tűzijátékok miatt az egyes ünnepek – mint az augusztus 20. vagy a szilveszter – a kutyák számára elviselhetetlenné válhatnak. Országszerte 204 MOL töltőállomáson található ingyenes mikrochip-leolvasó, mely segíti az elkóborolt állatok minél előbbi hazajutását. A mikrochip-leolvasók kihelyezése óta, az elmúlt 6 évben több ezer kutyát sikerült azonosítani a MOL töltőállomásokon.
Székesfehérváron is állatbarát lett a vasútállomás
Az országban másodikként - Veszprém után - Székesfehérváron is állatbarát lett a vasútállomás.
Ingyenes chipleolvasás, hogy minden elveszett kiskedvenc hazataláljon – a MOL szilveszterkor is segít az elveszett kutyákon
Míg nekünk sokszor az év legvidámabb estéje, addig az érzékeny fülű és idegrendszerű kutyák számára félelmetes megpróbáltatás: minden évben sok ezer négylábú válik átmenetileg vagy tartósan gazdátlanná a petárdák és a tűzijátékok kiváltotta menekülési ösztönreakciók következtében. Ám a segítség az ország több száz pontján most is rendelkezésre áll: az ünnepnapokon is nyitva tartó MOL töltőállomások ingyenes chipleolvasással teszik könnyebbé az elkóborolt ebek hazatalálását. A vállalat számára kiemelten fontos a hazai kutyások sokmilliós közösségével való partnerség – ezt szolgálja, hogy a MOL valamennyi töltőállomása kutyabarát, és már 204 kúton van chipleolvasó is.