
Miért ül rám a kutyám?
2024. február 04., 14:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Ha Te is azok közé tartozol, akik szeretik dédelgetni kutyájukat, örömmel tölthet el, ha kedvenced időnként az öledben kucorodik össze. De mit is jelent ez a viselkedés valójában?
Egyes kutyák felnőttként is megőrzik kölykös jellemvonásaikat, szeretnek bújni, és életük végéig fontos marad számukra a testi kontaktus. Derűs látványt nyújt, ahogy egy bernáthegyi vagy német dog a gazdája ölében igyekszik elhelyezkedni, s amennyire csak tudja, a lehető legkisebbre húzza össze magát, hogy elférjen ott.. Közelségünk a biztonság, a valakihez való tartozás érzését keltheti kedvencünkben, ám egyéb okai is lehetnek, miért inkább rajtunk foglal helyet saját fekhelye vagy a kanapé helyett.

Fotó: pinterest.com
Szeretet, kedveskedés
Egy hosszú nap után hazatérve kitörő örömmel fogad kutyád, és bármit megtenne, hogy a közeledben lehessen? A nyomodban van, és amint kényelembe helyezed magad a fotelben vagy a kanapén, felpattan és letelepszik melléd, netán rád? Így is kifejezheti, hogy hiányzott neki a társaságod, és másra sem vágyik, mint egy kis kedveskedésre. Szeretetének, ragaszkodásának jele lehet ez, amennyiben simogatással jutalmazod, hamar megtanulhatja, hogy ez a fajta viselkedés kedvességet vonz maga után. Amiből sosem lehet eleget kapni.
Dominancia*
A kutya domináns viselkedését jelezheti, ha hajlamos az öledbe ugrani anélkül, hogy kérnéd rá vagy kitartóan kaparja a lábadat a mancsaival, hogy felvedd. Ugyanígy az általa kiválasztott pihenőhely – ami adott esetben a gazdi valamelyik testrésze is lehet - kisajátítása és bevédése is erre utalhat. Ha megpróbálod elmozdítani vagy arrébb tenni, akár csak magadtól arrébb tolni, és elkezd morogni, netán odakap, bizony van még javítanivaló kettőtök viszonyán. Érdemes szakértő tanácsát kérni.

Fotó: meaningfulmommy.wordpress.com
Védelem, avagy a határok jelzése
Néhány kutya számára a gazdi ölében történő üldögélés vagy a gazdihoz dörgölőzés jelzésértékkel is bír – saját maga és a külvilág felé is. Mi talán csak annyit veszünk észre, mikor felkelünk a kanapéről, hogy szőrös lett a ruhánk, más kutyák azonban felismerik rajtunk kedvencünk illatanyagait. Részben védelmező, részben domináns viselkedés ez, melynek lényege, hogy kutyánk akkor is velünk lehessen („az én Gazdim”), ha éppen otthon kell maradnia.
Egyéb okok
Gyakran éppen a gazdiról árul el többet, ha kutyája előszeretettel kucorodik össze az ölében. Ők ugyanis megérzik, ha félünk, betegek vagy szomorúak vagyunk, és megpróbálhatnak a maguk sajátos módján felvidítani. Ha szorosan hozzád bújik vagy rád telepszik ilyen esetben, minden bizonnyal azt szeretné tudatni veled, hogy melletted van, rá mindig számíthatsz. Más kutyák pusztán otthonuk legkényelmesebb pontját keresik, ami lehet, hogy éppen a gazdi.

Fotó: dogtime.com
A falkában tartott ebek gyakran együtt alszanak, szorosan egymáshoz bújva vagy akár egymáson elhelyezkedve – ez az ősi ösztön léphet működésbe, ha kedvenced édes álomra szenderül öledben vagy fejét rád hajtva. Ha pedig mi is elszundítunk vele együtt, nehogy véletlenül megzavarjuk pihenésében, emlékezzünk arra, hogy a kutyával történő alvás egészségesebb, mint gondolnánk!
*A dominancia-teória széles körben vitatott téma a kutyabarátok, kiképzők és viselkedéskutatók között, ám nem hagyhatjuk teljes mértékben figyelmen kívül ennek lehetőségét sem.
Forrás: www.cuteness.com
Indexkép forrás: dogsofsf.com/imgur.com
Cikk első megjelenése: 2017. április 20.
Megmentette gazdája és barátai életét egy kutya a texasi árvízben
Ugatásával mentette meg egy nyaraló baráti társaság életét egyikük kutyája. A pihenésük könnyen tragédiába torkollott volna, ha nem ébrednek fel időben.
Egy segítőkutya is oklevelet kapott a MATE Kaposvári Campus diplomaosztóján
A Dallam névre hallgató kutyus két éve került a most gyógypedagógiai szakon diplomát szerző Mercédeszhez a Baráthegyi Vakvezető és Segítőkutya Alapítványtól segítőkutyaként, ahol vakvezető kutyának képezték ki, végül azonban személyi segítőkutyaként került a lányhoz.
Mercédesz azt mondja: már a kezdetektől fogva rendszeresen bevitte kutyáját az órákra, a vizsgáit, szigorlatát és záróvizsgáját is vele csinálhatta meg. – Azt gondolom, ha az egyetemem nem állt volna ilyen empatikusan hozzánk, a diplomám se lehetett volna olyan szép, amilyen szép lett – mesélte. Dallam volt az első segítőkutya, akit kitüntettek az egyetemen.
Kutyák a Titanicon
Te tudtad, hogy kutyák is utaztak a Titanicon? Egészen pontosan 12 eb indult útnak New York felé, de csak hárman tudtak élve távozni a hajóról.
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Figyelem, az Év Hős Kutyája kerestetik!
A Társállatok Világnapján, június 20-án nyílt meg a nevezési lehetőség Az Év Hős Kutyája 2025 elnevezésű megmérettetésre. A szolgálati, terápiás, segítő és mentőkutyák számára meghirdetett verseny célja, hogy bemutassa, népszerűsítse és elismeréssel díjazza azon ebeket, amelyek áldozatos munkájukkal nap mint nap embereken segítenek.
A jelöléseket augusztus 20-ig várják.