Nem olyan okosak a kutyák, mint azt gondolnánk?
2018. október 04., 11:30
Szerző: László Enikő
Kategória: Jó tudni!
Egyetemi kutatások szerint túl intelligensnek tartjuk a kutyákat. A felmérések szerint sok egyéb állat legalább annyira okos, mint ők.
A kutyák évezredek óta legjobb barátaink és hű társaink. Valószínűleg ezért is vagyunk velük elfogultabbak, mikor az eszükről van szó. Az Exeter és a Canterbury Katolikus Egyetem kutatói azt vizsgálták: tényleg annyira okosak-e a kutyák, ahogy azt az ember gondolná? Az eredmények meglepőek és sokak számára megdöbbentőek voltak: nem.
A kutatók a kutyák kognitív gondolkodását elemezték, a kapott eredményeket pedig összehasonlították más állatokéval. A tanulmányon dolgozók azt vették észre, hogy sok felmérésben a kutyákkal elfogultak voltak, és ha valamiben remekeltek azt kihangsúlyozták, ha valamiben nem, arról egyszerűen nem beszéltek. Az említett kutatás csimpánzokkal mérte össze tudásukat. Most viszont többnyire hasonló súlycsoportú élőlényekkel hasonlították össze őket és minden egyes felmérésből az derült ki, hogy a többi állat legalább ugyanannyira okos, mint ők. A felmérés más háziállatokkal, de vadon élő élőlényekkel is összemérte a kutyák képességeit.
Nézzük, kikkel és miben hasonlították össze négylábú társainkat:
Mutatás: a kecskék, oroszlánfókák és a delfinek is ugyanannyira tudják, mire és merre mutatunk, mint házőrzőink.
Eszközhasználat: a delfinek, csimpánzok, óriáspandák, borzok és vidrák a kutyákhoz hasonló módon tudnak különböző eszközöket használni.
Tájékozódás: a lovak, öszvérek és szamarak legalább annyira tudnak tájékozódni, mint a kutyák.
Felismerés: a disznók az embert szagok alapján, a macskák hang alapján, a juhok és a galambok arc alapján képesek felismerni minket.
Emlékezés: a galambok, malacok és csimpánzok jobban emlékeznek, mi és hol történt velük.
Ezekből a felmérésekből állapította meg a kutatócsoport, hogy bizony sok más állat legalább annyira okos, mint a kutyák. Azonban azt sem szabad elfelejteni, hogy hű társainkat olyan fontos dolgokra lehet kiképezni, amelyekkel életeket menthetnek (például: mentő- és keresőkutyák, rendőrkutyák) vagy könnyebbé tehetik mindennapjainkat (terápiás és vakvezető kutyák).
Indexkép forrás: Modern Dog Magazine
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Terápiás hatással bír a simogatás a menhelyi kutyákra
Számos előnnyel jár, ha a menhelyen élő kutyák kedves önkéntesek társaságában tölthetnek el némi időt, és ezalatt annyi simogatást kapnak, amennyit csak szeretnének.
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!
Egészségesebbek a dizájner kutyák, mint a fajtatiszták?
Egy friss kutatás nem talált jelentős eltéréseket a „tervezetten keresztezett” kutyák és fajtatiszta társaik általános egészségi állapota között.