
Okos kutyák: ők is ismerik az ok-okozat elvét
2021. december 23., 11:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Ismerik a kutyák az ok-okozat elvét. Ha valami fizikailag megmagyarázhatatlan történik a szemük előtt, megrökönyödnek - állapították meg a Bécsi Állatorvosi Egyetem Messerli Kutatóintézetének szakértői.
Christoph Völter és Ludwig Huber eredményeikről a Biology Letters című tudományos lapban számoltak be – írja az MTI.
Vizsgálataik során egy-egy képernyő elé ültettek le 14, családban élő kutyát és megmutattak nekik két videót. Az egyiken egy guruló billiárdgolyó egy másiknak ütközik, az ütközéstől megáll, a másik viszont elindul. A második film szürreális volt: az első golyó jóval az ütközés előtt megállt, mire a másik érintkezés hiányában is gurulni kezdett.

Fotó: Unsplash - Laula Co
A második videónál a kutyák tekintete hosszan pihent az első golyón, mely nyilvánvalóan ok nélkül megállt. Pupilláik tovább maradtak nyitva, ami a fokozott figyelem és meglepődés jele.
Ez arra utal, hogy a négylábúak megértik az ok és okozat közti kapcsolatot - vélik a tudósok.
Forrás: MTI
Bizonyított: egy kutya jelenléte nyugtató hatással bír a gyerekekre
Gazdik és kutyabarátok mind egyetértenek abban, milyen csodálatos képességekkel rendelkeznek négylábú barátaink. Hála nekik, jobban érezzük magunkat, megnyugszik a lelkünk, újra tudunk mosolyogni a nehezebb napokon is. Most már az is tudományosan alátámasztott, hogy nemcsak mi, nagyok, hanem a kicsik is így érzik!
A kutyák kétszer, egymástól elkülönülve alakultak ki farkasokból
A kutyák két különböző alkalommal, 40 és 14 ezer évvel ezelőtt, és más-más régióban fejlődtek ki a farkasokból – állítják brit kutatók, akik 72 olyan szürke farkas (Canis lupus) genetikai örökségét vizsgálták, amely az elmúlt 100 ezer évben élt Európában, Szibériában és Észak-Amerikában.
Így gondolnak a kutyák a játékaikra – érdekes eredményekre jutottak a kutatók
A legtöbb gazdi mondhatni bármit megadna, hogy megtudja, mi jár négylábú barátja fejében. Például: vajon ha meghallja kutyánk egy játékának a nevét, mire gondol? Elképzeli az adott játékát? És hogyan? Ezekre a kérdésekre keresték a választ az ELTE kutatói.
15 perc kedvesség, simogatás - Meglepő, milyen hatással van a menhelyi kutyákra
Rengeteg kutya vár szerető gazdára a menhelyeken, s bár mindet nem vehetjük magunkhoz, mindennapjaikat megszépíthetjük egy kellemes látogatással. Egy tanulmány szerint egy kis csendes időtöltés, megnyugtató simogatás már elegendő ahhoz, hogy jobban érezzék magukat.
Jobban alszik a kutyánk, ha szorosabban kötődik hozzánk, a gazdijához
Az ELTE Etológia Tanszék kutatóinak legújabb tanulmányában a kutyák alvásmintázatát vizsgálták EEG módszer segítségével. Az eredmények szerint az új helyen, gazdával alvó kutyák alvásmintázatát befolyásolja az, hogy milyen a kapcsolatuk a gazdájukkal.