Májusi hőguta
2015. május 15., 06:00
Szerző: Horváth Nikoletta
Kategória: Egészség
Az időjárás idén sem cicózott velünk, és a tavasz átugrásával hirtelen a nyár kellős közepén találtuk magunkat, lihegő kedvenceinkkel együtt. A májusi hőguta nem is olyan lehetetlen, a lenti cikkből kiderül mit tehetünk ellene.
Kutyáinknál a hő leadása kicsit másképp történik, mint nálunk. Mi megizzadunk, és hála ennek a folyamatnak „önhűtést” végzünk. A négylábúaknál ez nem így működik. Minimális verejtékmirigy található a testükön, azok is inkább a tappancs párnácskáinál, így a túl melegben lihegéssel próbálnak kompenzálni. Azonban ők képtelenek akkora hőkülönbségeket, és olyan magas hőmérsékletet elviselni, mint mi. A hőguta tünetei eléggé változatosak: gyors, szapora lihegés, megvastagodott nyál, vörösödő nyelv, hányás, majd kóma. Jó volna eddig nem eljutnunk, hiszen ez már az életveszélyes állapot, amin csak sürgősségi ellátás tud hatékonyan segíteni.
Egyrészt felejtsük el a közös vásárlásokat, ha ebünket a kocsiban hagynánk. Hiába húzzuk le az ablakot, a levegő hőmérséklete könnyen a kritikus 41 Celsius fok fölé kúszik, s lehet amire visszaérünk a friss tejjel, kenyérrel kedvencünk már ájultan hever a hátsó ülésen. A másik, hogy mindig legyen friss víz négylábúnk előtt, hiszen a melegebb napokon nagyon megnőhet a folyadék igénye. Az itatóba töltött víz ne legyen se túlságosan hideg, se meleg. Séta közben érdemes kedvencünket locsolgatni, akár a „boka”, tappancsok környékével kezdve, hiszen ott tudják magukat a legjobban lehűteni.
Figyeljünk, cselekedjünk időben, és ne utólag! A kánikulai nyári napok alkalmával pedig felejtsük el a napközbeni sétákat, és álljunk át egy hajnali/esti verzióra, így biztosítva a megfelelő mozgást kitikkadt kutyánknak.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Indexkép forrás: blog.gudog.co.uk
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?
Miért szeretik a kutyák a macskakakit?
Csóválva közelít, csak úgy süt róla a lelkesedés: szeretne adni egy puszit vagy legalább megnyalni a gazdi kezét. Valami apróság virít a bajszán... csak nem kaki? Netán macskaalom? Már megint?
Komoly sérülések, betegségek forrása lehet a túl hosszú kutyakarom
Ha kutyánk nem koptatja megfelelően karmait, túlságosan hosszúra nőhetnek, ez pedig fájdalmas sérülésekhez, és idővel ízületi problémákhoz vezethet. Fordítsunk kiemelt figyelmet a megelőzésre!
Edzés kutyával - 10 tipp, hogy mindkettőtök számára élvezetes legyen a testmozgás
A rendszeres testmozgás fontos része a kutya életének: hozzájárul fizikai egészségéhez, elősegíti, hogy kiegyensúlyozott és boldog legyen. Ha pedig kutyánkkal együtt végezzük, kapcsolatunk is erősebbé válik. Milyen szempontokra figyeljünk, ha belevágunk a közös edzésbe?