Nyers étrend az egészséges kutyákért!
2015. november 06., 13:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Ajánló
Sokat tud a nyers étrendről, étrendkiegészítői pedig szuper-egészségessé varázsolják a kutyákat. A Barfshop.hu termékeit nem csak a B.A.R.F. etetés híveinek ajánljuk: a tápot választó gazdik is alkalmazhatják. Perlaki Fannival beszélgettünk a nyers etetésről, az étrendkiegészítőkről és kutyusáról.
Nemrégiben találkoztunk az EB OVO Pikniken, ahol volt szerencsém megismerni csodálatos kutyusodat. Mesélsz róla nekünk egy kicsit?
Ó, róla órákig tudnék :) . Csipet egy másfél éves törpepinscher: erőszakos, borzasztó kiváncsi, dobermannak hiszi magát és nagyon vagány kiskutya. Tulajdonképpen neki köszönhetem a Barfshopot is, ugyanis vele kezdtem B.A.R.F.-ozni 8 hetes korától. Nagyon készültem az érkezésére, természetesen már hetekkel előtte válogattam a tápok között, de az összetevőket nézve egyik sem nyerte el igazán a tetszésemet. A nyersetetést ekkor ajálották, én pedig belevetettem magam és nagyon sokat olvastam mire az alig 1 kg-os apróság megérkezett. Mégis első másodperctől úgy ropogtatta a csirkenyakat, hogy öröm volt nézni.
Csipetet mivel, hogyan eteted?
A B.A.R.F. egyik eleme a minél változatosabb etetés: kap fehér húsokat és vörös húsokat is. Legtöbbször szárnyas, vagy nyúl a menü, hetente egyszer olajos hal, de kap marhát és szarvast is. Ezt egészitem ki répával, almával, vagy sütőtökkel, esetleg egyéb szezonális gyümölccsel, és a kiegészitőkkel. Vele most vagyunk túl a félévenkénti lazacolaj és zöldkagylópor kúrán, de sportkutya lévén most kapott kollagént is. Tulajdonképpen a nyers étrend egyik nehézsége egyben a szépsége is: minden kutya más és más, nem lehet egy adott receptet ráhúzni az összesre. Nekünk ez a forma bevált, kevésbé egészséges kutyák még nagyobb odafigyelést igényelnek.
Nagyon sok gazdi érdeklődik a nyers etetés iránt. Mi az, amire különösen oda kell figyelniük ha ezt választják?
A legfontosabb, hogy a kezdés előtt minden gazdi tájékozódjon, adjon magának időt arra, hogy újraértelmezzen mindent, amit eddig gondolt az etetésről. Évtizedeken keresztül láttuk a tápreklámokat, miközben alapvető kérdésekről feledkeztünk meg. Ahogy az ember olvas, számtalan ,,aha” élmény éri és egy idő után már csak az lesz a kérdés, hogy erre miért nem jött rá korábban. A B.A.R.F. egyáltalán nem újkeletű: a 30-as években publikáltak róla először, azóta pedig számtalan tapasztalat felhalmozódott. Nyugati országokban is évek óta nagy népszerűségnek örvend, sok állatorvos állt mögé, de ez a tendencia Magyarországon is megfigyelhető.
Fontos a kiegyensúlyozott étrend összeállítása, amit vagy B.A.R.F.-ot támogató állatorvosra bíz a gazdi, vagy saját maga olvas utána kellő alapossággal. Elengedhetetlen tudni milyen vitaminokra és ásványi anyagokra van szüksége a kutyának és azt miből szerzi meg. Utóbbi esetben cikkekből, vagy akár a BARF - a nyersetetés, vagy BARF - a nyersetetés - Fórum csoportunkból is tájékozódhat a gazdi.
Nagy körültekintést igényel a higiénia is: csak emberi fogyasztásra szánt, friss húst szabad venni, amit porciózás után legalább 2 hétig fagyasztóban kell tárolni. Felengedés után azonnal kapja meg a kutya és ne fagyasszuk vissza. Fontos az etetőtál és környékének tisztán tartása is, ezekkel a lépésekkel tudunk legkönnyebben védekezni a fertőzések ellen. Különösen fontos a havi féreghajtózás is.
Ha kérdésük vagy problémájuk adódna a B.A.R.F.-al kapcsolatban, tudnak Tőletek segítséget, tanácsot kérni?
Természetesen, ennek több módja van. Egészséges kutyát könnyű átszoktatni B.A.R.F.-ra, egészségügyi problémás kutyákkal azonban mindenképp érdemes kikérni állatorvos véleményét is.
Van egy B.A.R.F. étrenddel foglalkozó Facebook oldalunk, ahol rengeteg érdekes cikket osztunk meg, de létrehoztunk egy fórumot is, ahol a gazdik egymással is tapasztalatot cserélhetnek, ezen kívül elérhetők vagyunk a Barfshop.hu Kapcsolat menüpontján található email címünkön is.
