Labdaőrület
2016. december 27., 12:00
Szerző: Harasztovich Erika
Kategória: Jó tudni!
Minden olyan gazdinak eszébe jut, akinek kutyája bolondul a labdákért, hogy vajon miért van ez így.
Ha a kutyák nem szeretnének ennyire játszani, labdázni, talán nehezebben váltak volna ennyire népszerűvé. Az örökérvényű és elsődleges gazdi utasítás, a “Hozd vissza!” már sok mindent jelenthet. Kutyáink manapság már segítségünkre vannak a vadászatban, a bűnüldözésben, katasztrófák esetén, a gyógyításban, sportban, és a mindennapi életben. A “Hozd vissza” utasítás először mégis a játékot juttatja eszébe minden gazdinak.
Mi is a labdaőrület?
Kutyáink labdaőrülete, az zsákmányüldöző ragadozó tevékenységből ered. A motiváció azonban átalakult, a kutyák már nem a táplálékszerző ösztönt követve üldözik a labdát, hanem egyszerű szórakozásból. Legegyszerűbben úgy deríthetjük ki, hogy kutyánk labdamániás-e, ha a játék közben nincsen közöttünk szemkontaktus. Azaz kedvencünk egyfolytában a labdát nézi, ránk, az arcunkra, szemünkbe, nagyon ritkán, csak a másodperc töredékére pillant bele. Ha felemeljük a labdát, de addig nem dobjuk el, amíg a kutya ránk nem néz hosszabb ideig, akkor láthatjuk, milyen mértékű a rajongás, mert a labdamániás kutya erre kevésbé képes. Ilyenkor inkább izgatottá, idegessé válnak, fel-alá sétálnak, izgatottan nyüszítenek. Nem kell aggódnunk, ha kedvencünk így viselkedik, de az ilyen mértékű labdamánia jelentheti azt is, hogy kutyánk nincs eleget mozgatva. Napjaiba kizárólag a labdázás, a játék hoz változatosságot, ezért azonnal izgalmi állapotba kerül a látványától. Nem baj, ha kutyánk ennyire szeret a labdával játszani, de az ilyen mértékű labda mánia esetén, próbáljuk többet mozgatni őt, nagyokat sétálni vele.
Milyen labdát vegyek?
A labdavásárlásnál fontos tényező a kutya mérete, fajtája, kora, fogai állapota és az ízlése is. A legfontosabb, hogy olyan labdát vegyünk, amit a kutya nem tud lenyelni. Az ember néha azt hiszi, hogy amit ő maga nem nyel le, azt a kutyája sem fogja, de a kutyák képesek számukra extrém nagyságú tárgyakat lenyelni, és egyes kedvencek hajlamosak is rá. Tehát érdemes a szájába még beférő, de nagyobb méretet választani. Télen, amikor többet sétálunk sötétben, érdemes a sokak által dicsért világító labdákat használni. Ezeknek több változatuk beszerezhető, kapható már olyan is, ami akkumulátoros és tölthető, vagy elemes ledes, de nagyon jól jöhet a sima lumineszkáló labda is, ami néhány perc fényhatással feltölthető.
Miért nem labdázik velem?
Sok gazdi nehezményezi, hogy kutyája nem fut a labda után, nem érdeklődik iránta, nem kelti fel a figyelmét. Ennek több oka lehet. Az ilyen kutyák vagy nem szocializálódtak más kutyák között kölyök korukban, vagy gazdáik nem próbálkoztak eleget megszerettetni velük a labdázás élményét. Esetleg egyszerűen nem szeretik.
Ha mindenképpen meg akarjuk szerettetni velük a labdát, érdemes sokszor elővenni, hogy sokat lássa a kutya, pattogtatni (ha nem rémül meg a pattogástól), ide-oda gurítani, elrejteni, hogy kereshesse. Hasznos lehet egy olyan ismerős kutya(barát), aki szereti a labdát, hogy a mi kedvencünk is lássa, ez jó dolog, és le tudja másolni, át tudja venni a pozitív energiát. Ha van más játék amit szeret rágcsálni, érdemes azzal is próbálkozni.
A legfontosabb a labdázásban kutyánkkal, hogy semmit se erőltessünk, és úgy játszunk együtt a labda, a kutyánk és mi, hogy azt mindannyian élvezzük.
Forrás: kutyabarathelyek.hu
Indexkép forrás: pinterest.com
Hihetlenül édes a kiskutya, ahogy legjobb barátját várja az ajtóban
Theo és Coco kutyusok az első pillanattól fogva rajonganak egymásért. Szívmelengető videójuk láttán garantált a mosoly!
Miért hozza oda a kutya a játékát, amikor hazaérkezik a gazdi?
Aligha létezik jobb dolog egy fárasztó nap után, mint csóváló farkincára hazaérni. Elfordítjuk a kulcsot a zárban, belépünk az ajtón és hallgatjuk a mancsok tipegését. És négylábú barátunk megjelenik kedvenc játékával a szájában. Miért csinálja?
Egyedül otthon – Így teheted színesebbé kutyád számára a magány óráit
Legszívesebben a nap minden percét együtt töltenénk imádott kedvencünkkel, ám sokunk számára ez sajnos nem lehetséges. Mivel varázsolhatjuk komfortosabbá az egyedüllét idejét?
Kutyapancsoló: biztonságos, ha a gyerekmedencében játszik a kutyám?
Könnyen rávágjuk, hogy „naná”, de talán kevesen vannak tisztában a lehetséges veszélyekkel. Lássuk, melyek ezek!
5 dolog, amit a kutyád szívesen elmondana Neked, ha tehetné
Bárcsak beszélni tudna – kívánjuk nap, mint nap kedvencünkre nézve. Vajon, mi járhat az okos kis buksijában? Mit üzenne nekünk, ha lehetősége adódna rá?