A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Ehet a kutya áfonyát?

2024. január 21., 14:00


Szerző: M.Lilla


Kategória: Egészség




Kedvelt gyümölcseink közé tartozik az áfonya, és persze kedvencünk is szívesen megkóstolná. Jól tesszük, ha adunk neki belőle?



 

Állatorvosok és kutyadietetikusok egybehangzó véleménye* alapján elmondhatjuk, hogy a kék áfonyát kedvenceink is biztonsággal fogyaszthatják. Ez az aprócska gyümölcs számos jótékony tulajdonsággal bír: gazdag antioxidánsokban, fitokemikáliákban és vitaminokban, melyek nagyon fontosak egészségünk szempontjából. Friss és fagyasztott formájában is tápláló nasi mind a gazdinak, mind kutyusának.

 

Kék vagy fekete?

 

A kutyák számára egészséges gyümölcsökről már többször írtunk részletesebben, ezúttal a fekete, illetve a kék áfonya a főszereplő. Bár nagyon hasonlóak, szinte mintha ikrek lennének, van egy kis csavar a dologban: míg a fekete áfonya Európa északi részén őshonos, addig Amerikában inkább a kék változatát ismerik. Színükön kívül leginkább a méretükben figyelhető meg különbség: a fekete áfonya ugyanis valamivel kisebb amerikai rokonánál. Természetesen ma már mindegyikkel találkozhatunk a boltok polcain, szervezetünkre gyakorolt hatásuk is nagyon hasonló.

 

 

Kék áfonya - Egészséges nasi a kutyusnak
Kék áfonya - Egészséges nasi a kutyusnak
Fotó: raisedrightpets.com

 

 

Mitől olyan jó az áfonya?

 

Az áfonya igazi superfood, hiszen rengeteg tápanyag található benne. Fitokemikáliái például nemcsak a szív- és érrendszer egészségét támogatják, de természetes módon segítenek felvenni a harcot a daganatos betegségekkel szemben. Az áfonyában lévő antioxidánsok csökkentik a gyulladásos folyamatokat, ezáltal segíthetik a szellemi frissesség megőrzését idős korban is, továbbá enyhíthetik az ízületi fájdalmakat. A rák kialakulásában szerepet játszó szabadgyökök káros hatásait is enyhítik.

 

Az áfonya vitaminjai, mint a C- és K-vitaminok, erősítik az immunrendszert. Rostjai hozzájárulnak az emésztőrendszer egészséges működéséhez. Ásványi anyagai, mint a kálcium, magnézium, vas, zink, mangán és a foszfor gyakran a szükségesnél kisebb mennyiségben találhatóak meg a húsokban – ez természetes módon, áfonyával is pótolható. Egyes kutyaeledel-gyártók is felismerték jótékony hatásait, így már több szárazeledel és konzerv összetevői között is rábukkanhatunk az áfonyára.

 

 

 

Áfonyát a kutyának - Tápanyagokban gazdag finomság
Áfonyát a kutyának - Tápanyagokban gazdag finomság
Fotó: lovingpetproducts.com

 

 

Mitől lehet problémás, ha a kutya áfonyát eszik?

 

Amire érdemes odafigyelni, hogyha egészben nyeli le a kutya (miközben habzsol), torkán akadhatnak a bogyók. Ha kedvencünk pillanatok alatt képes eltüntetni tálkájából az eledelt, akkor előfordulhat, hogy a rágás nélkül elfogyasztott falatok miatt gyomorrontás lép fel. Tudjuk jól, hogy az emésztés már rágás közben beindul, a nyálban lévő emésztőenzimek hatására. Ha a folyamatnak ez a része hiányos, akkor fájhat a pocak, másként alakul a táplálék lebontása és a felszívódás is. Elejét vehetjük ennek, ha például evéslassító tálból etetjük kutyánkat.

 

És figyeljük arra is, hogy ha kertünkben van áfonyabokor, ne az legyen a kutyus hobbija, hogy egész nap azt dézsmálgatja. Nagy mennyiségben ugyanis az áfonya is okozhat hasi diszkomfortot és hasmenést, főként amiatt, hogy növényi rostokban gazdag.

 

 

Hogyan adjunk kutyánknak áfonyát?

