Meglepő kapcsolatot fedeztek fel a kutatók az emberek és kutyák agydaganatai között
2024. február 28., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
A menangiómák genetikai felépítése meglehetős hasonlóságot mutat az ember legjobb barátjánál is.
A kutatás több texasi intézmény összefogásában valósulhatott meg, ahol a vezető pozíciókat betöltő állatorvosok, professzorok és neurológusok összehangolt munkájának köszönhetően meglepő eredményekre jutottak.
„Felfedezésünk, miszerint a kutyáknál leggyakrabban előforduló agydaganat típus erős hasonlóságot mutat az embereknél kialakuló menangiómákkal, új megvilágításba helyezi a rákról való tudásunkat. Ezek a tumorok komoly kihívást jelentenek az orvostudomány számára, ám a kutatásunknak köszönhetően számos ajtót nyithatunk további vizsgálatukra” - jelentette ki Dr. Akash Patel, idegsebész professzor.
Hozzátette, hogy ennek eredményeként „új kezelési módok kifejlesztése és tanulmányozása is lehetővé válik, mind az emberek, mind a kutyák számára”.
A kutatásban 62 kutyától vett menangióma-mintákat vizsgáltak. A kutyák 27 különböző fajtát képviseltek, így számszerűleg „ez volt az eddigi legkiterjedtebb tanulmány, melyben a kutyákat érintő menangiómák genetikai kifejeződését vizsgálták”.
Korábban már találtak genetikai hasonlóságokat a gliómák között. Az agydaganatoknak ezen típusa a második leggyakoribb, mely embereknél és kutyáknál egyaránt előfordul.
Innen indult el a mostani kutatás is, amikor a hosszú évek alatt összegyűjtött tumormintákat Dr. Patel rendelkezésére bocsátottak abból a célból, hogy sikerül-e izolálnia a bennük lévő RNS-t.
„Ez a feladat olykor meglehetősen nehéznek bizonyul, ám Dr. Patel szilárd alapokon nyugvó adatokkal tudott szolgálni. A kutyáktól vett minták szerkezetileg erőteljes hasonlóságot mutattak a humán mintákkal.”
Évekbe telhet még, mire megkezdődhet a klinikai tesztelés, de mindannyian azon dolgoznak, hogy idővel majd a humán- és állatgyógyászat számára is eredményes kezelési protokollokat tudjanak biztosítani. Az eddigi eredmények azonban igen biztatóak.
További cikkeink a témában:
- A rák korai felismerése kutyáknál - 12 árulkodó jel
- Daganatos betegségek kutyáknál - A rák 6 leggyakoribb típusa
Forrás: people.com
Indexkép forrás: Freepik/@prostooleh
A kisebb termetű kutyák okosabbak
Eddig általánosan elfogadott volt az a nézet, hogy az egyes kutyafajták relatív agymérete nagyjából egyenesen arányos az állatok szellemi képességeivel. A fajták agyméretét vizsgáló új kutatás azonban kiderítette, hogy a kisebb agyméretű kutyák általában okosabbak.
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Terápiás hatással bír a simogatás a menhelyi kutyákra
Számos előnnyel jár, ha a menhelyen élő kutyák kedves önkéntesek társaságában tölthetnek el némi időt, és ezalatt annyi simogatást kapnak, amennyit csak szeretnének.
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!