Kutya az állatorvosnál – A szűrővizsgálatok jelentősége
2023. július 24., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
A rutin tesztek segítségével fontos információkat kaphatunk kedvencünk egészségi állapotáról. Melyeket ajánlatos elvégeztetni?
Ha szeretnénk, hogy kedvencünk boldog és kiegyensúlyozott legyen, gondoskodnunk kell egészségéről is. Ennek elengedhetetlen része a rendszeres állapotfelmérés, melyről korábbi cikkünkben olvashattok < Kutya az állatorvosnál - Ezért fontos a rendszeres állapotfelmérés > Ezúttal azt járjuk körül, milyen szűrővizsgálatokat érdemes elvégeztetni.
A szűrővizsgálatok segítséget nyújtanak abban, hogy jobban megismerjük kedvencünk egészségi állapotának mérőit, gondolunk itt például a normál tartományon belül lévő laborértékekre. Ha az éves vizsgálaton eltérés mutatkozik, még azelőtt megkezdhetjük a kutya kezelését, mielőtt tovább fokozódna a baj (amiről talán nem is tudtunk). A rutin teszteknek tehát kiemelten fontos szerepe van a megelőzésben, emellett viszont olyan betegségre is rámutathatnak, melynek még nincsen látható tünete.
Bármely életkorban elvégezhetőek e vizsgálatok, fiatal kutyáknál például érdemes olyan tesztet is kérni, mely megmutatja, hogy az eb hordoz-e valamilyen örökletes betegséget. A tenyésztésre szánt egyedeknél az ún. fajtaspecifikus betegségekre történő szűrés minden esetben ajánlott. A családi kedvenceknél sem elhanyagolható e vizsgálatok fontossága, hiszen például egy örökletes könyök- vagy csípődiszplázia súlyos árnyékot vethet a kutya életminőségére.
Milyen vizsgálatokat érdemes elvégeztetni?
1. Vérkép
Idősödő kutyák esetében gyakran javasolják egy alapos vérvizsgálat elvégzését, de már fiatalabb korban is érdemes legalább 1-2 évente kérni egy vérképet, hogy lássuk, minden rendben van kedvencünkkel. Nagyon sokszor éppen ennek köszönhető, hogy fény derül valamilyen rejtett betegségre, például fertőzés, vérszegénység, csontvelőbetegség, cukorbetegség, belső szervek rendellenes működése, stb. Számos állapot nem jár különösebb fájdalommal kezdetben, lehet, hogy a kutyán annyi látszik, hogy fáradékonyabb, többet alszik, vagy éppen izgágább, ingerlékenyebb. Bármi furcsát észlelünk kedvencünkön, mondjuk el állatorvosunknak, így eldöntheti, szükség van-e további vizsgálatokra a vérkép után.
2. Szívféreg szűrés
A felmelegedésnek köszönhetően sajnos a szívférgesség ma már egyre elterjedtebb hazánkban. Szúnyogok hordozzák, elég egyetlen csípés, hogy kutyánk megfertőződjön. A betegség stádiumától függően a kezelés akár hónapokig is eltarthat, tetemes költséggel járhat, súlyos esetben viszont már a kutya élete a tét. Kiemelten fontos a megelőzés, mely rácseppentő oldatok, tabletta, nyakörv formájában elérhető – kérjük ki állatorvosunk tanácsát, hogy a legmegfelelőbbet választhassuk kedvencünk számára. Korai felismerés esetén jól gyógyítható a betegség, ebben segít a szűrővizsgálat, melyet évente érdemes elvégeztetni.
3. Vizeletvizsgálat
A veséket és a húgyutakat érintő betegségek a kutyáknál is sokáig rejtve maradhatnak. Ám e létfontosságú szervek károsodása esetén komoly szövődményekkel lehet számolni, egy adott ponton túl nehezen regenerálódnak – márpedig egészséges élethez egészséges vesékre van szükség. A vérképből és a vizeletvizsgálatból nemcsak a vesék működéséről kaphatunk információt, de egy esetleges fertőzés, gyulladás, cukorbetegség, húgyhólyag- vagy vesekövesség jelenlétére is fény deríthetünk.
4. Bélsárvizsgálat
A bélparaziták megkeseríthetik a kutya életét, nem beszélve arról, hogy az emberre is átterjedhetnek. A gazdi felelőssége, hogy rendszeresen gondoskodjon kedvence féreghajtásáról - ez történhet tabletta formájában háromhavonta, vagy rácseppentő oldat segítségével, melyet hatóidejétől függően kell ismételni.
Az emésztőrendszerben megtelepedő férgek fontos tápanyagokat vonnak el a kutya szervezetéből, melynek eredményeként különböző hiánybetegségek alakulhatnak ki, súlyos fertőzöttség esetén pedig a férgek által kibocsátott mérgek az idegrendszert is terhelik. Rohamokban, viselkedési problémákban is megnyilvánulhat a probléma – a tünetek kezelése csak átmeneti megoldást nyújt, elsősorban a parazitákat kell eltávolítani, és újbóli elszaporodásukat megelőzni.
A megfelelő táplálás mellett már kölyökkorban is oda kell figyelni erre, hogy egészséges felnőtté cseperedhessen a kutya! Egy különösen alattomos egysejtű pedig igen komoly gondokat okozhat kutyánk számára < Giardiasis (giardiázis) - Kutyára, emberre egyaránt fertőző betegség >
Figyelem! A kutyák rendszerint jól tűrik a fájdalmat, mesterien rejtik el szemünk elől, ha nem érzik jól magukat. Ne csak akkor látogassunk el állatorvoshoz, ha arra gyanakszunk, baj van! A kötelező oltásokon túlmenően fordítsunk gondot a rendszeres állapotfelmérésre és a szűrővizsgálatokra is kedvencünk egészsége érdekében!
Forrás: aaha.org
Indexkép forrás: pumpkin.care
Cikk első megjelenése: 2023. február 22.
Megváltozott kutya ürülék
Ha kutya bélsárról beszélünk, akkor a szag, a szín és az állag nagyon beszédes. Nézzük, mire utalhat kutyád ürüléke!
Az állatorvosi asszisztensek mindennapjai
Személyes tapasztalataimat szeretném megosztani Veletek az állatorvosi asszisztensi munkakörről. Én nagyon szerettem, és a mai napig hiányzik. Ajánlom-e másoknak, akik érdeklődnek a szakma iránt? Nos, röviden és tömören igen, de azért fel kell készülni a nehézségeire.
Miért szeretik a kutyák a macskakakit?
Csóválva közelít, csak úgy süt róla a lelkesedés: szeretne adni egy puszit vagy legalább megnyalni a gazdi kezét. Valami apróság virít a bajszán... csak nem kaki? Netán macskaalom? Már megint?
Miért kaparják a földet a kutyák kis- és nagydolguk után?
Mintha balettmozdulatokat gyakorolna... Mókás látvány, ahogy kedvencünk mindent beleadva próbálja elfedni végtermékét. Tényleg erről van szó? Normális viselkedés, vagy aggódnunk kellene miatta? És egyáltalán: miért csinálja?
Babesiosis (babézia) kutyáknál - az életveszélyes kór, és amit tudnunk kell róla
Azonnali állatorvosi beavatkozás nélkül a babesiosis halálos kimenetelű lehet kedvencünkre nézve – ezért is olyan fontos tisztában lennünk terjedésével, tüneteivel és a megelőzéssel!