Kutya meleg - sérülések a forró betonon!
2016. június 18., 13:00
Szerző: sklara
Kategória: Egészség
Jégakkuval hűtött ivóvíz. Árnyék. Vizes törölköző a padlón. Ventilátor. – A kánikulában a kutyák (egyébként is magas) testhőmérséklete az egekbe szökhet, ha a Gazdi nem megfelelően vigyáz rájuk. Az Állatvédők Vasi Egyesületének önkéntes tagja, Molnár Virginia számol be a tudnivalókról.
- Valóban égési sérüléseket szerezhet a kutya a forróságban?
- Igen, percek alatt. Vegyük le a cipőnket, rúgjuk le a szandált bátran, és lépjünk rá a betonra, az aszfaltra, ahol sétálunk! Milyen? Kibírjuk? Akkor kibírja a kutya lába is. Ha azonban a válasz gyors „nem”, akkor inkább a járda mellett, a füvön, árnyékos helyen végezzük az egészségügyi sétánkat. Az ebek talppárnái ugyan kicsit vastagabbak, edzettebbek, de mindent ők sem bírnak ki!
- Egy rövid séta is ilyen veszélyes lehet?
- Csak vigyázni kell a kutyára, körülbelül annyira, mintha a gyerekünk lenne. Vigyünk neki vizet, ha nincs a tervezett útvonalon kutyabarát hely! Lehetőleg még kora reggelre, vagy az esti órákra időzítsük a nagyobb sétákat, dél körül kíméljük négylábú barátainkat is és önmagunkat is, intenzív mozgást ne végezzünk. A rövid sétákat lehetőleg ne a napon tegyük meg, mert akár a nózija is leéghet a kedvencünknek. Túl azon, hogy ez fájdalmas számára, gyógyuláskor a pigment sem biztos, hogy visszapótlódik, így megváltozhat a kutya esztétikailag is.
- Az egészséges kutyákra is így vigyázni kell?
- A betegekre, túlsúlyosakra pedig még jobban! A hőségben a sok mozgás őket annyira kimerítheti, hogy nem bírja a szívük, a keringési rendszerük pedig egyszerűen felmondja a szolgálatot. Inkább a szokásosnál többször, kevesebbet vigyük ki őket ilyenkor.
- …és ha már megtörtént a baj?
- Szapora szívverés, hiperventillálás (kapkodja a levegőt), fulladozás, összeesés. A hőgutának ezek a legfelismerhetőbb jelei. Ilyenkor nagyon, de nagyon gyorsan le kell hűtenünk az állatot, árnyékba vinni, vizet adni neki, minden lehetséges módon hűteni, hűteni, hűteni…
- Hogy tudjuk lehűteni a kutyát? Bizonyos szempontból jobb az udvaron tartott ebeknek, más szempontból meg a lakásunk hűvösebb lehet.
- A kertben, udvaron élő állatoknak gondoskodjunk árnyékról. Ha lombos fa nincs a kutya területén, akkor egy nagy vászonnal, például lepedővel úgy csinálhatunk neki árnyékot, ha kifeszítjük azt. Ilyenkor engedjük le szabadon akár a pincébe, verembe is, ha módunk van rá! A szokásosnál több folyadékot is adjunk a kutyának, mert szüksége van rá, éppúgy, mint nekünk. Ezt is hűtsük!!!! Célszerű 10-15 fokon tartani az ivóvizüket – megoldható ez jéggel, vagy jégakkuval is… A lakásban élő kutyák Gazdái már ismerik a trükköt: jöhet a vizes lepedő, vizes törölköző. Ezt elég, ha leterítjük a padlóra, és kedvencünk magától ráfekszik. A hatást ventillátorral is fokozhatjuk!
- Még mindig ott hagyják a parkolóban hagyott zárt autóban a kutyát…?
- Úgy látjuk, tudatosult az emberekben, hogy élve megfőne a hőségben a kutya, mert az autóban felforrósodik a levegő percek alatt. Ilyen eset idén még nem jutott tudomásunkra. Az emberek felelős állattartókká kezdenek válni. Tisztelet azoknak, akik ezen az úton haladnak – és azoknak, akik ebben segítik őket!
Indexkép forrás: wagthedoguk.com
Cikk első megjelenése: 2014. augusztus 20.
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?
Miért szeretik a kutyák a macskakakit?
Csóválva közelít, csak úgy süt róla a lelkesedés: szeretne adni egy puszit vagy legalább megnyalni a gazdi kezét. Valami apróság virít a bajszán... csak nem kaki? Netán macskaalom? Már megint?
Komoly sérülések, betegségek forrása lehet a túl hosszú kutyakarom
Ha kutyánk nem koptatja megfelelően karmait, túlságosan hosszúra nőhetnek, ez pedig fájdalmas sérülésekhez, és idővel ízületi problémákhoz vezethet. Fordítsunk kiemelt figyelmet a megelőzésre!
Edzés kutyával - 10 tipp, hogy mindkettőtök számára élvezetes legyen a testmozgás
A rendszeres testmozgás fontos része a kutya életének: hozzájárul fizikai egészségéhez, elősegíti, hogy kiegyensúlyozott és boldog legyen. Ha pedig kutyánkkal együtt végezzük, kapcsolatunk is erősebbé válik. Milyen szempontokra figyeljünk, ha belevágunk a közös edzésbe?