 

Frissen, miután alaposan megmostuk a gyümölcsöt, vagy fagyasztott formában, például, ha otthon készítünk kutyusunknak fagylaltot. Először kóstolóval kezdjük, és ne lepődjünk meg azon, ha kedvencünk fintorogva elfordul. A kutyák sem egyformák: vannak, akik bármi ehetőt felfalnának, míg mások válogatósak. Ne erőltessük, ha nem kér az áfonyából. Ha viszont imádja, akkor se vigyük túlzásba az áfonya adását. Néhány szem naponta egészséges nasi.

 

 

Superfood a kutyának - Az áfonya
Superfood a kutyának - Az áfonya
Fotó: darwinspets.com

 

 

Egyéb tudnivalók

 

 

Áfonya vásárlásakor ügyeljünk arra, hogy tisztán a gyümölcsöt vegyük. Ha sérülés látható rajta, egy-egy szem már romlásnak indult, vagy penész telepedett meg rajta, akkor dobjuk ki.

 

Az aszalt áfonyában több a cukor, a diákcsemegében olyan aszalt gyümölcsök és magvak is lehetnek, amelyek jobb, ha elkerül a kutya. Az áfonyalekvár, dzsem, szirup esetében a mesterséges hozzávalók (pl. nyírfacukor - xilitol) és a magas cukortartalom adhatnak okot aggodalomra, különösen hízásra hajlamos, túlsúlyos vagy cukorbeteg kutyák esetében.

 

Kérdés, panasz, gyanús tünet esetén minden esetben forduljunk állatorvoshoz!

 

 


https://www.darwinspet.com/resources/nutrition/dogs-and-blueberries-the-good-bad-and-the-berry.html

 

Forrás: darwinspet.com
Indexkép forrás: lovingpetproducts.com
Cikk első megjelenése: 2023. augusztus 22.

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

Ehet a kutya sárgadinnyét? Ehet a kutya sárgadinnyét?
Édes, zamatos gyümölcsünknek már a látványára is felfigyelhet kedvencünk, hiszen olyan, mint egy jókora labda. Hát még amikor szelünk belőle egy szeletet! A finom illatoknak ő sem tud ellenállni. Vajon adhatunk neki belőle?

Hűsítő finomságok kutyáknak - 3 jeges recept a forró nyári napokra Hűsítő finomságok kutyáknak - 3 jeges recept a forró nyári napokra
Mentás tappancsok a friss leheletért, kókuszgolyó a csillogó szőrért és a gyümölcsös-kekszes muffin is ínycsiklandó elfoglaltságot nyújthat kedvencünknek. Könnyen és gyorsan elkészíthető jégkrémek a kutya igényeire szabva!

Ehet a kutya uborkát? Ehet a kutya uborkát?
Nem minden zöldség és gyümölcs egészséges a kutyák számára, de bőven akadnak olyanok, amelyeket a kutya is biztonsággal fogyaszthat. A kígyóuborka is ide tartozik – egészséges alternatívája lehet az előregyártott jutalomfalatoknak.

Ehetnek a kutyák sárgabarackot? Ehetnek a kutyák sárgabarackot?
Édes illata és ízletes húsa szinte ellenállhatatlanná teszi e gyümölcsöt a legtöbb kutya számára. Vajon adhatunk neki belőle?

Ehetnek a kutyák cseresznyét? Ehetnek a kutyák cseresznyét?
Ahogy a cseresznyefa mennyei illatot árasztó virágai a tavasz közeledtét jelzik, úgy piros termése a nyár idilli képét vetítik elénk május végén. Édes, roppanós gyümölcsét szinte mindenki szereti. De vajon kedvencünknek is adhatunk belőle?

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

Egyedi kutyás ajándéktárgyak JULIUS-K9 Brimo partysátor Praktiker

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube
Újabb állatvédelmi tantárgy vált kötelezővé az Állatorvostudományi Egyetemen Hírek - Címlapon
Újabb állatvédelmi tantárgy vált kötelezővé az Állatorvostudományi Egyetemen
Már több mint százezren kitöltötték az állatvédelem problémáiról szóló kérdőívet Hírek - Címlapon
Már több mint százezren kitöltötték az állatvédelem problémáiról szóló kérdőívet