Miért csinálja a kutyám? – Labdaimádat
2021. június 11., 11:00
Szerző: Panyi Zita
Kategória: Nevelés
Mint Gombóc Artúr a csokival… A kicsit, a nagyot, a sípolósat, a vízen úszót, a falattal tömöttet, az átlátszót, a nagyot pattanót… Lényeg, hogy labda legyen! Lehessen fixálni, kutyavigyorral várni az utána vetődést, üldözni, elkapni, erősen ráharapni, újra és újra, rázni, marcangolni adott esetben (az ölés imitációja), aztán letenni, hogy a gazdi hajításával elölről induljon a móka.
Aktivitás a gazdival, nevelés, szeretet – ezek biztosítják kutyája jólétét.
Panyi Zita kutyaviselkedés terapeuta segít a kutya-gazdi kapcsolat harmonizálásában.
Vagyis nem is annyira móka. Meglehet, a te kutyusod is azért szeret labdázni, mert ily módon élheti ki zsákmányszerző ösztönét. Sarkítottan fogalmazva hasonló ez neki, mint az igazi vadászat. Nyilván nem hajtás és nem cserkelés a labda üldözése, de képes a folyamat hasonló izgalmi ingerületi állapotba juttatni a kutyát. Ahogyan a megragadás, a fogás élménye is. Vizsgáljuk most meg magát a zsákmányszerző ösztönt egy kicsit közelebbről!
A kutyák egyik alapösztöne, mely a táplálkozáshoz, mint létfenntartó funkcióhoz kapcsolódik. Rész-cselekvések sorozatát jelenti. Hogy miért fontos ennek az ösztönnek a kiélése? Gondolj bele! Hány kutyus vetődik az utcán elsuhanó görkorcsolyások bokája után? Hány kutya szalad úttestre egy túloldalon felbukkanó macska látványára? Ez történik, ha az ösztön kezeletlen marad. Érdemi fontosságú tehát kiélési/megélési lehetőségeket biztosítani. A gazdiknak mindig azt szoktam mondani, nem megyünk szembe a természettel, mert az csúnyán visszavág! Esetünkben ez annyit tesz, nem a szomszéd cicájára vagy a hároméves, kismotoron gördülő lánykájára engedjük a Morzsit vadászni, hanem olyan speciális mozgatásos lehetőségeket biztosítunk számára, amiktől sikerélménye lesz e téren. Csúnya szakmaisággal fogalmazva: ösztöncél-kielégülést nyer. Hogy megélhesse általuk a zsákmányolás valahány, már említett fázisát. Ennek legegyszerűbb eszköze a labda, a vele történő apportmunka. Soha nem az ösztönt kell elnyomni (ez lehetetlen is lenne), hanem helyette megszabjuk mikor, mily módon és meddig vadászhat Morzsi. Azt szoktam javasolni, mint minden gyakorlat és játék, ez is fegyelmezettséggel induljon és fegyelmezettséggel is érjen véget. Népiesen szólva ne engedjük Morzsit a fejünkre pattanni, mert ő azonnal akarna játszani. Üljön le előbb, várjon! Mutasson engedelmességet és tiszteletet személyes terünk iránt. Várja meg a „Tiéd!” vagy a „Fogd!” vezényszót. A legvégén pedig ne hagyjuk messzire nyargalni a szerzett zsákmánnyal, fitogtatni birtoklásának tényét velünk szemben. Ha eleinte hosszúvezetővel gyakoroljuk az eresztést, ezzel tőlünk való távolodását tudjuk szabályozni. Nem következhet be „a kutya elvitte a labdát, fogalmam nincs hol van” vagy a „nem tudom megfogni, hogy kiköpje” klasszikus esete.
Vajon miért ezek a mozgó „objektumok” tüzelik fel annyira a kutyákat? Miért érdekli őket jobban egy tárgy, ami a földön van mozgatva, mint ha kézben tartanád? Nagyon egyszerű a magyarázat. A zsákmány, a prédaállat a földön fut, szalad előlük, ott neszez apró mancsaival. A földről ugrik a magasba vagy épp onnét röppen fel. A kutyusok igazán őszinte lények. Leolvasható szőrös kis arcukról, ha szeretnének valamit, vagy egy dolog szívből érdekli őket. Most már te is tudod: bármi, ami a földön, tehát kutyusoddal egy szinten tartózkodik és gyorsan mozog, stimulálhatja kedvenced zsákmányszerző ösztönét. Így jutnak arra a következtetésre: jó ötlet ráharapni egy orruk előtt elhúzó rolleres vádlijára.
Végezetül még egy érdekesség. Ha elfogadjuk azt alapvetésnek, hogy a zsákmányszerző ösztön általunk történő stimulációja, alakítása, kezelése során, például a labda zsákmányolásánál a kutyus nincs közvetlen veszélyben, hiszen nem szükséges védekeznie (labdát zsákmányol, nem vaddisznót táplálkozási céllal), akkor el kell fogadnunk azt is: elvárható részéről az agresszió-mentesség is. Ezért nem természetes, hogy amikor el akarod tőle venni az épp birtokolt labdát, ő erre válaszul morogni, vicsorítani kezd. Ilyenkor mindig kérd kutyatréner segítségét, mert ez indokolatlanul megjelenő viselkedéselem, ami ráadásul nagyon veszélyes is!
Egy ilyen egyszerű játékkal, mint a kutyusoddal való labdázás, rengeteg mindent valósíthatsz meg. Kimozgathatod, edzheted őt, fejlesztheted mozgáskoordinációs képességét, gyakorolhatja a helyben maradást, javíthatod önkontrollját, lehet pontosítani a fogás-eresztést, nem utolsó sorban pedig szuper délutánt tölthettek együtt a szabadban.
Jó játékot kívánok Nektek!
Forrás: panyizita.hu
Miért néz rám a kutyám, miközben a nagydolgát végzi?
Szimatol, fel-alá járkál, köröz, míg végül megtalálja a tökéletes pontot. Művelet közben pedig le nem venné rólunk a szemét. Vagy inkább elbújik? Mit szeretne üzenni kutyánk, amikor ürítés közben ránk néz?
Miért mászkál cikk-cakkban a kutyám a sétán?
Kiborít, amikor kedvenced ide-oda jön-megy, össze-vissza kóvályog a sétán? Miért nem tud egyszerűen "csak" sétálni? Szépen, nyugodtan, okosan... Lássuk, mi okozhatja ezt a viselkedést, és hogyan javíthatunk a helyzeten!
Így örül a kiskutya, amikor kedvenc focicsapata gólt szerez
Lelkesen ugrándozik és hangosan vakkant – Ezt a videót nem lehet kihagyni!
Lesz menőbb kutya ezen a nyáron a strandröplabdázó border collienál?
Úgy adogatja a labdát a fekete-fehér kutya gazdájával, mint a profi strandröplabdások!
Kutyadolgok - Mitől olyan jó a gazdi lábán rágcsálni kedvenc játékukat?
Kutyáink néha egészen furcsa dolgokat művelnek, de mi így szeretjük őket. Ismerős az a jelenet, amikor egy délutáni pihenés közben egyszer csak felkapja kedvenc játékát, odaszalad hozzád, majd letottyan a lábadra, és ott kezdi el nyúzni? Vajon miért csinálja?