Kínálatotok illeszkedik a nyers étrendhez. Milyen étrendkiegészítők közül válogathatnak a gazdik?
A B.A.R.F. alapvetően a nyers hús, a zöldfélék-gyümölcsök és a kiegészítők helyes arányára épül. Webshopunkon 100%-ban természetes étrendkiegészítők között válogathatnak a gazdik. Nem csak egészséges, de allergiás, szőr vagy bőr problémáktól szenvedő, ízületi problémás ebeknek is kínálunk természetes megoldást.
Összeállítottunk csomagokat is, amikben egy-egy speciális problémára fókuszálunk, mint az emésztés, vagy az ízületek erősítése.
Vannak olyan gazdik, akik nem szimpatizálnak a B.A.R.F. etetéssel. Számukra is ajánlod a termékeiteket?
Igen, ezeket a termékeket nyugodtan használhatják a táppal etető gazdik is: ugyanúgy eredménnyel járhat, de a kiválasztás előtt érdemes megnézni, szerepel-e már termékünk a táp összetevői között.
Mint említetted, étrendkiegészítőitek csupa-csupa természetes és különleges összetevőket tartalmaznak. Milyen jótékony hatásokkal bírnak? Vannak olyan kutyusok, akiknek kifejezetten ajánlod őket (esetleg hatásuk miatt)?
Nagyon sok időt töltöttünk azzal, hogy a megfelelő márkákat találjuk meg, ezért mindegyiket ajánlom, nagyon jó minőségűek. Kókuszolajunk több mint 50%-os laurinsav tartalmú, hidegen sajtolt, nem vetették alá ipari fehérítésnek és szagtalanításnak. Gyulladáscsökkentő, antibakteriális, antivirális hatású. Az EM-BIO kifejezetten jó egészségi problémákban szenvedő kutyáknak: számos gyógynövény erjesztésével állítják elő, élőflórás készítmény, ami erősíti az immunrendszert. De nagyon népszerű tiszta, 100%-os zöldkagylóporunk és lazacolaj is kapható nálunk.
Mik eddig a tapasztalataitok? Pozitív visszajelzéseket kaptok?
Még alig két hónap áll mögöttünk, mégis rengeteg pozitív visszajelzést kapunk. Többen jelezték, hogy a ligetszépe olaj, vagy a lazacolaj hatására elmúlt kutyájuk bőrszárazsága, szőrhullása; egy angol bulldog kölyöknél elmúlt a sántikálás, miután el kezdte használni ízületvédő csomagunkat; egy boxernél pedig a makacs fülgyulladás szűnt meg a kókuszolaj használata után. Mégis a legnagyobb referenciánk talán az ideiglenesen nálunk lévő Boti, aki súlyosan alultápláltan, demodexesen került hozzánk. Az állatorvosi kezelés mellett több étrendkiegészítőt is kapott: a szőrproblémája miatt lazac- és kókuszolajat, immunrendszer erősítőt és zöldkagylóport is adtunk neki, ami nagyon jó hatással van a kölykök szervezetére. Az eredmény magért beszél: mindössze három hét alatt kinőtt a szőre, megerősödött az immunrendszere, holott a felépülés hónapokat szokott igénybe venni.
Azt hiszem, ez tényleg magáért beszél. Gyönyörű kiskutya vált Botiból! Reméljük még sok-sok kutyus válik erőssé és egészségessé az étrendkiegészítőiteknek köszönhetően!
Indexkép forrás: Fotó: Vauvau.hu - Professzionális kutyafotó
Ehetnek a kutyák pisztáciát?
Kedvelt ropogtatnivalónk, a pisztácia, nemcsak ízletes, de tápanyagokban is bővelkedik. Már néhány szem elfogyasztása is extra energiát adhat, hála magas zsír- és kalóriatartalmának. Éppen ezért megfontolandó, hogy adjunk-e belőle kutyánknak. És ha igen, mennyit?
Kutyasüti DIY - 3 ötletes recept kedvencednek
Spenótos-cukkinis falatkák, áfonyás szív, almás-répás roppanós... Otthon elkészíthető, ínycsiklandó finomságok, melyektől kutyusodnak is garantáltan fülig ér majd a szája. Jó étvágyat kívánunk!
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.
Honnan tudom, hogy túlsúlyos a kutyám és mit tehetek ellene?
Az elhízás veszélyei kedvenceinket sem kímélik - jól tudjuk, de vajon képesek vagyunk felismerni a túlsúlyra utaló jeleket? Hogyan szabadulhatunk meg a feleslegtől?
Ehet a kutya uborkát?
Nem minden zöldség és gyümölcs egészséges a kutyák számára, de bőven akadnak olyanok, amelyeket a kutya is biztonsággal fogyaszthat. A kígyóuborka is ide tartozik – egészséges alternatívája lehet az előregyártott jutalomfalatoknak.