Mars hasmars!
2015. március 22., 04:00
Szerző: Horváth Nikoletta
Kategória: Egészség
A hasmenés előbb-utóbb minden ebet utolér. Vagy egy bezabálás után, esetleg tápváltáskor, de előfordulhat vírusos megbetegedés következményeként is. Nem tudjuk eléggé hangsúlyozni,hogy az állatorvoshoz mindenképp el kell vinni az ebet, de pár házi praktikával könnyíthetünk kutyánk szorult helyzetén.
Olykor elegendő egy új konzerv, vagy egy falat házi koszt, s kedvencünk toporogva, nyüsszögve adja tudtunkra: dolga van, ami nem várathat magára. A hasmenés általában pár nap alatt rendeződik, de addig mind a gazdi, mind a csahos számára jópár kellemetlen percet okozhat. Naponta többször is jöhet az inger, ráadásul a híg székletet képtelenek tartani a négylábúak (hozzánk hasonlóan), így akár a szobatisztaság is felborulhat. Legyünk türelmesek kutyánkkal, ez az elsődleges szabály!
Ha tudjuk, hogy mi miatt került ebünk ilyen helyzetbe (jó zsíros szalonnát adtunk pl. előző este, vagy konzervet kevertünk a megszokott táphoz stb.) akkor pár egyszerű lépéssel gyorsíthatjuk kutyánk felgyógyulását. A tápot rakjuk félre, és főzzünk rizst kedvencünknek. A rizs alkalmas arra, hogy megfogja a hasmenést, ugyanakkor kellően laktat, és energiával szolgál. Akad, aki egy filter kamillateát is beledob a rizs főzővizébe, ezzel gyulladás csökkentő hatást társítva az étek mellé.
A probiotikumok is jó szolgálatot tehetnek. Amennyiben kutyának való éppen nincs a házi készletünkben, de emberi készítmény pl. folyékony kéz közelben van, bátran adjuk be ebünknek, majd az első adandó alkalommal (például az állatorvosi látogatáskor) szerezzük be a direkt ebeknek készült terméket.
Akadnak gazdák, akik esküsznek a kefirre, de ha laktóz érzékeny a kutyánk, akkor ezzel inkább ne terheljük meg a gyomrát.
Lényeges, hogy tápváltáskor figyeljünk a fokozatosságra, keverjük a régit, az új eleséggel, és ne hirtelen adjunk teljesen más takarmányt ebünknek, ez ugyanis bélgyulladást, s ezáltal hasmenést okozhat!
Amikor elkezdjük a rizs diétát, minden más jutalomfalatot, házi kosztot stb. felejtsünk el. Praktikus ötlet felönteni meleg vízzel a kímélő étket, így a hidratálás is ki van pipálva, ami egyébként is nagyon lényeges, hiszen a hasmars jelentős folyadékvesztéssel jár.
Pár nap után, amennyiben a tünetek csökkennek, majd megszűnnek szépen, óvatosan bevezethetjük a tápot, eleinte fél, majd negyed zacskó rizzsel keverve, végül a hasfogó kiegészítőt el is hagyhatjuk, visszacsöppenve ezzel a jól megszokott kerékvágásba!
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.