Miért nyalogat a kutyád?
2024. január 20., 13:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Téged is gyakran nyalogat a kutyád? Akkor biztosan elgondolkodtál már azon, mi állhat e viselkedés hátterében, miért szereti annyira ezt a cselekvést rajtad gyakorolni négylábú barátod.
A kutyák kevesebb fegyverrel rendelkeznek, mint mi, ha az érzelmeik kifejezéséről van szó, ám gyakran így is nehéz megértenünk őket. Egyik kommunikációs eszközük a másik nyalogatása: sok kutya óriási pusziosztó, legyen szó a gazdi kezéről, lábáról, arcáról… mindegy, csak érje el valahol! De vajon mi áll a viselkedés hátterében?
A mamakutyától tanulta
Az egyik legelső inger, interakció, amivel a kutya találkozik, az az anyjának gondoskodó nyaldosása. Így ápolja, tisztogatja, szeretgeti kölykét az anyuka, így igen pozitív jelentést hordoz magában a cselekvés. Kutyusunk emlékszik erre: “Anyukám csinálta, akkor én is csinálom, mert szeretlek, Gazdi!”
Új "anyukájától" / "apukájától", azaz a gazditól is ezt tanulta
A legtöbb gazdi nem húzódik el, ha kutyusa a kezét kezdi el nyalogatni, sokan még akkor se, ha a puszik az arcát érik. Sőt! Önkéntelenül is felnevetünk, magasabb hangnemre, becézgetésre váltunk, amit kutyánk a boldogsággal köt össze: így hamar rájön, hogy a nyalogatása pozitív érzelmeket vált ki a gazdiból - és ez őt is örömmel tölti el. Természetes, hogy így fog ezután is kedveskedni…
“Te vagy a főnök!”
A nyalogatás kifejezheti a behódolást is. A rangsorban alacsonyabban lévő kutya így fejezi ki a felette lévő felé az alárendeltségét.
Boldogság és nyugalom
A nyalogatáskor endorfin szabadul fel kedvenceink szervezetében. A pusziosztás során tehát kellemes, boldog érzést él meg az eb, miközben az esetlegesen ránehezedő stresszt is oldja.
Játékra hívás
Ugyanúgy, ahogy behódolást, a nyalogatás játékra hívást is jelenthet. Így hívják fel magukra a figyelmet, és a játékos mozdulatok során megtanulhatják, hogy jobb ez a fajta figyelemfelkeltés, mintha a fogaikat használnák…
Hmmm, fincsi!
Bőrünk a verejtéktől gyakran válik sóssá, amit kutyusaink is nagyon szeretnek. Másfelől a kedvenc kétlábúját nyalogatja az eb, akinek imádja a szagát - ezek a szeretett ízek és szagok ösztönözhetik a zoknik és alsóneműk lopkodására is a négylábút főleg, ha a gazdi épp nincs otthon. A Gazdi illata megnyugtatja addigis, míg az haza nem ér.
Túláradó szeretet
Lehetséges, hogy csak a szeretetét akarja kifejezni a kutya a nyalogatással. Nincs annyi kommunikációs csatornájuk, mint nekünk, így azt használják, amit tudnak. Őrült farokcsóválás, hatalmas mosoly, és nyalogatás: mind azt jelenti, “de jó, hogy vagy Gazdi! Szeretlek!”
Forrás: barkpost.com
Cikk első megjelenése: 2018. március 27.
Hogyan nyerjük el a bizalmát egy bántalmazott kutyának?
Bizalom és biztonság - két különleges fogalom, mely alapvető egy harmonikus kutya-gazdi kapcsolatban. De hogyan érhetőek el egy traumán átesett kutya esetében?
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
A kistestű kutyák védelmében
Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.