
"Nemet mondunk a vadászatra!" - Több ezren tüntettek az állatok, különösen a galgok jogai mellett Spanyolországban
2023. március 08., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Állatvédelem
Még a kutyák is büszkén hirdették feliratos tábláikkal, hogy kiállnak a galgok mellett, akik oly sokat szenvednek az emberi kapzsiság miatt.
Egy hónappal ezelőtt állatbarátok, állatmentők és állatjogi aktivisták tömegei léptek fel együttesen Spanyolországban, hogy kiálljanak a védtelenek mellett. Meggyőződésük, hogy a jelenleg hatályban lévő állatvédelmi törvényt módosítani kell, hiszen éppen azokat felejtették ki belőle, akiket nap, mint nap kizsákmányolnak a lelketlen emberek. Igen, a vadászkutyákról van szó - ők a spanyol tradíciók négylábú áldozatai, a galgok.

Fotó: Instagram/StinkEye_Photography/
A demonstráció több állatjogi csoport közös kezdeményezéseként indult el, és rengetegen csatlakoztak hozzájuk. Talán nem is számítottak arra, milyen sokaknak szívügye ez, mígnem 2023. február 5-én több ezren jelentek meg a kijelölt ponton, hogy aztán együtt vonuljanak fel Madrid utcáin, hangot adva a hangtalanoknak.

Fotó: Instagram/StinkEye_Photography/
Nemcsak az a céljuk, hogy az állatok erősebb védelmet kapjanak, hanem azt is szeretnék elérni, hogy kibővítsék a törvényt, és 20 év után végre belekerüljenek a mindennapos szenvedések alanyai, vagyis a vadászatra használt kutyák is. Legtöbbjüket borzasztó körülmények között tartják, éheztetik és verik őket, hogy minél gyorsabban fussanak a nyúl után.

Sok kutya viselt feliratos táblát a tüntetésen
Fotó: Instagram/StinkEye_Photography/
A vadászok számára ezek a kutyák csupán használati tárgyak, semmilyen értékkel nem bírnak; ha megsérülnek vagy lebetegszenek, szó nélkül kidobják őket a semmi közepén, vagy kíméletlenül elpusztítják.
Amióta csak híre ment, hogyan bánnak e szerencsétlen kutyákkal, helyzetük egyre nagyobb figyelmet kap világszerte, és évek óta több állatvédő szervezet is kétségbeesetten küzd azért, hogy megbüntessék az elkövetőket, illetve végleg beszüntessék a kegyetlen ipart.

Fotó: Instagram/StinkEye_Photography/
Idén februárban a tüntetők Madrid főterén gyűltek össze, ahonnan a Képviselőház (a spanyol törvényhozás alsó háza) elé vonultak. Hatalmas molinókat és táblákat cipeltek magukkal, még a kutyusok közül is többen viseltek egy-egy darab kartonpapírt „No a la Caza” felirattal. Gazdáikkal együtt büszkén hirdették, hogy ők is nemet mondanak a vadászatra.

Mentett keverékek és gazdáik is szimpatizálnak a galgokkal
Fotó: Instagram/StinkEye_Photography/
A spanyol kormány már korábban is ígéretet tett arra, hogy szigorítani fog az állatvédelmi törvényen, ám a folyamat rettentően lassan halad. Ezt szeretnék felgyorsítani a galgók támogatói:
- egyfelől ismerjék el a döntéshozók, hogy ezen ebek is élőlények, akiknek joguk van a minőségi, bántalmazástól mentes élethez,
- másfelől igenis tartassák be az emberekkel a törvényt, aki pedig megszegi, nyerje el méltó büntetését.

Fotó: Instagram/StinkEye_Photography/
A madridi tüntetés csupán egyik példája annak a világszerte egyre erősödő elképzelésnek, hogy az állatokat is jogok illetik meg. Hiszen élőlényekről beszélünk, akik éreznek; érzik a fizikai fájdalmat, van lelkük, tudnak szeretni és együtt érezni – nemcsak társaikkal, hanem velünk, emberekkel is. Felelősek vagyunk értük, és a mi feladatunk, hogy oly módon gondoskodjunk róluk, ahogy megérdemlik, bánjunk velük kedvességgel, szeretettel és tisztelettel.
Forrás: boredpanda.com
Indexkép forrás: Instagram/StinkEye_Photography/
Így lopják a kutyákat Budapesten!
Az egyik újbudai állatvédő személyes tapasztalatait osztotta meg a közösségi médiában, amikor beszámolt az esetről, aminek szemtanúja volt.
Meglepő kutatási eredmények a magyarországi állattartási szokásokról
A kérdőívet 843-an töltötték ki 2021. június 20. és augusztus 30. között. Talán az egyik legszembetűnőbb adat, hogy a megkérdezett kutyatartók közel 25%-a, a macskatartók 10,1%-a nem szeretné ivartalaníttatni állatát.
Tönkretette a svájci farkas jeladóját az állattal végző vadász, az mégis tovább működött
A természetvédelmi szakembereknek először az lett gyanús, hogy a farkas rövid ideig száz kilométer per óra fölötti sebességgel „haladt” egy autóúton. Ez alapján az elkövető járművel szállíthatta a farkast, vagy annak jeladós nyakörvét, hogy aljas tettének nyomait elrejthesse.
FRISS! Az MTI híradása szerint természetkárosítás bűntette miatt vették büntetőeljárás alá a vadászt, aki kilőtte az M237-es farkast
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, Hidasnémeti környékén történt a felháborító eset, ami szégyenbe hozta Magyarországot a világ előtt.
3 év börtönt is kaphat az a vadász, aki kilőtte a Svájcból Magyarországra vándorló farkast
A Gruppe Wolf Schweiz szervezet folyamatosan nyomon követte útvonalát, innen tudják, hogy mikor hol járt pontosan. Mire átlépte a magyar határt légvonalban több mint hétszáz kilométert tett meg közel egy év alatt, a való életben azonban sokkal többet.