Kutyákra veszélyes betegséget hordozhatnak a meztelencsigák - Egészség
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Kutyákra veszélyes betegséget hordozhatnak a meztelencsigák

2024. március 09., 08:00


Szerző: M.Lilla


Kategória: Egészség




Nemcsak esős időben találkozhatunk velük, de vizes, nyirkos helyeken is felbukkanhatnak. Miért baj, ha kedvencünk megeszi a meztelencsigát?

Petissimo Petnovember

hirdetés (X)



 

Azon felül, hogy megrágcsálják a növényeket, ugyan miféle bajt okozhatnának a meztelencsigák – gondolhatnánk. Nos, a kockázat valós, hiszen köztigazdái lehetnek egy igen veszélyes féregnek.

 

Az Angiostrongylus vasorum, más néven a francia szívféreg, súlyos tüdőférgességet okozhat kutyáknál, és ha ez nem lenne elég, a szívbe is képes bejutni. Elsősorban kutyákra és rókákra veszélyes, és hazánkban is jelen van. Az utóbbi években pedig Európa északabbi részein is találkoztak már ilyen esetekkel.

 

A parazita köztigazdái tehát a csigák és a meztelencsigák, életciklusuk java-része azonban a kutyában, illetve rókában megy végbe. A jó hír, hogy a betegség emberre nem terjed.

 

 

A francia szívféreg (Angiostrongylus vasorum) előfordulása Európában
A francia szívféreg (Angiostrongylus vasorum) előfordulása Európában
Fotó: mdpi.com

 

 

Fertőzés esetén a kifejlett férgek a kutya, róka tüdejében, illetve vérereiben telepszenek meg. Lerakják petéiket, melyeket az állat felköhög, majd lenyeli, így a peték az emésztőrendszeren át az ürülékben jutnak ki a szabadba. A csigák ezt megdézsmálják, így a peték bekerülnek szervezetükbe. A kutya, róka pedig akkor fertőződik meg, amikor kíváncsiságában megeszi a csigát, vagy a csiganyálkát.

 

Nincs könnyű dolga a gazdiknak sem: azt ugyan még meghallani, ahogy a kutya elropogtat egy „házas csigát”. A meztelencsigák azonban lehetnek olyan kicsik is, hogy legelészés közben könnyedén lenyelheti a kutya. Megtörténhet ez akkor is, ha a kutya séta vagy kirándulás közben beleiszik egy pocsolyába, és a vízben vagy a víz szélén lévő csiga is lecsúszik a torkán.

 

A csigák által hátrahagyott nyálka is tartalmazhat parazitákat, ezért jobb, ha a kutya nem nyalja fel. Ha szőrére rátapadt egy csiga, szedjük le óvatosan, a nyálkát pedig alaposan töröljük le, nehogy lenyalja magáról a kutya. A talppárnák közé is beragadhat egy-egy meztelencsiga, járjunk el ugyanígy.  

 

 

Csigák és meztelencsigák - Kutyákra veszélyes betegséget hordozhatnak
Csigák és meztelencsigák - Kutyákra veszélyes betegséget hordozhatnak
Fotó: elanco.com

 

 

Tünetek

 

A féreggel való fertőzésre utaló tünetek eléggé változatosak. A tüdő érintettsége esetén tipikus a köhögés, de mozgás közben megfigyelhető nehézlégzés vagy fulladás is.

 

Az erek érintettségénél vérzékenység jelenhet meg, mivel a vér kevésbé tud megalvadni. Jelei: orrvérzés, vérzés a szájüregben, bevérzések a szemben vagy szokatlan vérzés műtéti beavatkozást követően. Általános tünet a fáradékonyság. Továbbá érintett lehet az agy, a vesék és az idegrendszer is, bár ez jóval ritkább.

 

Azzal azonban fontos tisztában lenni, hogy súlyos fertőzöttség esetén életveszélyes állapotba kerülhet a kutya.

