Milyen érzelmeik vannak a kutyáknak? Vajon éreznek büszkeséget?
2016. március 25., 06:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Könnyű
Nap mint nap látjuk, ha kutyánk rosszat csinál, és bűnösnek érzi magát, vagy, ha egy másik kutya társaságában féltékeny. A kutatók egy része nem hisz benne, hogy érezhetnek bűnösséget, habár büntetésre várnak, ha rossz fát tettek a tűzre.
Amennyiben a gazdi túl sokat törődik egy másik ebbel, saját kedvence láthatóan irigykedni fog, féltékeny lesz. Ezt igazolja egy kutatás is, bár nem bizonyítja, hogy nem csak mi ruházzuk-e fel kutyánkat emberi érzelmekkel.
Nagyon összetett
A féltékenység egy nála sokkal összetettebb érzelemhez, a büszkeséghez vezet. Ahogy sokunk látta már bűnbánónak a kutyáját – lehajtja a fejét, kerüli a szemkontaktust, és riadtan csóvál – úgy láthatta büszkének is, amikor pont az említett viselkedés ellentétét mutatja be. Ez az érzelem a győztes kiállítási kutyáknál legfeltűnőbb, vagy azoknál a sportoló ebeknél, akik úgy érzik sikerült gyorsabban, és precízebben lefutniuk az agility pályát, mint más kutya.
Egyértelműen büszkeséget mutatnak, de ennek az érzelemnek sajnálatosan még nincs tudományos magyarázata, sosem készült róla kutatás.
Emlős, vagy robot?
Érdemes megfigyelni, hogyan változott a kutyákhoz való hozzáállás az évszázadok során. A 16. és 18. század híres filozófusai, mint Descartes és Malebranche úgy vélték, az állatok olyanok, mint a gépek. Nem gondolták, hogy képesek gondolkodni, érezni, kizárólag egy meghatározott program alapján reagálnak a környezetre. Úgy tartották, hogy ha fájdalmat okoznak az állatnak, és az felvonyít, az kizárólag a program miatt fordulhat elő, nem érez semmiféle fájdalmat.
Napjainkban az összes állatszerető tudja, hogy a feltételezés téves. A tudósok később meghatározták, hogy az állatok igenis éreznek, de felmerül a kérdés, hogy mit? Emberekkel elvégzett kutatásokból kiderült, hogy születésünkkor még nem rendelkezünk az összes érzelem kifejezésének képességével. Ez kb. 4.5 éves korra fejlődik ki, és 2.5 éves korunkban kezdünk bele a komplex érzelmek kifejlesztésébe. Azok az érzelmek, melyek ezen időszak előtt léteztek, mind megtalálhatóak a kutyáknál is. Ilyen az izgatottság, a szorongás, az elégedettség, a félelem, a méreg, az öröm, a gyanú, és a szeretet.
A komplex érzelmeket, melyek később fejlődnek ki, valószínűleg a kutyák már nem képesek érezni. Ez a szégyen, a büszkeség, a bűnösség, és a megvetés. A feltételezés, hogy az ebek nem produkálják ezeket, azon alapszik, hogy az agyuk érzelmi központja egy totyogós csecsemő központjának szintjéig fejlődik ki.
A két nézőpont
Stanley Coren a Psychology Today-ban úgy fogalmazott, tisztában vannak a kutyák érzelmi készletével, mely soha nem fogja meghaladni a két-, két és fél éves emberekét. Ez azt jelenti, hogy az ebek tényleg rendelkeznek az alapvető érzelmekkel, de ezek sosem lesznek összetettebbek.
Coren azzal is alátámasztja elméletét, hogy a kutyák képességeinek más aspektusai sem haladják meg egy két éves gyerekét, szóval nem valószínű, hogy érzelmileg képesek lennének erre.
A kutatásra válaszul Marc Bekoff ennek épp az ellenkezőjét állította. Szerinte amíg a részletes kutatás nem készül el, nem lehetünk biztosak benne, hogy a kutyák képesek, vagy nem képesek átélni egyes érzelmeket. Valamint az is cáfolja a korábbi feltevést, hogy egyes állatok, mint a delfinek, az elefántok, és a majmok is produkálják az összes komplex érzelmet.
Bekoff azzal is érvel, hogy korábban megállapították, a kutyák és az emberek agya közötti jelentős hasonlóságot, mind hormonális, mind szerkezeti téren. Talán azért nem tudott eddig senki meghatározni a kutyáknál komplex érzelmeket, mert nem létezik egyelőre teszt rá.
Mindenesetre ne ruházzuk fel kutyáinkat emberi érzelmekkel, hiszen falkában élő állatok, valószínűbb, hogy amit mi büszkeségnek látunk, az egyszerű öröm, mivel megfelelhettek a falkavezérnek, és boldoggá tehették őt.
Forrás: cesarsway.com
Indexkép forrás: zwierzecadusza.pl
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
Simit kérek! - Minden nap így várja a postást a a labrador
Amikor hallja a postás lépteit, odatotyog a bejárati ajtóhoz, és elfoglalja helyét a levélbedobónál. Kíváncsiak vagytok, miért?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Hihetlenül édes a kiskutya, ahogy legjobb barátját várja az ajtóban
Theo és Coco kutyusok az első pillanattól fogva rajonganak egymásért. Szívmelengető videójuk láttán garantált a mosoly!
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.