Közeleg a hideg: Készítsd fel a kutyaházat!
2023. november 03., 15:45
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
A gyönyörű vénasszonyok nyara és az enyhe őszi idő alatt nagy valószínűséggel nem az jár a fejünkben, vajon mikor érnek ide a mínuszok. Nincs is ezzel semmi baj, ám az ősz végéhez közeledve már nem szabad sokáig halogatni a télre való felkészülést - kutyáink érdekében!
A téli hideg beköszöntére fel kell készülnünk, főleg akkor, ha kutyánk az udvaron lakik. Az ősz végén bármelyik nap érhet minket meglepetés: beköszönthetnek az éjszakai és reggeli fagyok, de a novemberi hóesés sem ritka. Ne halogassuk hát, essünk túl a kutyaház téliesítésén!
Az udvaron tartott kutyának biztosítani kell olyan helyet, ahová behúzódhat a zord téli időjárás viszontagságai elől. Ez a hely a legtöbb kertben a kutyaház. Egy jó kutyaház védelmet nyújt a szél, a fagy és a csapadék ellen. Ősz végén ellenőrizzük hát az állapotát!
Emeld meg!
Ha a kutyaház a földön van, emeljük meg. Az alátámasztás, ezzel a fagyott földtől való elemelés véd az ellen, hogy a ház alulról hűljön. A megemelt kutyaház a csapadékos időben sem fog felázn, így a nyirkosság is elkerülhető. Erre a célra egy raklap, vagy akár pár tégla is alkalmas - a lényeg, hogy a ház stabilan álljon az alátámasztás után is!
Szigeteld!
Érdemes erre is időt, és egy kevés pénzt szánni, hiszen rengeteget számít a meleg megtartásában! Ha még nincs szigetelve a kutyánk menedéke, a nagy hidegek beállta előtt jó ezt is pótolni: akár egy felújításból maradt maradék szigetelőanyagot is használhatunk!
A bejárat lefedése
Egy vastag műanyag fólia vagy egy darab szőnyeg, esetleg -pokróc csodákra képes. Szögeljük ezt a rögtönzött ajtót a kutyaház bejárata fölé úgy, hogy az teljesen lefedje azt. Rengeteget számít a meleg megtartásában, ráadásul az esőt, vagy a havat sem engedi be a szeles időben.
Bélés
Érdemes kibélelni is a házat a hideg beköszöntével: a legjobb a friss szalma, forgács, vagy papírcsíkok. A törölközők, pokrócok könnyen átnedvesek a párától, ám nehezen száradnak. Egy kis küszöbbel megakadályozhatjuk, hogy a kijáráskor a kutya kihordja a szalmát. A kihordás ellen úgy is védekezhetünk, hogy a szalmát egy nagy párnahuzatba töltjük. Az almot hetente cserélni kell!
A tél közeledtével, illetve beálltával az udvaron tartott kutyát már ne fürdessük: a hűvösebb időben megnő a megfázás veszélye, másfelől ezzel eltüntetjük a télen jótékonyan védelmező zsírréteget a bundáról. Télen ne is nyírjuk rövidebbre a szőrét!
Sajnos az állatvédő szervezeteknek nagyon sok kihűléses kutyával van dolga telente - sokuk számára a segítség már későn érkezik. A fagy áldozatául eső kutyák között sok az udvarban tartott eb - Előzzük meg a bajt!
Indexkép forrás: adobestock
Cikk első megjelenése: 2017. november 07.
Filmajánló: Kutyahideg - tragikus igaztörténet alapján
Nagyszerű film a kutyák és a havas táj szerelmeseinek. Figyelem, spoilert is tartalmaz a cikk, ugyanis a film valós eseményeken alapul, amiről említést teszünk!
A hóviharban, összefagyva találtak rá az öreg kutyára - Ilyen boldogan várja a Karácsonyt
Legalább másfél napja lehetett kint a dermesztő hidegben.
Ehetnek a kutyák gesztenyét?
A gesztenye tipikus téli édesség, nem hiányozhat a karácsonyi menüből. Illata, íze nemcsak minket vonz, hanem kedvenceink orrát is. De adhatunk neki belőle?
Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?
Őszi kirándulás kutyával - Első lépés, a Tervezés
Napsütés, kellemes meleg, friss levegő. Mi is lehetne jobb alkalom egy kis kutyás kimozdulásra, mint az ősz? Mire figyeljünk, mielőtt elindulnánk?