 

 

Diagnózis

 

Állatorvosunk a fizikális vizsgálat mellett laboratóriumi vizsgálatokat is elrendelhet (vér, vizelet, ürülék). Szükséges lehet még röntgen és ultrahang elvégzése is, ha a tünetek alapján nem lehet más betegséget egyértelműen kizárni.

 

 

Hazánkban számos faja él a meztelencsigáknak, köztük invazív fajok is
Hazánkban számos faja él a meztelencsigáknak, köztük invazív fajok is
Fotó: pestsbanned.com

 

 

Kezelés

 

Gyógyszeres kezeléssel jól gyógyítható a betegség. Léteznek olyan féreghajtó tabletták, és parazitaellenes készítmények, melyek kezdeti formájában képesek megszüntetni a fertőzést. Állatorvosunk receptre kapható gyógyszert is felírhat, melynek adagolását pontosan be kell tartani.

 

Komolyabb tünetek esetén azonban további kezelésekre lehet szükség, hogy megelőzzék az életveszélyes állapot kialakulását. Késői felismerés esetén a terápiás részét képezhetik alábbiak: intenzív állatkórházi ellátás, vérátömlesztés, további gyógyszerek.

 

 

Megelőzés

 

A legjobb, amit tehetünk, ha megelőzzük a problémát:

 

  • Kérjük ki állatorvosunk tanácsát a kutyánk számára megfelelő féreghajtó készítmény kiválasztásában
  • Gondoskodjunk kutyánk rendszeres parazitaellenes kezeléséről (férgek, bolhák, kullancsok, stb.)
  • Előzzük meg, hogy kutyánk csigát egyen
  • Szedjük fel kutyánk után a kakit és a megfelelő módon dobjuk ki
  • Ne használjunk csigacsapdát, mert a benne lévő méreganyagok a kutyákra is veszélyesek

 

 

 

 


Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét! 

 

Forrás

  1. https://www.mdpi.com/2076-0817/10/10/1236 (Ábra - A. vasorum Európában)
  2. https://vethelpdirect.com/vetblog/2009/12/03/beware-of-slugs-and-snails/

Forrás: vethelpdirect.com
Indexkép forrás: Unsplash/@brookecagle - wagwalking.com
Cikk első megjelenése: 2023. október 27.

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

A rettegett fagyálló veszélyei A rettegett fagyálló veszélyei
Minden évben előkerülő téma, ám sosem lehet eléggé hangsúlyozni: jobb félni, mint megijedni. A fagyálló veszélyeiről minden gazdinak tudnia kell!

10 vegyszer, ami viszketést okoz 10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!

Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet. Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.

Kutyaegészség - A 10 leggyakoribb probléma, melyről tudnunk kell Kutyaegészség - A 10 leggyakoribb probléma, melyről tudnunk kell
Kedvencünk egészségének megőrzése érdekében jó, ha tisztában vagyunk a kutyákat érintő leggyakoribb betegségekkel. Gyógyulását is elősegíthetjük, ha időben felismerjük az árulkodó jeleket!

Szánkázás, avagy miért dörgöli a kutya a fenekét a földhöz? Szánkázás, avagy miért dörgöli a kutya a fenekét a földhöz?
A rövid válasz annyi lenne, "hogy megtörölje" vagy "mert viszket”. Szerencsés esetben hamar enyhül a probléma, de nem feltétlen garantált a megoldás. Mit tegyünk, ha kutyánkat szánkázni látjuk, és hogyan segítsünk neki?

Állatok kedvence a Vauu vitamin

hirdetés (X)

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

EB OVO Közhasznú Egyesület Brimo partysátor Petcast MTI

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely
Mikortól tekinthető idősnek a kutya? Hírek - Címlapon
Mikortól tekinthető idősnek a kutya?
Hosszú hétvége kutyával – szuper kutyabarát úti célokat és programlehetőségeket hoztunk! Hírek - Címlapon
Hosszú hétvége kutyával – szuper kutyabarát úti célokat és programlehetőségeket hoztunk!