Mit árul el a kutya farka?
2024. május 04., 13:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Hosszú, rövid, sima, zászlós, kunkori – minden kutyának más a farka, néhány kivételtől eltekintve azonban mindegyiküknek van. Tisztában vagyunk-e vele, milyen célt szolgál a farok és milyen üzenetet hordoz a csóválás?
A kutyakommunikációban a szemek, a fülek és a testtartás, hangjelzések mellett rendkívül fontos szerepe van a kutya farkának is. A farok a kutya gerincének meghosszabbítása, annak legrugalmasabb része; mozgása - a csóválás - pedig az egyik leglátványosabb és legismertebb módja, hogy környezetével aktuális érzelmi és fizikai állapotát tudassa.
1. Társas jelzés
A kutyák rendszerint nem csóválják a farkukat, amikor egyedül vannak, mivel nem indokolt. Emberek és más kutyák, állatok társaságában teszik ezt. Kivételek mindig akadnak, így kedvenc játékuk vagy egy rágcsálnivalóval történő foglalatoskodás közben rajta kaphatjuk őket csóváláson is.
2. Mikor kezdenek el csóválni?
Érdekes, hogy a kölykök csupán 5-6 hetes korukban kezdik el csóválni farkukat. Testvéreik és mamájuk társaságában bőszen gyakorolják a csóválás mikéntjét és a különböző jelentéseit is itt sajátítják el. Megfigyelhetjük, ahogy játékos birkózás közben az erősebb, hangosabb kölyök magasra emeli farkincáját, míg a gyengébb maga alá húzza, mintha egy fehér zászlót tartana fel. Ahogy növögetnek és egyre több dolgot tanulnak meg, úgy alakul csóválásuk is, pl. a laposan tartott farok gyors csóválása izgatottságukat és a felnőtt kutyák iránti tiszteletüket fejezi ki.
3. Ha csóvál, akkor boldog – vagy mégsem?
A farok helyzete és a csóválás üteme eltérő érzelmeket jelez. A finom, lassú csóválás idegenekkel történő találkozáskor az üdvözlő magatartás része, mintegy ismerkedésre bátorít. A magasan hordott, gyorsan csapkodó farok a fenyegetés jele lehet, míg a testével egyvonalban tartott farok széles, laza csóválása barátságos szándékot mutat. A lassú, egykedvű csóválás pedig semleges hangulatra utal: se nem izgatott, se nem feszült, laza.
4. Jobbra-balra
A Current Biology tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a kutya agyának eltérő részeiből indul ki a csóválás iránya. A bal agyfélteke kontrollálja a test jobb oldalának mozgását, összefüggésben áll az ismerkedéssel és olyan tevékenységekkel, melyekbe a kutya szívesen fektet energiát. Így, ha jobb oldalra csóválja a farkát, akkor kellemesen érzi magát, magabiztosan közelíti meg az adott helyzetet, személyt, állatot.
A jobb agyfélteke ezzel szemben a visszavonulással, megadással kapcsolatos érzéseket irányítja, tehát, ha a csóválás iránya inkább balra tendál, akkor a kutya valószínűleg a menekülést, a helyzetből történő kilépést fontolgatja, mivel az feszültséget kelt benne, akár fenyegetve is érezheti magát. Becsapósnak tűnhet ez az aprócska jelzés, de ha alaposabban megfigyeljük, észrevehetjük, és értelmezhetjük kutyánk jelzéseit. Fajtársai számára ez természetesen kristálytiszta üzenetet hordoz.
5. Egyensúly
Bár a kutyakommunikáció fontos tényezője a farok, eredeti célja a test egyensúlyának megtartása. Sebes futás közben segíti a kutyát abban, hogy ne bukjon fel egy-egy élesebb kanyar bevétele közben. A szűkös, nehezen átjárható helyeken, illetve mászás vagy ugrás közben is fontos szerepet játszik.
6. Irányváltás
Nemcsak szárazföldön, hanem vízben is igen hasznosnak bizonyul a farok. A vízimádó kutyáknál megfigyelhetjük, ahogy úszás közben irányváltásoknál evezőként alkalmazzák eme testrészüket.
7. Hangulat
A kutyák sokkal könnyebben olvassák le egymás testbeszédét, mint mi. A megfelelően szocializált ebek egész testüket használják az egymással történő kommunikációban. A csóválás nem feltétlen jelenti azt, hogy a kutya örül és szívesen megismerkedne velünk. Iránya és sebessége, valamint a farok helyzete mellett mindenképpen ajánlatos megfigyelni a kutya testbeszédét és hangjelzéseit is a félreértések megelőzése érdekében. Ha nem vagyunk biztosak benne, mit is akar jelezni felénk a kutya, inkább hagyjuk békén.
