Miért ne használj flexi pórázt?
2019. October 20., 14:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Jó tudni!
A hám vagy nyakörv, valamint a megfelelő póráz kérdése állandó vitatéma. Mindenki másra esküszik, és meg is van a saját indoka. De miért olyan fontos ez a kérdés?
A válasz egyszerű. Nem megfelelő póráz használata esetén sérülhet a nyak, a nyaki problémák pedig hamarosan más betegségekhez vezetnek. Ennek az ellenkezője is igaz, a beteg kutya könnyebben szerez maradandó nyaki sérülést. Miért történik mindez?
A nyak fontos vérereket tartalmaz, valamint gerincvelői idegpályái segítségével juttatja el az ingereket az agyba, és az ingerválaszt a test különböző részeibe. Megteremti a test és az agy közötti kapcsolatot, nélküle nem létezhetne szimpatikus, és paraszimpatikus idegrendszer sem (energiaháztartást befolyásoló központok – stresszhelyzetek kezelése, nyugalmi állapot). A test minden apró porcikájának szabályozásában részt vesz, beleértve a szív, a légzés és az emésztés szabályozását is.
Egyértelmű tehát, hogy ha a nyak sérül, akkor odalehet minden.
Általános sérülést okozó tényező a flexi (visszahúzható) póráz. Az emberek gyakran bele se gondolnak ebbe, elsődleges szempontként azt látják, hogy több szabadságot tudnak így biztosítani kutyájuknak, mintha csak el lennének engedve a pórázról. Ne essünk bele ebbe a hibába, a flexi póráz használata igen komoly sérülésekhez vezet.
Tekintsünk egy példát, melyben bele képzeljük magunkat a kutya helyébe: Tegyél a nyakadba egy nyakörvet, és csatolj rá egy visszahúzható pórázt. Kérd meg egy barátodat, hogy tartsa a pórázt, és nyomja meg a blokkoló gombot, amikor te futni kezdesz.
Hatalmas rántás, a nyakad egy pillanat alatt fájni kezd, a pajzsmirigy pedig traumát szenved a hirtelen rántástól. Ha szerencsés vagy nem sérülsz meg, de ha sokáig ismétled a műveletet ez elkerülhetetlen lesz.
Abban az esetben, ha kutyákról van szó. A rántás a póráz végén, avagy a „póráz fék” könnyen károsíthatja a nyakat, és a pajzsmirigyet. Csak abban az esetben ajánlott ez a póráz, ha kedvencünk jól nevelt, és nem szalad ki egészen a kiengedett madzag végére.
Emellett veszélyes lehet a járókelőkre, ugyanis ezzel a pórázzal nem lehet stabilan egy helyben tartani, kontrollálni a kutyát. Ha érdeklődik valami iránt, vagy későn reagálunk, az arra tartók könnyen áteshetnek a szinte láthatatlan kötélen, vagy megégegheti vagy elvághatja akár az ő, akár a mi bőrünket - mi több, kedvencünk és a közelünkben lévő kutyák bőrét is!
A kutyákból agressziót válthat ki a kontroll nélkül engedett viselkedés, az, hogy a gazdi bármikor felkaphatja a pórázzal, odacibálhatja magához. Bár a flexi nem tűnik tisztességes köteléknek a kutya és gazdája között, az eb mégis érzi, hogy ott van mögötte gazdi, de tenni azzal a vacakkal semmit nem tud, emiatt önbizalommal ellátva megy neki bármely kutyatársának. Ilyenkor a kutyánk átveszi a falkavezérséget az ember felett, rájön, hogy önként, gát, és következmény nélkül cselekedhet. Visszaszerezni ezt már nehezen lehetséges.
Neveljük meg az ebet annyira, hogy el lehessen engedni, vagy sétáltassunk fix hosszúságú, érzékelhető végű (kiképző, vagy retriver) pórázzal, így megelőzhető a baj.
Forrás: peterdobias.com
Indexkép forrás: i.ytimg.com
Cikk első megjelenése: 2016. April 08.
Szeptemberben az erdőben – kezdődik a szarvasbőgés!
Augusztus végétől október közepéig tart a szarvasbőgés. Kutyáink és saját biztonságunk érdekében erdei kirándulásaink alkalmával és az autóutakon is figyeljünk fokozottabban!
6 tipp a mancsok egészségének megőrzéséhez
A kutyamancs, e bámulatos szerkezet akkor működik a legjobban, ha erős és egészséges. Ám elég egy apró sérülés és hetekig is eltarthat a gyógyulás. A következő tippek nemcsak a probléma felismerésében, hanem annak megelőzésében is segíthetnek.
Miért kaparják a földet a kutyák kis- és nagydolguk után?
Mintha balettmozdulatokat gyakorolna... Mókás látvány, ahogy kedvencünk mindent beleadva próbálja elfedni végtermékét. Tényleg erről van szó? Normális viselkedés, vagy aggódnunk kellene miatta? És egyáltalán: miért csinálja?
Túrázás kutyával – Tippek a stresszmentes kalandhoz
Együtt a szabadban? Így varázsolhatod örömteli élménnyé kedvenced társaságában.
Idős kutya a családban – 6 tipp az egészségesebb és boldogabb nyugdíjas évekhez
Kisöregünk a legjobb barátunk, természetes, hogy azt szeretnénk, minél tovább együtt maradhassunk. Megfelelő gondoskodással örömtelivé varázsolhatjuk ezüst éveit is.