
Mosolyogj a kutyádra, és még jobban fog szeretni
2022. February 27., 08:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Mosolyogj, és a világ visszamosolyog rád, tartja a mondás. Túlzónak tűnhet, egyvalami azonban biztos: ha a világ nem is, kutyád értékeli a törekvésedet. Miben rejlik a varázslat?
Ugye Te is szívesen osztasz meg egy mosolyt kedvenceddel? A jó hír, hogy annak a bizonyos mosolynak köszönhetően kutya és gazdája közötti kötelék még szorosabbra fonódik és az oda-vissza áramló szeretet érzését is növeli. Egy kutatás szerint a kutyák szimpatikusabbnak találják azokat az arcokat, melyekre kiül a mosoly, szemben azokkal, melyek a harag, düh, fenyegetés érzéseit közvetítik.
Habár a következtetés elsőre magától értetődően hangzik, valójában nagyon is fontos eredmény, ami az állatok világát illeti. Lényege, hogy kutyáink erősebb, mélyebb érzelmekkel reagálnak a mosolygó arcokra, mint a negatív érzelmeket kifejezőkre.

Fotó: medium.com
Amikor rámosolygunk kutyánkra, figyelünk rá, kedvességgel halmozzuk el, mindkettőnk szervezetében megnő a szeretethormonnak is nevezett oxitocin szintje. E folyamat rendkívül hasonló ahhoz, mely anya, apa és gyermeke között megy végbe egy szeretetteljes érintés, tekintet, ölelés formájában.
A tanulmányban az oxitocin kutyákra történő hatását vizsgálták; megfigyelték szemük mozgását és azt is, milyen mértékben tágultak ki pupilláik (ez utóbbi az érzelmekkel is szoros összefüggésben áll). A kutatók azt találták, hogy a kutyák jóval erőteljesebb érzelmi választ mutattak a mosolygó emberi arcok láttán, mint a fenyegető kifejezéseknél.

Fotó: Pinterest
Ami még ennél is érdekesebb, hogy az oxitocin magasabb szintje mellett még a dühös arcokat is kevésbé találták fenyegetőnek a kísérletben résztvevő ebek. Mindebből arra következtettek, hogy a szeretethormon valóban megváltoztatta azt, ahogy a kutyák a világot szemlélték. Gondoljunk csak bele, ha valaha voltunk már szerelmesek (vagy éppen most éljük át ezt a lehengerlő érzelmet), akkor mi is úgy látjuk, minden szép és jó, egyszerűen csodálatos. Ahogy mondani szokták, rózsaszín szemüvegen át nézzük a világot.
S hogy ennek mi a jelentősége? Minél többet tekintünk szeretettel kedvencünkre, minél többet mosolygunk rá, annál több szeretethormon termelődik mindkettőnk szervezetében, ez pedig erősíti a kötődést. És már bele is estünk a nem-is-olyan-ördögi körforgásba: több mosoly - több oxitocin - több szeretet - még több mosoly. És így tovább. Hát nem nagyszerű?
Forrás: cuteness.com
Indexkép forrás: Pinterest
Cikk első megjelenése: 2021. January 29.
Szeretik a kutyák, ha megpusziljuk őket?
Van, aki szereti a kutyapuszit és van, aki a gondolatától is irtózik. Mit gondolhatnak erről kutyáink? Értik-e, ha puszit adunk nekik, és egyáltalán szeretik-e?
Nem véletlenül gondolunk gyermekünként a kutyánkra? Egy kutatásból most kiderült.
Az ELTE Etológia Tanszék kutatói arra vállalkoztak, hogy feltárják, pontosan milyen szerepet töltenek be a kutyák az emberi szociális hálóban.
Kiskutya-szindróma, avagy miért tekintünk másként a kistestű kutyákra, mint a nagyobbakra?
Több tanulmány is rámutat arra, hogy az emberek hajlamosak elnézőbbek lenni a kicsi kutyákkal. Mi lehet ennek az oka?
Terápiás kutyák társaságában a gyermekek is kevésbé érzik magukat stresszesnek
Egy friss tanulmány szerint a kutyák jelenléte nyugtatóan hat a gyerekekre az iskolában, mely sokuk számára rendkívüli stresszel jár a mindennapokban.
Miért bámul rám a kutyám?
Teszünk-veszünk otthon vagy a kertben és egyszer csak azt vesszük észre, hogy kedvencünk kitartóan mereszti ránk szemeit. Van rajtam valami furcsa? Vagy szeretne valamit elérni? Miért csinálja?