Kékesen csillog a kutya szeme – Mire utalhat ez a tünet? - Egészség
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Kékesen csillog a kutya szeme – Mire utalhat ez a tünet?

2024. szeptember 01., 15:00


Szerző: M.Lilla


Kategória: Egészség




Ahogy öregszik kedvencünk, gyengülhet a látása. Mintha homály fedné szemeit, vagy valami másról van szó?



 

Szemlencseszklerózis – de mi is az?

 

A nuclearis sclerosis vagy lenticular sclerosis nevekkel illetett elváltozás a szemlencsét érinti. Ilyenkor a kutya szemlencséjében kékes (esetenként szürkés-kékes), átlátszó homály alakul ki, elsősorban középkorú és idős kutyáknál.

 

Az életkor előrehaladásával összefüggő állapot természetes folyamat, bár könnyű összekeverni a szürkehályoggal. A pupilla színe megváltozik, mintha elfelhősödne – ha alaposabban belenézünk a kutya tekintetébe, egyfajta kékes csillogást vehetünk észre rajta.

 

A nuclearis sclerosis és a szürkehályog a két leggyakoribb szembetegség idősödő kutyáknál. Becslések szerint 9 éves kor felett minden második ebet érinti valamelyik állapot, 13 éves kor felett pedig ez érték már szinte elérheti a 100%-ot.

 

 

Kékesen csillog a kutya szeme – Mire utalhat ez a tünet
Kékes-szürkés homály a kutya szemén – Mire utalhat ez a tünet?
Fotó: topdogtips.com

 

 

Mennyire van hatással a kutya látására?

 

A szemlencseszklerózissal diagnosztizált kutyák látását úgy tűnik, kevéssé befolyásolja az állapot, ez az egyik legnagyobb különbség a szürkehályoghoz képest. A katarakta fehér-opálos réteget képez a kutya szemein, melynek hatására egyre kevesebb fény éri el a retinát. A kutya látása a szürkehályog terjedésével fokozatosan csökken.

 

A nuclearis sclerosis rendszerint bilaterális és szimmetrikus, vagyis mindkét szemen egyidejűleg alakul ki. A szemlencsék közepén észrevehető egyfajta szürkés-kékes, kör alakú homály. Tág pupillák mellett könnyebben látható, érdekessége, hogy oldalirányból feltűnőbb, mintha elölről nézünk a kutya szemébe.

 

Szemészeti vizsgálat során speciális eszközök segítségével állapítható meg, milyen betegségről van szó. A nuclearis sclerosis esetén a retina és a szemfenék egyaránt jól látszik a szemlencsét fedő homályon át.

 

 

Szemészeti vizsgálat kutyánál
Szemészeti vizsgálat kutyánál
Fotó: acvoexeexam.com

 

 

Mi okozhatja az állapotot?

 

Egyelőre nem tudni pontosan, miért alakul ki, de úgy tűnik, hogy a szemlencsékben lévő idegrostok képződésével áll összefüggésben. Ezek az idegrostok a kutya egész életén át folyamatosan képződnek, ám a szemlencsék mérete nem változik.

 

Az általános nézet* szerint a szemlencsék külső peremén található új idegrostok miatt a szemlencse középső részén lévő régiek elkezdenek összenyomódni. Emiatt a lencse sűrűsége egyre nagyobb lesz, miközben víztartalma fokozatosan csökken.

 

Természetes jelenségről van tehát szó, mely azt eredményezi, hogy kutya szeme kékes-szürkés csillogást vesz fel, ám ahogy korábban már írtuk, a látást alapvetően nem károsítja.

 

 

Kékes homály a kutya szemein - A szemlencseszklerózis rendszerint egyidejűleg mindkét szemen kialakul
Kékes homály a kutya szemein - A szemlencseszklerózis rendszerint egyidejűleg mindkét szemen kialakul
Fotó: thuythithi.com

 

 

Szürkehályog is kialakulhat a kutyánál?

