Mérföldkő a hazai állatvédelemben - állatvédelmi posztgraduális képzés indult az Állatorvostudományi Egyetemen
2022. október 04., 13:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Először indított professzionális állatvédelmi, illetve állatjólléti posztgraduális képzést az Állatorvostudományi Egyetem. Az oklevelet adó kurzusra végzett állatorvosok jelentkeztek, akik – sikeres záróvizsga esetén – jogosulttá válnak az állatvédelmi szakállatorvosi cím használatára. Az Egyetem, amely elkötelezett a felelős állattartás ügye iránt, a növekvő társadalmi igényeket felismerve határozott a szakmai továbbképzésről.
Az Állatorvostudományi Egyetem közel 15 éve tart állatvédelmi kurzust a graduális (nappali tagozatos) képzésben részt vevő hallgatóinak. Az Egyetemen az állatvédelem 2018 óta kötelező tantárgy, amelyet a Laborállat-tudományi és Állatvédelmi Tanszék munkatársai két szemeszteren át oktatnak 30 óra elméleti- és 15 óra gyakorlati óra keretében. A tananyag átfogja az interdiszciplináris tudományág valamennyi területét, kiterjed – egyebek mellett – a jogi szabályozásra, a hatóságok feladataira, a szakszerű állattartás követelményeire, a vadgazdálkodás előírásaira és a kapcsolódó etikai kérdésekre is. A kurzus a különböző besorolású állatok (kedvtelésből tartott állat, haszonállat, vadon élő-, kísérleti-, cirkuszi állat stb.) védelmére vonatkozó speciális ismereteket külön is tárgyalja. Ezt a komplex, bővülő tudásanyagot folyamatosan integráló szemléletet honosítja meg 2022-től az Egyetem a posztgraduális képzésben, érzékelve a professzionális, állatorvosok által kiállított állatvédelmi szakvélemények, illetve tanácsok iránt megnövekedett társadalmi igényt – írja az Állatorvostudományi Egyetem közleménye.
“Az állatvédelem főszereplője és fő tényezője továbbra is az állatorvos, hiszen ő tesz esküt arra, hogy állatokat gyógyítson, és védjen. Óriási lépés, hogy Önök – a szakállatorvos-képzés révén – a megszerzett biológiai ismereteiket az állatvédelemhez szükséges jogi tudnivalókkal gyarapítják, és ennek a komplex tudásnak a birtokában közvetíthetik majd az állatvédelem ügyét a társadalom egésze felé, ideértve a civil társadalmat is.” – hangsúlyozta az állatvédelmi szakállatorvos-képzés ünnepélyes elindítása alkalmából mondott köszöntőjében Prof. Dr. Sótonyi Péter, az egyetem rektora.
Tematikájában az önköltséges posztgraduális állatvédelmi képzés a graduális képzéshez igazodik, és ahhoz hasonlóan két féléven át tart. A kurzus kiemelt célja, hogy a szakállatorvos-jelöltek elsajátítsák a pontos, hiteles szakvéleményezéshez, szaktanácsadáshoz szükséges elméleti- és gyakorlati tudnivalókat. Ugyancsak hangsúlyos a hatékony és az állatvédelemben is nélkülözhetetlen kommunikációra való felkészítés. Ennek során a jelöltek esettanulmányok analizálásával ismerik meg azokat az érvelési technikákat, amelyek segítségével eredményesen működhetnek együtt a laikus állatvédőkkel.
“Az egyetemi világban ma még ritkaság az olyan képzés, amelyben a résztvevők az adott szakterület szinte teljes spektrumát megjelenítik. Az állatvédelmi szakállatorvos-képzés ilyen, a jelöltek között van hatósági állatorvos, kisállat- és nagyállatpraxisban dolgozó kolléga és olyan állatorvos is, aki speciális területen, állatkertben vagy laboratóriumban végzi hivatását. Az állatvédelem az elmúlt évtizedekben több tudományágat érintő szakterületté vált, ami indokolttá tette a specialista szakállatorvosok képzését.” – emelte ki Dr. habil Fodor Kinga PhD. tanszékvezető egyetemi docens, az állatvédelmi szakállatorvos-képzés szakmai vezetője.
A magyarországi állatvédelemben az Állatorvostudományi Egyetem szakállatorvos-képzése mérföldkőnek minősül.
Indexkép forrás: Unsplash - Michael Kucharski
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Az állatorvosi asszisztensek mindennapjai
Személyes tapasztalataimat szeretném megosztani Veletek az állatorvosi asszisztensi munkakörről. Én nagyon szerettem, és a mai napig hiányzik. Ajánlom-e másoknak, akik érdeklődnek a szakma iránt? Nos, röviden és tömören igen, de azért fel kell készülni a nehézségeire.
Terápiás hatással bír a simogatás a menhelyi kutyákra
Számos előnnyel jár, ha a menhelyen élő kutyák kedves önkéntesek társaságában tölthetnek el némi időt, és ezalatt annyi simogatást kapnak, amennyit csak szeretnének.
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!