Kutya segíti a veszélyeztetett viperák védelmét
2020. december 04., 12:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Könnyű
Szolgálatba állt egy viperakereső kutyás egység a Kiskunságon. Feladatuk a veszélyeztetett rákosi viperák felkutatása azok természetes élőhelyén, így segítve az állomány felmérését.
A rákosi vipera kizárólag a Kárpát-medencében előforduló kígyófaj. Hazánk gerinces faunájának legveszélyeztetettebb faja, melynek fennmaradását elsősorban élőhelyeinek eltűnése veszélyezteti - olvashatjuk a rakosivipera.hu-n. A rákosi vipera kistermetű kígyó, így számos állat számára jelent zsákmányt. Életmódja így rejtőzködő, í magas fűben különösen nehéz felfedezni - ez azonban a védelmét is nehezíti, hiszen nehézkes felmérni az állományát.
Egy vipera megtalálása akár 10-12 órányi folyamatos keresést igényel a kutatást végző személyek részéről - mutat rá a Kiskunsági Nemzeti Park közleménye.
A problémára pedig négylábú barátaink jelenthetik a megoldást, méghozzá kitűnő szaglásuknak köszönhetően!
A rákosi vipera védelméért folytatott európai uniós LIFE projekt keretében állt szolgálatba a Kiskunsági Nemzeti Parkban a viperakereső kutyás egység. A remények szerint a keresőkutya segítségével gyorsabban és pontosabban mérhetik fel a kígyók állományát.
Mizsei Edvárd, a nemzeti park projektkoordinátora és német juhászkutyája, Tomi, az elmúlt három hónapban intenzív képzésen vettek részt, melynek lezárultával alkalmasságukat a szolgálatikutya-kiképző bázison rendezett házivizsgán bizonyították - írja a közlemény. - „A kiképzés során Tomi megtanulta azonosítani különböző korú és nemű viperák és azok vedléseinek szagát. A jövőben feladatunk lesz a potenciálisan alkalmas élőhelyeken a rákosi vipera jelenlétének kimutatása, az előfordulások finomléptékű térképezése és az adatgyűjtés segítése a monitorozási tevékenységek során. Tomi már magabiztosan megtalál egy több ezer négyzetméteres élőhelyfoltban tesztelési célból elrejtett, levedlett viperabőr darabkát is és nem ad téves jelzést más fajra, például vízisiklóra vagy rézsiklóra sem” – számolt Mizsei Edvárd, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság projekt és monitoring koordinátora, valamint kutyavezetője.
Bár a viperák most telelnek, a munka nem áll meg: a kutyás egység az ORFK Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ Kutyavezető-képző és Állatfelügyeleti Központjának alkalmassági és minősítő vizsgájára készül, melyre 2021 tavaszán kerül sor.
Ki lesz Az Év Hős Kutyája Magyarországon?
Szolgálati, terápiás, segítő és mentőkutyákat lehet nevezni Az Év Hős Kutyája díjra augusztus 15-ig. A munkakutyák számára meghirdetett verseny célja, hogy bemutassa, népszerűsítse és elismeréssel díjazza azon ebeket, amelyek áldozatos munkájukkal nap mint nap embereken segítenek. A hősies munkát végző kutyák jelöléséről a hoskutya.hu oldalon lehet részletesen tájékozódni.
Még több veszteség a mentőkutyásoknál – Rafi és Zulu is átkelt a szivárványhídon
Újabb két hőssel bővült az égi csapat: Rafitól és Zulutól is búcsúzunk.
Túlságosan is barátságos volt rendőrkutyának – Ma már életeket ment a labrador
Pályáját kábítószer kereső kutyaként képzelték el, de kedvessége miatt alkalmatlannak nyilvánították erre. Roger kutató-mentőnek tanult tovább, és elképesztő tehetséggel szimatolja ki a romok alatt rekedt embereket.
150 év után visszatértek a farkasok Kaliforniába, ám ennek sokan nem örülnek
A 2021-es erdőtüzeket követően újra életre kelt a növényzet, ami nemcsak a farmerek állatainak, de a vadon élő növényevőknek is paradicsomi körülményeket kínál. Ez pedig természetes módon odavonzza a ragadozókat is, köztük a farkasokat.
Megérkeztek a magyar mentőcsapatok és kutyáik Líbiába
Megérkeztek Dernába és már meg is kezdték a munkát a katasztrófa sújtotta városban a magyar mentőcsapatok.