 

Bár úgy tűnik a két állapot valamilyen szinten összefügg, nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy ok-okozati kapcsolat lenne közöttük. Ez annyit takar, hogy a szemlencseszklerózissal diagnosztizált kutyák egy részénél kialakul a szürkehályog, másoknál pedig nem. Idős korban a szürkehályog elsődleges oka a szemlencsében lévő idegrostok fokozatos pusztulása (degeneráció).

 

Fontos megjegyezni, hogy mind a nuclearis sclerosis mind az időskori szürkehályog számos öregecske kutyusnál kialakul, tehát jobb, ha felkészülünk ezekre az eshetőségekre is.

 

 

Hogyan kezelhető a szemlencseszklerózis?

 

Jelenleg nem létezik speciális kezelés erre az állapotra, és az ismereteink alapján nincs is rá szükség. Ha a szemészeti vizsgálatok igazolják meglétét, a diagnózist követően időről-időre érdemes ellenőrizni a kutya szemének állapotát. Amennyiben szürkehályog alakul ki, műtéti beavatkozást javasolhatnak – a korai felismerés itt is lényeges, mert így a gyógyulás esélye is nagyobb.

 

 


Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!

 

*Forrás: https://vcahospitals.com/know-your-pet/lenticular-sclerosis-in-dogs

Forrás: vcahospitals.com
Indexkép forrás: topdogtips.com
Cikk első megjelenése: 2024. március 21.

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

A hóviharban, összefagyva találtak rá az öreg kutyára - Ilyen boldogan várja a Karácsonyt A hóviharban, összefagyva találtak rá az öreg kutyára - Ilyen boldogan várja a Karácsonyt
Legalább másfél napja lehetett kint a dermesztő hidegben.

Több mint 10 évig várta a menhelyi kutya, hogy örökbefogadják Több mint 10 évig várta a menhelyi kutya, hogy örökbefogadják
Gazdija elsírta magát, amikor először megpillantották egymást. Megható videó!

Vak kutyával az élet - 12 tipp a nyugodt mindennapokhoz Vak kutyával az élet - 12 tipp a nyugodt mindennapokhoz
Megrendítő szembesülni a tudattal, hogy kedvencünk látása romlik, ám a kutyák csodálatosan képesek alkalmazkodni a megváltozott helyzethez. Támogató jelenlétünk átsegíti őket a nehézségeken, kis odafigyeléssel mi is megkönnyíthetjük mindennapjaikat.

A Szivárványhíd felé - 10 lehetséges jel, hogy a kutya búcsúzni készül A Szivárványhíd felé - 10 lehetséges jel, hogy a kutya búcsúzni készül
Mindennél jobban szeretjük őt, ezért is olyan fájdalmas belegondolni, hogy kedvencünk élete végéhez közeledik. Legyen bár idős vagy gyógyíthatatlan beteg, a döntés meghozatalában csak ránk számíthat. De honnan tudhatjuk, hogy lassan elérkezik a búcsú ideje?

17 év után vesztette el társát a tacskó, majd megtalálta „ikertesóját” 17 év után vesztette el társát a tacskó, majd megtalálta „ikertesóját”
A tacskóplüss egy picit segített enyhíteni a kedves kisöreg fájdalmát.

Állatok kedvence a Vauu vitamin

hirdetés (X)

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

Mondial Assistance GesmbH JULIUS-K9 Brimo partysátor Egyedi kutyás ajándéktárgyak

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely
5 hasznos tanács, ha segítőkutyás párossal találkozunk a sétán Hírek - Címlapon
5 hasznos tanács, ha segítőkutyás párossal találkozunk a sétán
Egyedül otthon – Így teheted színesebbé kutyád számára a magány óráit Hírek - Címlapon
Egyedül otthon – Így teheted színesebbé kutyád számára a magány óráit