Kezdődik a toklász-szezon!
2021. május 30., 08:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Egészség
Nyár elején a sok eső, és kedvező hőmérséklet hatására gyorsan nő a fű,de ritkábban nyírják, mint kellene. Ez teret enged a veszélyes gyomnövénynek. A kalászok mindenhol ott vannak, még nyírás után is érdemes figyelmet fordítanunk a száraz maradványokra.
A toklász egy közönséges gyomnövénynek, az egérárpának a megszáradt kalásza. Kezdetben még zöld színű, ekkor nem is okozhat gondot. Sajnálatos, de sok olyan terület van, ahol hagyják kifejlődni, ebből kifolyólag a kalász megszárad, sárgás színűvé válik. Ez a forma az, amitől már tartanunk kell. Ha magas fűvel borított területtel találkozunk, és még toklászt is látunk rajta, jobb ha másik útvonalat választunk.
Ez a látszólag ártalmatlan kicsi növény igen nagy problémák okozója lehet.
Fülbe jutva egészen a dobhártyáig, hallójáratokig hatolhat, ami akár a hallás elvesztését is okozhatja. Ha kedvencünk féloldalasan tartja a fejét, lógatja, vagy rázza a fülét erős a gyanú, hogy toklásszal van dolgunk. Fontos, hogy ne várjunk az állatorvossal, ne húzzuk az időt! A kis kalász akár egy rázással is becsúszhat a dobhártyába, ami a halláskárosodás mellett szörnyű fájdalommal is jár.
Tappancsba is beleszúródhat a kegyetlen termés. Ha ebünk fájlalja, vagy nyalogatja a mancsát keressünk rajta nyomokat, ahol beszúródhatott a kalász. Ilyen lehet egy piros pötty, vagy egy gennyes sérülés is. Bár köztudott, hogy a kutyák nyála gyógyító hatással bír, ebben az esetben mégse hagyjuk, hogy nyalogassa a sebet. A folyamatos mechanikai hatás nem hagyja kilökődni a toklászt, ami egyre beljebb jutva hosszú kezelési idejű gyulladáshoz vezet. Azonnal forduljunk orvoshoz!
Zászlókon keresztül, hónaljba könnyen befúródhat a kalász, főleg, ha azok ritkán vannak ápolva, csomós, vagy piszkos a szőr. Ennek észrevétele valamivel nehezebb, ezért a májustól októberig terjedő időszakban fokozottan ügyeljünk ebünk ápoltságára, bőre épségére.
Szembe, orrba jutásától azonnali, látható tüneteket produkálnak a kutyák. Szembe kerülve fokozott könnyezés lép fel, és az eb valószínűleg ki se nyitja a szemét. A hirtelen fellépő kötőhártya-gyulladásnál és gennyezésnél is alapos a gyanú, hogy toklásszal van dolgunk. Orrba szippantva az eb azonnal elkezd tüsszenteni, esetleg véres váladék távozhat az orrüregből.
A kalász eltávolítása általában bódításban történik, ugyanis a termés mélyre fúródik, fésűszerű oldalával biztosítja magát, így eltávolítása nehéz. Éber állapotban a kutyának fájdalmat okozhat a művelet, ha elugrik az eszközök megsérthetik a bőrét. Az altatással a toklász beljebb tolása is elkerülhető.
A megelőzésnek egyetlen módja az ápolás. Nyárra kutyánk fülének belsejét, mancsát és hónalját nyírjuk le teljesen kopaszra. Ezek nem látványos szőr hiányok, nem rontják a bunda minőségét, viszont védelmet adnak a toklász ellen. Érdemes a zászlókat is ritkítani, lenyírni. Aki ezt nem szeretné, vagy kutyusa fajtájából adódóan nem is szabad, az minden séta után gondosan nézze, és fésülje át kedvencét. Tévhit, hogy a rövidszőrű fajták toklászmentesek, és a gazdik nyugodtan hátradőlhetnek. Jobb félni, mint megijedni! A sima szőrűek mancsába ugyanúgy beleáll a termés, álló fülben egy nagy futás vagy hempergés eredményeként szintén megjelenhet, és érdemes odafigyelni a puha hónaljra is! Tény, hogy kisebb az esélye, de sajnos nem nulla.
Ha a legkisebb gyanú is felmerül, hogy toklász juthatott a kutyába azonnal forduljunk orvoshoz! A késleltetés nehezíti az eltávolítását, és betegséghez vezethet!
Indexkép forrás: whole-dog-journal.com
Cikk első megjelenése: 2015. május 05.
Kullancs kiszedése a kutyából – Így távolítsd el biztonságosan!
Kullancs van a kutyán? Nem kellemes látvány. Valahogy mégis ki kell szednünk, hiszen az apró élősködő súlyos fertőző betegségeket hordozhat. Ezért is fontos tudnunk, hogyan lehet gyorsan és helyesen eltávolítani a kullancsot. Lássuk a lépéseket!
A kistestű kutyák védelmében
Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Miért szeretik a kutyák a macskakakit?
Csóválva közelít, csak úgy süt róla a lelkesedés: szeretne adni egy puszit vagy legalább megnyalni a gazdi kezét. Valami apróság virít a bajszán... csak nem kaki? Netán macskaalom? Már megint?
Komoly sérülések, betegségek forrása lehet a túl hosszú kutyakarom
Ha kutyánk nem koptatja megfelelően karmait, túlságosan hosszúra nőhetnek, ez pedig fájdalmas sérülésekhez, és idővel ízületi problémákhoz vezethet. Fordítsunk kiemelt figyelmet a megelőzésre!