Miért dünnyögnek a kutyák pihenés közben?
2024. March 19., 07:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Dünnyög, dörmög, jólesően nyög és talán még horkant is egyet-egyet… Mi pedig odáig vagyunk érte! De mit szeretne kifejezni általa?
Hangok széles tárházát használják kedvenceink, persze néha azért meglepődünk, hogy vajon honnan is jött a hang, amit hallottunk. Ha kutyánk pihenés közben mély, gurgulázó hangokat ad ki, miközben fikarcnyit sem törődik a világban zajló történésekkel, akkor valószínűleg csak jólesően mormog egyet. Általában véve nem olyasmi, ami miatt aggódnunk kellene, sőt, gyakran éppen azt jelzi, hogy nagyon is jól érzi magát.
A kutyasóhaj
Egy hosszú és kimerítő nap után nagy sóhaj kíséretében huppanunk le a kanapéra, mintegy elengedve az aznapi nehézségeket, fáradalmakat. Kedvencünk is ugyanezt teheti egy dünnyögésbe hajló sóhajjal vagy ásítással. A megkönnyebbülés és öröm mozzanata lehet ez, hiszen itt a pihenés ideje, tele a pocakja és biztonságban érzi magát, a gazdi(k) szeretetével körülölelve. Az ő kis világában így vannak rendben a dolgok, és ezt különböző hangok útján adhatja tudtunkra.
Ha mozgalmasabb napja támadt, például egy látogatás az állatorvosi rendelőben, mennydörgéssel kísért vihar vonult át otthonunk felett vagy mentálisan és fizikailag is kellően elfáradt egy kirándulás vagy kutyaiskolai foglalkozás alatt, hazaérve neki is jól esik „lehuppanni fekhelyére” vagy bekucorodni a gazdi mellé, és egy mély levegővételt kiengedve mintha minden gondtól megszabadulna. Átjárja a nyugalom és a derű. Ők is ugyanúgy élvezik, ha lazíthatnak, mint mi.
Érdemes megfigyelni, milyen helyzetben dünnyög a kutya. Ha kedvesen dörmög, mikor közelítünk felé vagy megérintjük, és láthatóan nyugodt, ily módon köszönthet minket egy barátságos „hello gazdi”- val. A békés dünnyögés időnként amolyan udvariasság – kutyamódra.
Kölykök és a dünnyögés
E hangadás gyakran megfigyelhető kicsi kölykökben, szundikálás és táplálkozás közben. Fiatalabb korban jellemzőbb, de nem ritka felnőtt és idős kutyáknál sem. Egy kellemes érintés vagy gyengéd simogatás, dögönyözés a szeretett személy(ek)től ugyanúgy előidézheti az elégedett dörmögést, mormogást kölyökkorban. Például, ha ölükben vagy hozzánk bújva pihenget, eképpen is kifejezheti azt, hogy számára tetszetős a helyzet, jól érzi magát benne – „minden okés”.
Elképzelhető, hogy nem tudatos
Ha a kutya gyakran dünnyög, amikor pihenő üzemmódban van, talán nincs is tudatában cselekedetének. A dünnyögés, dörmögés lehet önkéntelen hangadás, melyre nincsen befolyása. Feltehetően nem tudatos folyamat, okozhatja egy erőteljesebb, mélyebb belélegzés, mely lassan távozik. Amikor a kutya pihenés közben adja ki e hangot, nem szándékosan próbálja felhívni magára figyelmünket – még akkor sem, ha így tűnik, hiszen annyira aranyos, hogy rögtön felkapjuk rá fejünket. Érzelmei őszinték, békés derűt tükröznek. Egy dörmögő kilégzéssel mintha a világ minden gondját-baját kifújná magából, egyszerűen megnyugtatóan hat.
Nem mindig a boldogság jele
Mint minden hangadás esetében, a dünnyögésnél is előfordulhat, hogy a szokásostól eltérő érzésekre utal. Vannak kutyák, akik beszédesebbek társaiknál: dünnyögnek, amikor kellemesen érzik magukat, dörmögnek simogatás, masszázs közben vagy elalvás előtt. Másoknál az izgatott öröm jele, de ha álmában hallatja e hangokat, az is lehetséges, hogy éppen valami furcsát álmodik. Ha alvás közben mozog vagy átfordul másik oldalára, hátára, természetesen kísérheti egy dünnyögő hang is.
Mire figyeljünk?
Ha kedvencünk a megszokottnál sűrűbben „szól hozzánk”, túl hangosan dünnyög, esetleg új hangokat ad meglévő repertoárjához, érdemes utánajárni, hogy nem áll-e a hátterében egészségügyi probléma. Egy kutya, amelyik tudja, hogy számíthat a gazdájára, ha baj van, bizony jelezni fogja felé, ha valami nincs rendben, ha fél vagy fájdalmat érez. Kérjünk időpontot állatorvosunktól egy vizsgálatra, ahol megbizonyosodhatunk afelől, kedvencünk küzd-e légzőszervi és/vagy szívproblémával, mutat-e alhasi érzékenységet, egyéb gondot. A feltűnő dörmögés, mormogás utalhat arra is, hogy a kutya nem érzi jól magát, fájdalma van.
Minél jobban ismerjük kedvencünket, annál tisztábban fogjuk látni azt is, mikor mit szeretne kifejezni hangok által. Vigyázzunk rá és szeressük nagyon!
Forrás: cuteness.com
Indexkép forrás: Unsplash - Chris Leipelt
Cikk első megjelenése: 2020. October 22.
Kiskutya-szindróma, avagy miért tekintünk másként a kistestű kutyákra, mint a nagyobbakra?
Több tanulmány is rámutat arra, hogy az emberek hajlamosak elnézőbbek lenni a kicsi kutyákkal. Mi lehet ennek az oka?
Felismeri a kutyám a hangomat a telefonban?
Hegyezi a fülét, ahogy meghallja a gazdit a telefonban? Izgatottá válik, és elkezdi keresni, honnan jön a hang? Nyüszög, dünnyög, ugat vagy vonyít, mintha beszélni szeretne? Tényleg felismerné a kutya a jól ismert hangot a vonal másik végén?
Bizalom – 6 jel, hogy a kutyád az életét is Rád bízná
A kötelék gazdi és kutyája között hihetetlenül erőteljessé válhat, értéke számokban nem mérhető. Egymás iránti szeretet, megbecsülés, de mindenek felett bizalom, amin alapszik. Milyen jelekből tudhatod, hogy kedvenced bízik benned?
A kutya arckifejezései – Miről mesélnek a fülek?
Kicsi, nagy, kerek, háromszög alakú, felfelé mutat vagy lelóg - ahogy a kutya tekintete, úgy füle és fültartása is rengeteg dolgot elárul érzelmi állapotáról, szándékairól. Tudj meg többet!
Geomágneses viharok – Milyen hatással lehetnek a kutyákra?
A tudomány is elismeri, hogy kedvenceink nagyfokú érzékenységet mutatnak a geomágneses változásokra. Mire számíthatunk és hogyan segíthetünk nekik ebben az időszakban?