8. Automatikus vagy tudatos?
A csóválás genetikailag kódolt és tanult dolog is egyben. Ha a kutya kölyökkorában megtanulja, hogy egy bizonyos jelzés, például a farok behúzása konfliktushelyzetben biztonságérzettel tölti el (megvédi a fenyegetéstől), akkor a jövőben, hasonló helyzetekben is alkalmazni fogja ezt a viselkedést. A farok helyzete és a csóválás nagyban függ a környezetből származó ingerektől, pillanatok alatt változás következhet be ezekben.
A tudósok úgy vélik, ez a mechanizmus tetszőleges kontroll alatt áll. Ahogy a mi arcunkra is kiülhet egy arckifejezés úgy, hogy észre sem vesszük, ugyanúgy tudatosan is használhatjuk az adott jelzést, ha egy bizonyos érzelmet szeretnénk közvetíteni környezetünk felé.
9. A farok kergetése
Számos tényezőre kell gondolnunk, ha egy kutya megállás nélkül kergeti a saját farkát. Okozhatja hosszantartó stressz, szorongás és a környezeti ingerek hiánya (unalom) is. Ha időnként hátrakap, lehet, hogy élősködőkkel van dolgunk, mivel azok előszeretettel telepszenek meg a nehezen elérhető helyeken, pl. a farok tövében. Emellett a farok sérülésére is utalhat ez a viselkedés. Ha fenti lehetőségeket kizártuk, csökkentettük a stresszt, megfelelő módon foglalkozunk kutyánkkal, de továbbra is kergeti, rágcsálja a farkát, célszerű állatorvos tanácsát kérni, mivel idegrendszeri vagy hormonális probléma is fennállhat.
10. Szagjelzés
A csóválás elősegíti az illatanyagok szétszórását a környező levegőbe. A kutya bűzmirigyéből, nemi szerveiből kibocsátott szagok rengeteg információval szolgálnak fajtársai számára. Ha magabiztosan feltartja a farkát, nagyobb mennyiségű szaganyaggal láthatja el a környezetét. Ezzel szemben a kutya el is zárhatja az illatok útját, mikor megadón lábai közé húzza farkát.
+ 1. Mi van akkor, ha túl rövid a farok vagy nincs?
A vágott farkú vagy farok nélküli kutyák hangulatának kifejezése nehézségekbe ütközik, ezért általában véve is óvatosabban közelítik meg fajtársaikat, megelőzve a félreértést, valamint az abból származó esetleges összetűzést. Egy játékos kölyök még nem feltétlen rendelkezik azzal a tudással, hogy egy ilyen kutya viselkedésének apró jeleit megfelelően interpretálja, aki emiatt kénytelen lehet erőteljesebb jelzésekhez folyamodni (ugatás, morgás, odakapás), ha adott esetben fenyegetve érzi magát. Fő az óvatosság - rövid és hosszú farkú kutyák esetében is. Ezt az aranyszabályt mi is tartsuk szem előtt!
Forrás: animalplanet.com, iheartdogs.com
Indexkép forrás: mnn.com
Cikk első megjelenése: 2017. május 26.
Mikor vegyünk a gyereknek kutyát?
“Plüsskutyát vegyél”, “a kutya mindig a szülőé”, “majd ha felnő lesz kutyája” - érkeznek a válaszok az érdeklődésre, miszerint mikor és milyen fajtát válasszon a szülő gyermekének. Miért ellenzik ennyire a kutyát a gyereknek?
Állatkínzással is felér, de nevetünk rajta: kutyák az üvegfelületeken
Vicces? A kutyáknak biztosan nem! Videón, ahol a gazdák jópofának tartják, hogy kutyájuk rettegve megy át a "láthatatlan" hídon.
Problémás kutyából filmcsillag - így lett világhírű Pal, a skót juhászkutya Lassie szerepében
Lassie kutyust mindenki szereti. De ki is volt valójában az eb, aki eljátszotta a filmvásznon?
Szigetelőszalaggal tekerték körbe a kutyát
Az emberek kegyetlenek tudnak lenni. Nemrég egy kutyát találtak, akinek a feje körbe volt tekerve erős szigetelőszalaggal.
2 hónappal 16. születésnapja előtt elpusztult Norbert, a jótékonykodó internetsztár kutya
A különösen aranyos keverék kutyát rengetegen követték a social media-ban. Norbert nem csak imádnivalóan cuki volt, hanem jótékonyságokkal segítette a rászorul gyerekeket.