
Különösen veszélyes lehet kutyánkra a kék-zöld alga – hogyan ismerd fel?
2025. július 02., 06:30
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Jó tudni!
Népszerű fürdőhelyeken is megjelent a mérgező kék-zöld alga. Idén a Balaton északi és déli partján is észleltek algásodást, ami a májusi hideg időjárás mellett különös jelenség. Az alga általában melegebb vizű, kisebb felületű tavakra jellemző.
Mi a kék-zöld alga?
A kék-zöld alga valójában egy cianobaktérium, mely tavakban, folyókban, holtágakban, de akár kisebb víztározókban, esővízgyűjtőkben is megjelenhet, főként nyáron, amikor a víz meleg, pangó és tápanyagokban gazdag. Ezek a baktériumok méreganyagokat (toxinokat) termelnek, melyek veszélyesek lehetnek emberekre és állatokra egyaránt.
A kutyák gyakran isznak a vízből, fürdenek benne, vagy lenyalják a bundájukat fürdés után, ezáltal rájuk nézve különösen veszélyes lehet a kék-zöld alga. A cianobaktériumok által termelt toxinok nagyon gyorsan hatnak, akár 15-60 perc alatt is kifejthetik végzetes hatásukat. A kutyák érzékenyebbek ezen mérgekre, mint az emberek.

Forrás: woofwagwalk.co.uk
Mik a mérgezés tünetei?
A cianobaktériumok bőrre, szőrre jutva bőrirritációt, viszketést okoznak, lenyelve azonban erős mérgezéses tünetek jelennek meg, melyek máj-, ideg-, és bőrkárosodáshoz vezetnek.
A mérgezés legjellemzőbb tünetei a zöldes-habos hányás, hasmenés, nyálzás, reszketés és görcsök, zavartság, mozgáskoordinációs zavarok, kékes, vagy csalánkiütéses bőr. Rövid időn belül fellép a sárgasággal, levertséggel, ritka vizeletürítéssel, majd eszméletvesztéssel járó májkárosodás.
Hogyan ismerhető fel a veszélyes víz?
A víz zöldes, zavaros, felületét zöld, olajfolyás-szerű algaszőnyeg, hab borítja. Gyakran kellemetlen záptojás-szagú, bűzös, melegvizű tó, vagy holtág, ahol a vízfelületen nincs mozgás. Érdemes ezeket a vizeket elkerülni, pórázon tartani a kutyát míg elhaladunk mellette, ugyanis az is okozhat tüneteket, ha csak belesétál a szélén, vagy lenyalja a mancsairól.

Forrás: Angelus Állategészségügyi Centrum
Mit tehetsz ellene?
Ne engedd a kutyádat fürdeni, vagy inni gyanús, zöldes színű vízből. Ha mégis belement, azonnal és alaposan mosd le, lehetőleg samponnal. Gyanú esetén azonnal vidd állatorvoshoz, ne várd meg a súlyosabb tünetek megjelenését. A mérgezés nagyon gyors leforgású, megjelenése a legtudatosabb cselekvés mellett is végzetes kimenetelű lehet.
Indexkép forrás: ontariospca.ca
Rendőrök mentették meg a Dunában sodródó kutyát
Június 14-én kétségbeesett gazdi hívta a Dunai Vízirendészet munkatársait segítségül, miután kutyája egy úszás végeztével nem tudott kijönni a folyóból.
Kullancs kiszedése a kutyából – Így távolítsd el biztonságosan!
Kullancs van a kutyán? Nem kellemes látvány. Valahogy mégis ki kell szednünk, hiszen az apró élősködő súlyos fertőző betegségeket hordozhat. Ezért is fontos tudnunk, hogyan lehet gyorsan és helyesen eltávolítani a kullancsot. Lássuk a lépéseket!
Ehet a kutya diót?
Miért is ne? Hiszen egyik legegészségesebb ropogtatnivalónk, egyenesen a természet patikájából. De vigyázni kell vele, mert komoly baj is származhat belőle!
Szőlő és mazsola: mérgezést okozhatnak kutyáknál
Ízletes gyümölcsünk amennyire finom és egészséges számunkra, olyan komoly gondot okozhat kedvencünk esetében, ha jóízűen fogyaszt belőle. Mire figyeljünk és mit tegyünk, ha észleljük a tüneteket?
Kutyapancsoló: biztonságos, ha a gyerekmedencében játszik a kutyám?
Könnyen rávágjuk, hogy „naná”, de talán kevesen vannak tisztában a lehetséges veszélyekkel. Lássuk, melyek ezek!