
Németországban is bevezetik a kutyajogsit
2016. május 25., 06:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Nevelés
Kutyajogosítványt vezetnek be a német fővárosban. A fogadtatás egyelőre megoszló: van aki örül neki és támogatja, ám sok kutyás szinte sértésnek veszi az új szabályt.
A nemrégiben elfogadott tervezet szerint kutyajogosítványt vezetnek be Berlinben. Az engedély birtokában több új szabályozás, korlátozás alól mentesülnek a jogsis gazdik és kutyáik: az egyik legfontosabb talán az, hogy ezek a kutyák póráz nélkül is sétálhatnak majd Berlin utcáin és parkjaiban. A fővárosban egyébként közel 100 000 kutyát tartanak nyilván.
A kutyajogsival igazolni tudja a gazda, hogy kutyája rendelkezik minimum egy alapképzéssel és hogy nem jelent veszélyt környezetére, hiszen gazdája teljes mértékben kontrollálni tudja őt. A jogosítvány megszerzéséhez egy vizsgát kell tennie a gazdinak és a kutyájának. (A vizsga ára 100 euro.) Az új, kutyákra vonatkozó szabályok egyébként többek között azt is tartalmazzák, hogy a 30 centiméter marmagasságnál magasabb kutyák számára kötelező lesz a póráz. Az ennél kisebb kutyák mentesülnek - a jogosítvánnyal rendelkezők szintén.

Fotó: windycitypaws.com
A kutyajogosítvány elsődleges célja az, hogy a gazda bármikor igazolni tudja azt, hogy kutyáját biztonságosan irányítani tudja, és hogy kedvence nem jelent veszélyt se az emberekre, se más kutyákra. A gyakorlati vizsga során olyan mindennapi helyzeteket vesznek sorra, mint az említett póráz nélküli séta, vagy épp a viselkedés egy kutyabarát kávézóban. Emellett a gazdinak egy elméleti tesztet is meg kell csinálni, így válik teljessé a kutyajogosítvány. Ennek elemei a kutyák viselkedésének ismerete, azok tanításának módja stb.
A jogosítvány hírének nem minden kutyás örül maradéktalanul. Egyrészt a vizsga díját, másrészt az ez után évente fizetendő 40 eurós adót sokallják a gazdik - kicsit úgy érzik, hogy ennek az lesz a következménye, hogy a gazdag gazdik kutyái szabadon szaladgálhatnak, míg a kevésbé módos gazdik kutyái pedig csak pórázon sétálhatnak.

Fotó: animals.onehowto.com
Berlin a hírek szerint egyébként kezd egyre ellentmondásosabbá válni a kutyások szempontjából. A városban rendkívül sok kutyabarát hely van - szinte mindenhová beengedik a négylábúakat, és a tömegközlekedésben is könnyebb dolguk van, mint az itthoni kutyásoknak. Ezzel szemben a tavalyi évben már több kirándulóhelyet és strandolási lehetőséget is elzártak a kutyások elől. A másik oldalról is tapasztalhatóak mulasztások: nagyon sok kutyatartó “felejti el” felszedni kutyája után az ürüléket, amin méltán háborodnak fel a lakók (legyen az kutyás vagy nem-kutyás).
Forrás: hundeschulen.de berlinonline.de citylab.com
Indexkép forrás: dogtime.com
Hátizsák kutyáknak – Hasznos kiegészítő vagy veszélyes hóbort?
Szép időben jól esik kimozdulni a szabadba. Tavaszi és őszi kirándulás, túrázás során megkönnyítheti a gazdi dolgát, ha kedvence is besegít a cipelésbe. Jó ötlet ráadni a hátizsákot? Vagy inkább kerüljük?
Kutyaséta sötétedés után – Mire figyeljünk?
Az őszi és téli időszakban gyakrabban fordul elő, hogy sötétedés után kerül sor a sétára. Tippjeink segítségével könnyebben felkészülhetsz erre.
Kullancsveszély: 6 pont a kutya testén, melyet feltétlenül nézz át
A kullancsok által terjesztett fertőző betegségek komoly veszélyt jelenthetnek kedvenceinkre és ránk nézve is! Sétát, kirándulást követően vizsgáljuk át alaposan kutyánk testét, különös figyelmet fordítva e kiemelt területekre!
Séta? 10 jel, amivel a kutyád azt üzenheti, ideje kimenni
Ha esik, ha fúj, nincs mese, menni kell. Ezt pedig különféle módokon adhatja tudtunkra kedvencünk, hiszen a szükség nagy úr. Hogyan mondja el, hogy szeretne sétálni?
Idős kutya a családban – 6 tipp az egészségesebb és boldogabb nyugdíjas évekhez
Kisöregünk a legjobb barátunk, természetes, hogy azt szeretnénk, minél tovább együtt maradhassunk. Megfelelő gondoskodással örömtelivé varázsolhatjuk ezüst éveit is.